İngiltere’de eğitim ve yaşam hakkında her şey

Kaplan International College’ın İngiltere okullarını gezen ATLAS danışmanı Sevilay YILMAZ bizlere hem İngiltere’de eğitim hem de yaşam koşulları hakkında önemli bilgiler verdi.

-Hangi şehirler ve okulları ziyaret ettiniz?
Kaplan International College’ın İngiltere okullarını gezdim ve aynı okulun birden fazla lokasyondaki farklılıklarını ve benzerliklerini inceleme fırsatım oldu. Sırasıyla Londra, Oxford, Cambridge, Bath, Salisbury ve Bournemouth şehirlerini gezdim.

-Okullar arasında ne gibi farklılıklar var?
Kaplan okullarının gezdiğim tüm şubelerinde gördüğüm ortak nokta hepsinde öğrenciler gayet rahat bir ortamda ve iyi şartlarda eğitim alıyorlar. Sınıflar genelde ferah ve aydınlık. Okullarda öğrencilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri sosyal alanlar ve bir bahçe, bilgisayar odaları, çeşitli materyallerin bulunduğu okuma alanları ve cafe ya da kantin olanakları mevcut. Farklılık olarak da şunu söyleyebilirim ki Bournemouth okulu içlerinde en büyük ve kapasitesi en yüksek okul. Fakat buna rağmen sınıf mevcutları hiçbir okulda ortalama 12’nin üstüne çıkmıyor. Maksimum sınıf mevcudu zaten 15. Ayrıca Kaplan okullarının diğer okullardan ayrılan en önemli özelliği öğrencilerin sınıftaki dersleri haricinde çalışabilmeleri için kendilerine verilen şifre ile gerek okulda gerekse evlerinde bilgisayarlarıyla İngilizce eğitimlerini sürdürebilme olanağı. Bu sistemde yaptıkları tüm çalışmalarını öğretmenleri ile paylaşıp,  değerlendirebiliyorlar. Bu imkan Kaplan okullarında bulacağınız ve ciddi fayda sağlayan bir ayrıcalık. Bir de gene şehrin yapısının kattığı bir özellik olarak Oxford ve Cambridge Kaplan şubelerine 3 aydan uzun kayıt yaptıran öğrencilere okula gidip gelmeleri için kullanabilecekleri bisikleti ücretsiz olarak sağlanıyor.

-Bu izlenimlerinizin size danışmanlık yaparken faydası oluyor mu?
ATLAS danışmanlarının hepsi zaten yurtdışında yaşamış, oradaki yaşam ve eğitim şartlarına aşina kişiler fakat buna rağmen rutin olarak bu tarz okul ziyaretleri yapılmasa birçok şeyin gerisinde kalınabilir. Neyse ki ATLAS bünyesindeki eğitim danışmanları bu seyahatleri sık sık yaşayarak bilgilerini tazeliyor ve her seferinde farklı ülkeleri, şehirleri ve bu şehirdeki okulları görme şansına sahip oluyorlar. Bu belki de işimizin en önemli ayrıntısı; sattığımız malı yerinde görmek. Sonuçta okulları tanımak için elimizde yeterince broşür, cd, foto ve bu gibi materyal var fakat orada şahsen bulunmuş, öğrencilerle tanışma ve yerinde görüş alma şansına sahip olmuş, şehrin özelliklerini tanıyan birinin tecrübeleriyle bunların faydası çok daha fazla oluyor.

24 saat ücretsiz danışmanlık

-Bize Londra ofisimizden bahseder misiniz?
Londra ofisimiz tam Londra’nın göbeğinde Regent Street’te yer alıyor. Öğrencilere gerek varışlarında havaalanı karşılaması, konaklama, oryantasyon konularında gerekse ilerleyen aşamalarda gene, okul, konaklama, vize gibi konularda yardımcı oluyor. Ömer Bey ve Derya Hanım çalışma saatleri haricinde, haftasonları veya gerektiği durumlarda geç saatlerde bile öğrencilerle bizzat iletişime geçiyor veya öğrenciler tarafından aranıyorlar. Buna bizzat orada bulunduğum sürede de şahit oldum. Yani ÜCRETSİZ olarak verdiğimiz danışmanlık hizmetimizi ülke sınırlarımız dışına da taşıyarak öğrencilere her an sınırsız hizmet vermek için çabalıyoruz. Ve sonuçta 20 yılı aşkın süredir hizmet veren bir firma olduğumuz için şunu da tecrübelerimizle fark ettik ki özellikle ülkesinden uzakta olan kişi desteğe daha çok ihtiyaç duyuyor. Bu dönemde bizi kendi yanlarında görmek öğrenciler için çok büyük bir destektir. 

En iyi okulu en iyi fiyata almaya çalışın

-Öğrencilerin okullar hakkında bilmeleri gereken önemli şeyler nelerdir?
İngiltere’de öğrenciler gideceği okulu seçerken fiyat her ne kadar önemli bir unsur olsa da genelde kalitenin de fiyatla orantılı olduğunu unutmamalılar. Tabii ki zaman zaman belli indirimler uygulayan iyi okullar bu genellemenin dışında tutulabilir. Veya örneğin gene Kaplan okullarından örnek vermek gerekirse uzun dönem giden öğrenciler belli başlangıç tarihlerini yakalamaları durumunda ciddi indirimler elde ediyorlar. Buna genelde akademik sömestr yada akademik yıl indirimleri denir. İyi okulların bir çoğunda bu tarz imkanlar söz konusu. Bu yüzden kararını vermeden önce öğrenci iyi araştırmalı ve mümkün olduğunca en iyi okulu en iyi fiyata almaya çalışmalı. Okul ne kadar önemli bir faktörse de orada geçireceğiniz sosyal hayatınız da dil gelişiminizi etkileyen çok önemli diğer bir unsurdur. İlk haftalarda öğrenciler okullarında kendi milletlerinden olan öğrencilere yakınlık duyarlar. Okulda ve okul dışındaki zamanlarında bu kişilerle birlikte olmayı tercih ederler ki bu çok büyük bir hata. Derslerde devam zorunluluğu zaten vize şartınızın bir gereği ve buna mutlaka uymanız gerekir. Derslerden sonraki zamanlarda da mümkün olduğunca okuldaki imkanların kullanılması, her gün belli bir süreyi laboratuvarda veya kütüphanede geçirmek eğitiminize destek sağlayacak diğer önemli bir noktadır. Okul dışındaki boş günlerde ve bazen hafta içi okul sonrasında düzenlenen aktiviteler dil eğitimini destekleyici önemli unsurlar. Bunlar her ay/hafta okulun panosunda duyurulur ve öğrencilerin katılımı hedeflenir. Bunların kimisi ücretli olduğu gibi kimisi ücretsiz olarak katılabileceğiniz aktiviteler. Bunların ihmal edilmemesi gerek dil gelişimi gerekse farklı insanlar tanımak açısından önemli.

İngilizce ne kadar iyiyse iş bulma şansı o kadar yüksek 

-Öğrencilerin çalışma imkanları var mı?
İngiltere’ye öğrenci vizesi kapsamında giden öğrencilerin hepsi part time çalışma iznine sahip. Bu yüzden İngilizcesini belli düzeye getirdikten sonra, öğrencilerin çalıştığı kafe, bar, restoran gibi yerlere başvuru yapıp hem cep harçlığını çıkarabilir hem de sosyalleşmeye bir nebze de olsa katkı sağlayacak ortamlara girme şansı elde edilebilir. İngiltere'’nin birçok şehri bünyesinde üniversite barındırdığı için öğrencilere çalışma noktasında ihtiyaç hep var. Bu da gerek küçük gerek büyük şehir olsun öğrencilerin gittikten belli bir süre sonra, şehre alıştıktan sonra arayış içinde olmaları ve çalışması sonucunu doğuruyor. Tabii şunu da unutmamak gerekir ki kişinin İngilizcesi ne kadar iyi bir düzeyde ise, iş bulma şansı da bununla orantılı olarak o kadar yüksek.

Küçük şehirleri tercih edin

-İngiltere’de öğrencilerin konaklama seçenekleri ve fiyatları neler? Yaşam koşulları nasıl?
İngiltere’ye giden öğrencilerin çoğu ilk etapta sadece ilk 1-2 ay barınacakları konaklamayı ayarlatmayı tercih ediyorlar. Bu da genelde ya aile yanı konaklaması ya da yurt seçeneğidir. Her okulun yurdu olmadığı gibi, yurt fiyatlarının genelde daha yüksek oluşu, öğrencinin aile yanı fikrine daha sıcak bakmasına sebep oluyor. Aile yanı, bir ülkeyi ve o ülkenin insanlarını, kültürünü tanımak için en etkili yöntem. Çünkü anadili İngilizce olan o ailenin yanında  günlük konuşmalara şahit oluyor, birlikte yemek yiyor, sürekli İngilizce duyuyor, görüyor ve konuşmak durumunda kalıyorsunuz. Üstelik o bölgeyi ve şehri bilen bir ailenin ilk varışta size inanılmaz faydası oluyor. Her yerde olduğu gibi İngiltere’de de ailenin kaldığı evin standartları ve şartları farklı oluyor. Mutfak, banyo ve salon genelde ortak kullanım, yatak odanız ise size özel tek kişilik oluyor. Yurt ortamında öğrencilerin biraz daha özgürlükleri ön planda oluyor, kendilerine özel odada gerek özel gerek ortak banyolu odalarda kalıp sosyalleşmeden ve en önemlisi kendi milletinden birini bulup İngilizce’den uzaklaşma duygusuna daha yakın oluyorlar. Tabii bu her öğrenci için geçerli olamaz. Bazı öğrenciler yurt ortamında çok daha fazla arkadaş edinip sosyalleşebildiklerini söylüyorlar. Bu yüzden biz bunun karar verilmesinde ofislerimizde öğrenci ile yaptığımız görüşmelerden sonra, öğrenciyi tanıyıp, taleplerini gördükten sonra daha sağlıklı olarak karar vermelerinde yardımcı olabiliyoruz. Daha büyük şehirlerde konaklamalar haftalık 20-50 pound kadar artıyor. Genel olarak aile yanı için tek kişilik bir odada, yarım pansiyon için haftada 90-150 GBP öderler. Yurt olduğunda da yemekli veya yemeksiz oluşuna göre gene haftalık 150-300 GBP arası ödeniyor.

Küçük şehirler daha düşük maliyetli
Yaşam olarak da İngiltere hem kurunun yüksek olmasından hem de genel olarak pahalı bir ülke olmasından ötürü Türkiye’ye kıyasladığımızda daha yüksektir elbette ama öğrenciler yaşadıkça ve ülkeyi tanıdıkça daha uygun şekilde yaşamayı da öğreniyorlar. Daha uyguna yiyecek bulacakları marketleri keşfediyorlar, fazla para harcamadan da gezebileceklerini öğreniyorlar, ulaşım araçlarından öğrenci oldukları için daha uyguna faydalanabiliyor ve böylelikle maliyetlerini minimize etmeyi öğreniyorlar. Bunun içindir ki öğrenciler konaklamayı başta birkaç aylık alıp oradaki duruma göre ya aynı şekilde devam ettirmeye ya da daha rahat, uygun alternatiflere yönelmeye karar verirler. Üstelik öğrencinin çalışma izni de bulunuyorsa yaşam giderlerini finanse edecek şekilde rahatlıkla yaşayabilir. Şehir büyüdükçe maliyetler de artıyor aslında bu yüzden daha küçük şehirlerde yaşamak maliyetleri azaltmanın bir yolu.  

Detaylı bilgi için sevilaya@atlasedu.com ya da 0216 4111155 nolu telefondan danışmanımız Sevilay Yılmaz’a ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş: