• İrlanda'da Dil Eğitimi ve Dil Okulu Fiyatları

Neden İrlanda'da Eğitim
Avrupanın popüler başkentlerinden olan Dublin, son zamanlarda dünyanın çeşitli ülkelerinden Ingilizce öğrenmek için gelen öğrencileri ağırlamaktadır.
Gerek doğal ve kültürel güzellikleri gerekse Ortaçağ döneminden kalan tarihi eserleri ile görülmeye değer bir ülke.
Dublinin öğrenciler tarafından tercih edilme nedenleri arasında sosyal hayatın gelişmiş olması şehirde yaşayan insanların sıcakkanlı ve yardımsever olması ile nisbi olarak yaşam giderlerinin ve eğitim ücretlerinin ucuz olması gösterilebilir.

İrlanda resmi adıyla İrlanda Cumhuriyeti, Britanya Adalarında, kuzeyde yer alan İrlanda adası üzerinde yer almaktadır. Ülke geneli % 95 oranında İrlandalılar tarafında oluşturulmaktadır. Nüfusun %99 İngilizce ve İrlandaca dilini konuşmaktadır. İrlanda ülke nüfusunun 5 milyonu geçtiği ve Dublin şehrinin her yıl Londra ve Paris’ten sonra en fazla turist ağırlayan Avrupa şehri olduğu  bilinmektedir.

İrlanda’da eğitim dili İngilizce olarak yapılmaktadır. Ancak her birey İlkokuldan başlayarak İrlanda anadili olan İrlandaca’yı de öğrenmek zorundadır. Hatta resmi kurumlarda bu dil bilinmek zorundadır. Günümüzde ise İrlandaca; Dublin, Galway ve Cork gibi büyük şehirlerin merkezlerinde az oranla konuşulsada, diğer lokasyonlarda bir çok kişi tarafından bilinmekte ve İngilizce'nin yanında kullanılmaktadır.

İrlanda 2007 yılı sonrasında dil eğitiminde popüler bir ülke olmaya başlamıştır. 200 den fazla dil eğitim veren kurum olduğu bilinmektedir. Ülkede eğitim yabancı öğrenciler için MEI çatısı altında oluşmaktadır. MEI sistemi vize merkezleri ile okullar arasındaki köprü ve destek görevi görmektedir. Bu sistemde ülke yönetiminin yabancı öğrencilere ülkelerindeki eğitimi desteklediğini göstermektedir. MEI ( Marketing English in Ireland ) verilerine göre 2016 yılında MEI Pilot program ile 1000 civarında kısa dönemli öğrenci eğitim almışken, kısa ve uzun dönem toplamda 1250-1350 Türk öğrencinin İrlanda’yı İngilizce dil eğitimi, Üniversite ve Master için ziyaret ettiği belirtilmektedir.

İrlanda ile ilgili eğlenceli bir bilgi ; İrlanda da evlerin kapıları rengarenktir. ( kırmızı, mavi, yeşil, sarı…) Kapıların renkli olmasının hikayesi, İrlanda’da tüm evler İngiltere gibi birbirine benzemektedir. Cuma ve Cumartesi gecelerinin sonunda sarhoş olanların evlerinin benzer olmasından dolayı , sokak kapılarını karıştırdıkları için, herkes kapısının rengini dikkat çekici ve sokakta olmayan renkte boyamış. Böylelikle bu yöntem sarhoş olanların evinin kapısını bulmasını kolaylaştırmıştır.

Neden İngilizce
Globalleşme sonucunda artık dünyanın neredeyse hemen hemen heryerinde konuşulan bir dil haline gelen İngilizce, hayatımızın önemli bir yerini oluşturmaktadır. Gerek günlük hayatımızı kolaylaştırmak gerekse iş hayatımızda daha iyi bir yere sahip olmak için İngilizce öğrenmek önemli olmuştur.

İrlanda'da Sosyal Yaşam, İklim, Kültür
Farklı bir ülkede dil eğitimi alırken bu süreci etkileyen belkide en önemli unsurlardan bir tanesi adaptasyon sürecidir. Bu süreci İrlandada yaşayan insanların sıcakkanlı ve yardımsever olmaları sayesinde öğrenciler rahatlıkla kısa Sürede atlatabilmektedir. Yabancı oldukları ve ilk defa geldikleri İrlanda da öğrenciler ikili ilişkileri kuvvetli ve cana yakın olan İrlandalılar sayesinde Dublin'e kısa sûrede alışabiliyor ve sanki kendilerini evlerindeymiş gibi hissetmeye başlıyorlar. Bu da dil eğitim süreçlerini olumlu yönde etkileyerek öğrencilerin ingilizce öğrenmelerine odaklanmalarında faydalı oluyor.

Dublin'de yasamaya başladığınızda şehrin samimi ve cana yakın yaklaşımı hem konuşmadaki çekingenliğimizi atmaya yardımcı oluyor hem de yeni arkadaşlık edinmede zorlanmadığınız için okul dışında da sosyal hayatta ingilizce konuşma pratiği yapmanıza katkıda bulunuyor.İrlanda yasayan gerek yerli nüfusa gerekse eğitim için gelen öğrencilere baktığımızda Türk sayısının yok denecek kadar az olduğunu görebiliriz. Bu da belki de yabancı bir dil öğrenmede dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan birisidir diyebilirim çünkü eğer eğitim aldığımız okulda Türk ögrenci sayısı fazla ya da yaşadığımız bölgede yasayan türk sayısı fazla ise biz ne kadar istemesek de onlarla iletişime girmekten kaçamayız ve şayet yabancı bir ülkeye ingilizce Öğrenmeye gitmişken ve ingilizce pratiği yapmamız gerekirken orada Türkçe konuşarak eğitim sürecimizi olumsuz etkiler ve ingilizce öğrenme sürecimize engel oluruz.

O Yüzden Dublin gerek Türk ögrenci sayısının azlığı gerekse sosyal Yaşamının öğrencilere kattığı olumlu Degerler bakımından bizlerin İngilizce Öğrenmek için Gönül rahatlığıyla tercih edebileceği bir şehir.

Ayrıca İrlanda'nın para biriminin euro oluşu gerek yasam ve konaklama giderleri acısından gerekse eğitim ücretleri açısından diğer Ülkelere nazaran daha uygun maliyetlere sahiptir diyebiliriz
Dublin bisiklet ve Yürüyüş yollarıyla spor severlerin tercih edebileceği bir şehir. Şehirde ulaşım için bisiklet kullanabilir ya da yuruyebilirsiniz ayrıca belirtmek isterim ki Dublin trafigi Avrupanın en az kaza yapan trafiği olarak bilinmekte ve bu da insanlara güvenmek vermektedir.

İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer.
Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar serin ve bulutludur.
İlkbahar ve sonbahar mevsimleri uzun sürer. Okyanus rüzgarları
yoğun olmayan bol yağmur getirir. Yazın ortalama
sıcaklık 15°C, kışın 5°C’dir.

İrlanda'da Çalışma İzni

Kısa dönemli eğitimlerde 12 haftaya kadar PILOT uygulama ile kolay vize avantajı sağlamaktadır. Uzun dönemli 25 hafta ve üzeri eğitimlerde ise ülke içinden GARDA(polis kaydı) kayıt işlemleri yapılarak 8 aya kadar oturum izni ve çalışma izni vermektedir. Çalışma izni genellikle Noel haftası ve Mayıs Eylül döneminde full time olabilmekte ve yılın geri kalan zamanında part-time olarak belirtilmektedir. Ayrıca İrlanda ve Dublin bir çok IT ve Global şirketi Avrupa Merkezi olarak yer almaktadır. Bir çok öğrenci bu şirketlerde gerek eğitim döneminde gerekse eğitim sonrasında part-time veya full-time olarak iş fırsatı yakaladığını tecrübe etmekteyiz. İrlanda yasal çalışma izni veriyor olması Türk öğrenciler tarafından ilgi çekici olsada, halen ülkede Türk öğrenci oranı %2-%4 oranlarında değişmektedir. Bu oranın yanında özellikle okulların öğretmen oranlarınında %99’nun İrlandalı olması, ana dili İngilizce olması, kültürü,ülkeyi ve şehri tanıması, öğrencilere daha daha kaliteli eğitim imkanı sunmasında büyük rol oynamaktadır. 25 hafta ve üzeri vizeler ülke içinde uzatılarak, Türkiye’ye dönmeden eğitiminize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Bu vize toplamda 2 kez ülke içinden uzatılabilir. İrlanda Schengen bölgesinde olan bir ülkedir. İrlanda vizesi sadece İrlanda için geçerli olup, Schengen bölgesini ve Birleşik Krallığı ziyaret edemezsiniz. 

25 hafta ve üzeri eğitimlerde; çalışmak isteyen öğrencilerin yasal çalışma saatlik ücreti 9,25 €’tir ve genellikle B1 seviyede İngilizce ye sahip olmaları beklenmektedir. İş sahası olarak özellikle hizmet sektörü çok popülerdir. Yaşamsal maliyetler değerlendirildiğinde ise otobüs biletleri tek biniş 2,70 €, haftalık 42 € ve aylık 127 € olarak satın alınabilmektedir. Ulaşımdan ilk kez gidenler için zor gelebilir. Çünkü trafik Türkiye’ye göre tersten akmaktadır. İngiliz trafik sistemi işlemektedir. Günlük yemek maliyetleri ise  6€ - 8€ arasında değişmektedir. Aile yanı konaklama çok tercih edildiği için sabah ve akşam yemekleri İrlandalı aileniz ile birlikte yiyebilirsiniz. 

İrlanda'da Dil Eğitimi Alınırken En Çok Tercih Edilen Şehirler
İrlanda’da en çok tercih edilen sehir kuşkusuz başkent olan Dublin’dir. Dublin’in yanı sıra öğrenciler Cork, Galway gibi şehirlerini de tercih etmektedirler.

İrlanda'da Eğitim Almak için En Çok Tercih Edilen Okullar
Dublin'de dil eğitimi çoğunlukla butik okulların çatısı altında verilmektedir. Dil okulları, Öğrencilerine genel ingilizce programlarında eğitim verdikleri gibi iş İngilizcesi ya da IELTS, TOEFL ve PTE hazırlık gibi spesifik programlarI da kapsayan alanlarda eğitim vermektedir.
Okullar dil eğitimi programlarına genellikle her pazartesi günü başlamaktadır. Okullardaki yetkililerin sıcak ve samimi yaklaşımları öğrencilerin çekinmeden rahat bir şekilde İrlanda'ya adaptasyon sürecini atlatmalarında ve ingilizce öğrenmelerinde yardımcı olmaktadır.
İrlanda’da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz Emerald , International House Dublin, Horner School of English ve Atlas Language School gibi okulları tercih ettikleri gibi Malvern House ve  Alpha College gibi kaliteli okulları da tercih etmektedirler.

İrlanda Dil Okulları Fiyatları

İrlanda Vizesi Prosedürleri
İrlanda’da eğitim için iki çeşit vize vardır; C Eğitim Vizesi:
İrlanda’da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir. D Eğitim Vizesi: İrlanda’da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir.
İrlanda’da minimum 25 hafta dil eğitimi alanlara 8 aylık vize verilmektedir ve eğitimden sonra 2 ay daha ülkede kalma hakkı tanınmakta ve aynı zamanda çalışma izni de verilmektedir. Avrupa Birliği vatandaşı olmayan ülkeler için uygulama bu şekildedir.

İrlanda'da Eğitim ve Yaşam Maliyetleri
İrlanda’da aylık yaşam giderleri, şehre ve konaklama şekline de bağlı olarak 600 – 800 Euro aralığında seyretmektedir. Yeme içme giderleri aylık 200- 250 Euro, ulaşım maliyetleri 80 – 110 Euro, yıllık öğrenci sigorta maliyetleri ise 220 Euro şeklindedir.

İrlanda’da yaşam bir çok Avrupa ülkesine göre pahalı olduğu söylensede, Amerika, Kanada, İngiltere ve Avustralya ile karşılaştırıldığında yaşam maliyetleri, konaklama kalitesi, çalışma imkanı, uygun konaklama ücretleri, sabah veya öğleden sonra ders programları, yüksek Avrupalı öğrenci oranı, yardımsever ve sıcakkanlı İrlanda halkı ve okullardaki öğretmenlerin kaliteleri göz önüne alındığında diğer ülkelere göre tercih edilebilir duruma gelmektedir. 

İrlanda’da Eğitim hakkında detaylı bilgi almak için size en yakın ATLAS Ofisimizi ziyaret edebilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: