• Toronto`da Bulunan Fırsatlar Kesinlikle Çok Cezbedici

Antalya şubemiz aracılığı ile ILAC Toronto dil okuluna gidip 36 hafta eğitim alan sevgili Serkan Kalkandelen, eğitim ve yaşam süreçleri ile ilgili sorularımızı siz değerli öğrenci adaylarına yol göstermesi için cevapladı. 

1. Yurtdışına   gitme fikri nasıl doğdu? Bu fikir doğrultusunda nasıl ilerlerdiniz?

Aslında yurtdışı eğitim maceram üniversite yıllarında başladı hem bireysel hem de de okul ile  birlikte. Mezuniyetim sonrasında hayatımı şekillendirirken bu doğrultuda ilerleyip Toronto`ya gelme kararı aldım.

2. Kanada da ne kadar süredir bulunuyorsunuz ve hangi eğitimi aldınız?

Yaklaşık 4 aydır Toronto`da yaşıyorum. Eskisehir Osmangazi Üniversitesi İktisat bolumu mezunuyum.Bu süreçte 6 ay Prag`da degisim programına katildim.ILAC dil okulunda akademik ingilizce eğitimi alıyorum. Şuan George Brown üniversitesinden International Business Management bölümünden  yüksek lisans başvuru kabul mektubumu bekliyorum. 

3. Eğitim sonrasında neler yapmayı planlıyorsunuz?

Okul sonrası Toronto`da bulunan fırsatlar kesinlikle çok cezbedici. Süreç boyunca doğru kararlar alınırsa yapabiliceğinizin sınırlarını siz belirliyorsunuz.Belli noktalarda  dezavantajlar olsada bile ileriye dönük planların olma olasılığı gayet yüksek. Aldığım eğitim ve is tecrubesini uluslarası anlamda kabul görmesi icin burda kalıp bi sure is hayatında tecrübe kazanmayı planlıyorum.

4. Oradaki yaşamdan biraz bahseder misiniz?

Toplum olarak gercekten çok pozitifler. Avrupa`ya kıyaslamam gerekirsen insanlar çok daha sıcak kanlı ve güleryüzlü. Yılın her zamanı birbirinden farklı binlerce  etkinlik gerçekleşiyor. Bir sureden sonra aslında sizi kısıtlayan seyin sadece para oldugunu goruyorsunuz.Onun dışında yasam koşullarına adapte olmak ve uyum saglamak hiç de zor degil.Okul ortamı gayet sosyal ve yeni bir arkadas ortamına girmek tamamen sizinle alakalı bir durum. Insanlar sıcak havalar biraz  soğuk.

5. Orada eğitim almak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

Eğer uzun sureli bir eğitim almayı düşünüyorsanız bütçenizi  ona gore ayarlayın çünkü gercekten hesapta olmayan problemler çıkabiliyor. Eğer yurtdışında eğitim almak istiyorsanız Kanada en iyi seçenek olabilir  bence çünkü hem maddi hemde eğitim kalitesi anlamında. Buraya gelirken amacınızı belirleyerek gelirseniz kazanımlarınız daha farklı yonden gelişecektir.

6. Danışmanınız ile ilgili neler söylemek istersiniz ? 

Danışmanımla alakalı söylemek istediğim seyleri nasıl tanımlayabilirim bilmiyorum ama kendimi çok şanslı hissettim bu süreç boyunca.Gercekten ne yaptığını bilen insanların süreci bu kadar iyi yönetmesi 2  günde vize kabul mektubumu almamla sonuçlandı. Didem hanımın ben Toronto`ya geldikten sonra da  aynı şekilde ilgilenmesi ve yardimci olması beni guvende hissettiriyor.

  • Paylaş: