• Yeni Zelanda'da Dil Eğitimi Almak İçin Kılavuz

Pasifik Okyanusunda bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda; dağ, orman ve göllerden oluşan benzersiz doğası, temiz havası, plajları, tropikal iklimi ve insanların barış içinde ve sakin bir hayat sürdürmesi ile dikkati çeker. Yeni Zelanda'nın 2011 yılı nüfusu 4.422.700 kişidir. Türkiye ile Yeni Zelanda arasında ise +9 saat zaman farkı bulunmaktadır.
Yeni Zelanda uluslararası öğrenciler için güvenli bir öğrenim ortamı sunmaktadır. 

Yeni Zelandalılar sıcakkanlılıkları, misafirperverlikleri ve samimiyetleriyle tanınırlar. Bu doğal güzelliğin rahat yaşam tarzı, sıcakkanlı insanlar ve güzel iklim ile birleşimi; uluslararası öğrencilerin Yeni Zelanda’yı tercih etme nedenlerinden biridir. Yeni Zelanda’daki dil okulu fiyatları diğer İngilizce konuşulan ülkelere kıyasla daha düşüktür. Konaklama giderlerinin de düşük olması Yeni Zelanda’yı dil eğitimi için cazip kılmaktadır. Ayrıca; Yeni Zelanda dolarının TL bazında diğer ülkelerin para birimine göre de düşük olması, dil eğitimi alacak kişiler için Yeni Zelanda’yı tercih etme sebebidir.
Bir yandan dil eğitimi alırken bir yandan da tatil yapma şansı yakalayabileceğiniz Yeni Zelanda’da dil okulları oldukça kalitelidir. Yeni Zelanda’da dil eğitimi için öğrencilerinin en çok tercih ettiği şehirler Auckland ve Christchurch’dür. Başkenti ise Wellington’dır. Eğitim alabileceğiniz dil okulları arasında Embassy English, Language Studies International (LSI), Kaplan International Colleges ve New Zealand Language Centres (NZLC) öne çıkmaktadır. 

Yeni Zelanda'nın Yarımküre ‘de olması sebebiyle mevsimler bizim tam tersimizdir. Yazın en sıcak ayları Ocak ve Şubat olup en soğuk aylar Haziran ve Temmuz’dur. Genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Kışın, Güney Ada'nın iç kesimleri -10 dereceye kadar inerken, Okyanus kıyıları daha yumuşak ve yağışlıdır. Yazları 20-33 dereceler arasında olup oldukça da güneşlidir.
Dağlı manzaralarıyla bilinen ülkenin en popüler özelliği ise Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin burada çekilmiş olmasıdır.
Vize başvuruları Ankara’da bulunan Konsolosluğa yapılmaktadır ve öğrencilerin vize başvurularını şahsen yapması gerekmemektedir. ATLAS Yurtdışı eğitim Danışmanlığı vize başvurularını öğrenciler adına yapmakta ve konsolosluk işlemlerini takip etmektedir. Konsolosluk gerek görürse öğrencileri mülakat için çağırabilir. Öğrenci vizeleri vize görevlisinin yetkisinde uzatılabilir ya da uzatılamayan cinsten olabilir. 3 aya kadar olan eğitimlerde turist vizesine başvuru yapılabilir.


Yeni Zelanda’da öğrenciler için part time (20 saat/hafta) çalışma izni; 2 sene ve üstü programlar ya da öğrencilerin İngilizce seviyelerinin IELTS 5,0 in üzerinde olması şartı ile 6 ay ve ustu programlar için verilebilir. Dil eğitimi süresi 14 hafta ve üzeri olan öğrencilerin de Kategori 1 okullarından birine kayıt olması durumunda çalışma izni alma şansı vardır. Bu kural Konsolosluğun inisiyatifinde olmaktadır ve 14 hafta ve üzerinde dil eğitimine gidecekler için çalışma izni garantisi yoktur.

Detaylı bilgi için size en yakın olan ATLAS Ofisini ziyaret edin veya Bilgi İstek Formu doldurunuz.

Fiyat listesi için tıklayınız.


  • Paylaş: