• Malta'da dil eğitimi | Malta Dil Okulları ve Güncel Fiyatlar

Malta Dil Okulları

3 takımadadan oluşan Malta’da 50’nin üzerinde dil okulu bulunmaktadır. Malta’nın öğrenciler tarafından tercih edilmesinin temel sebepleri arasında kaliteli dil okullarının olması ve ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre kurs ücretlerinin daha uygun olmasıdır. Bunun başlıca sebebi ise; ülke nüfusuna göre çok fazla dil okulunun olması ve bu durumun okullar arasında rekabete neden olması. Ayrıca Malta’da yaşam giderleri de ana dili İngilizce olan diğer ülkelere göre daha uygundur. Ayrıca Malta’daki dil okullarının kaliteleri devlet tarafından denetlenerek güvence altına alınmaktadır. 

Alternatif paket programlar ile hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla Malta’da eğitim almanız mümkündür. Her şeyin dahil olduğu 4-8-12-24 haftalık paket programlar dahilinde İngilizce eğitim, kayıt ücretleri, kurs materyalleri, konaklama, uçak bileti, havalimanı transferi ve wi-fi için tek bir ücret ödeyerek eğitim alabilirsiniz. Kış döneminde Türk öğrenci sayısının da az olmasını fırsata çevirerek hem kaliteli hem de uygun fiyatlarla Malta’da dil eğitimi alabilir ve Malta’ya ait farklı kültürleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.





Malta Dil Okulları Programları;
• Genel İngilizce
• Akademik İngilizce
• İş İngilizcesi
• Sınav İngilizcesi
• Özel ders
• Yaz Kampları gibi farklı İngilizce programlarına katılabilirsiniz.

Dil okullarının kontrolünde isteğinize göre tercih edebileceğiniz farklı konaklama seçenekleriyle alacağınız dil eğitimiyle sıkıcı ders çalışma yöntemlerini bir kenara bırakacaksınız.

Dil Okulları Konaklama Alternatifleri
• Aile Yanı Konaklama
• Okul Yurdu Konaklama
• Öğrenci Evi Konaklama
• Stüdyo Daire Konaklama
• Otel Konaklama

Malta özellikle vize zorunlulukları olması nedeniyle, Avrupalı öğrenciler açısından her mevsim, kısa veya uzun süreli kurslar için ideal bir destinasyon olmaktadır. Ayrıca Malta’da az sayıda da olsa Uzak Doğu öğrencilerine ’de rastlamak mümkündür.

Aile Yanı Konaklama;
Akdeniz insanının sıcaklığı ve kültürünü yaşamak isteyen öğrencilerimiz daha çok tercih ettiği ve hem İngilizceyi hem yaşadığı ülkenin kültürünü tanıma fırsatı bulduğu aile yanı konaklama şekli ile evinizdeki aile yaşamını yabancı bir ülkede Maltalı ailenin mutfağında tanıyacağı
Malta yemekleri ve paylaşımlı oda ya da tek kişilik oda seçimiyle farklı kültürlerle bir arada yaşama şansını sizlere sunmaktadır.

Okul Yurdu Konaklama;
Tercih ettiğiniz okula ait olan yurt iki tek kişilik ve iki kişilik oda seçenekleriyle öğrencilerine hizmet vermektedir. Mutfaklar ortak kullanım alanı olarak tüm mutfak malzemelerini barındırmaktadır. Bazı okul yurtlarında çamaşırhaneler bulunmaktadır ve bu çamaşırhaneler jeton karşılığında kullanılmaktadır. Okul yurt yöneticileri giriş ve çıkış saatlerine karışmamaktadır.

Öğrenci Evi Konaklama;
Okul tarafında kiralanan veya okula ait olan evlerde paylaşımlı ev konaklaması olarak öğrencilere sunulmaktadır. Aynı evin içerisinde 1, 2 ve 3 yatak odalı odaların olduğu paylaşımlı tuvalet, banyo ve mutfağın olduğu bazı evlerde oda içerisinde tuvalet ve banyonun olduğu konaklama şeklidir. Üniversite öğrencilerinin kaldığı konaklama şeklinde hiçbir farkı bulunmamaktadır. Aynı evin içerisinde dil okulu için gelmiş olan farklı kültürlerden sınıf ve ya okul arkadaşlarımızla dil eğitimimiz süresince paylaşmaktır.

Stüdyo Daire Konaklama;
Daha çok rahatına düşkün olan öğrencilerimizin ilgisini çekebilecek olan bir konaklama şekli olan stüdyo daire öğrenci evlerinden farkı olarak tüm evi tek başınıza kullanmanızdır. Evinizin içerisinde Klima, Tv, DVD vs bulunmaktadır.

Otel Konaklama;
Bütçenize uygun fiyatlarla 3, 4 ve 5 yıldızlı otel keyfini yaşamak isteyen öğrencilere sunulan bir hizmettir. Kahvaltı, yarım ve tam pansiyon seçenekleri mevcuttur. Odalar; tek, çift ve suit (3-5 kişi) olarak hizmet vermektedir. Okulunuzun sunduğu imkanlar (beach clup, gym clup üyelikleri vs.) yanı sıra kaldığınız otelin imkanlarından (havuz, internet vs.) da faydalanabilirsiniz.

Malta Türk öğrencilerine ülke yapısıyla, dil okullarıyla ve konaklama seçenekleriyle; tatili, farklı kültürleri tanımayı, yeni yerleri keşfetmeyi, yeni arkadaşlıkları İngilizce dil eğitimi içerisinde bir bütün olarak sunmaktadır.

Coğrafi yapı ve iklim
Güney Avrupa'da, Orta Akdeniz'de yer alan, Sicilya'nın güneyindeki adalar devleti. Malta takımadaları 3 büyük, 2 küçük adadan oluşur. Daha çok yaşamın olduğu ve turistlerin de tercih ettiği adalar ise;

Malta, Gozo, Comino,

Malta’nın başkenti Valetta’dır. Başkent takımadalar arasında en büyük olan Malta adasında yer almaktadır. Adanın yüzölçümü ise 316km2’dir. Ada da neredeyse hiç dağ ve akarsu bulunmamaktadır. Genel olarak alçak tepeler diye nitelendirilen tepecikler bulunmaktadır. Ada ülkesi olması sebebiyle 137 km uzunluğunda kıyılarında birçok doğal koyları, kumsalları ve limanları bulunmaktadır. Türkiye ile Malta arasında 1 saatlik zaman farkı bulunmaktadır.

Yaz dönemlerinde Türk öğrenciler ve turistler tarafında tercih edilen en popüler tatil ve eğitim ülkesi olmasından da anlaşılacağı üzere, Malta’da kış, kar, don ve soğuk gibi kelimeler pek bilinmemektedir. Malta da yaz ayları sıcak, kış ayları ise ılık geçmektedir. Yaz dönemine yaklaşıldığında neredeyse hiç yağış görülmemektedir. Genel olarak iklim şartları böyleyken yıllık ortalama sıcaklıkları ise Kış döneminde Kasım – Nisan tarihleri arasında ortalama olarak 14-15 dereceyken, Yaz döneminde 32-33 derecelerin altına düşmemektedir.

Geçmişten günümüze Malta
Malta’da yaşam arkeologlar tarafından yapılan çalışmalar sonrasında 1. Neolitik dönemde başladığı belirlenmiştir. Dünya haritasında küçük bir yeri olan bu ada ülkesi Dünya siyasi tarihinde ise büyük bir yere sahiptir. Geçmişten günümüze Şövalyeler, Fransızlar ve İngilizler tarafından yönetilen Maltalılar, bir dönem de Osmanlı Devletinin kuşatması altında kalmıştır. 1950’li yıllara gelindiğinde ise Malta İngiltere sömürgesinde kurtulmak için mücadele başlatmış ve 1964 yılında Milliyetçi Partinin önderliğinde ülke özgürlüğüne kavuşmuştur. Yeni yönetim siyasi ve ekonomik ilişkileri geliştirmek için Libya, İtalya, Sovyet ülkeleri ve Çin Halk Cumhuriyeti ile ticari anlaşmalar yaparak siyasi özgürlüğünü ekonomik özgürlük ile taçlandırmıştır. 1 Mayıs 2004 tarihinde, Malta Avrupa Birliğine katılmıştır. 1 Ocak 2008’de ise Malta Euro para birimini kullanmaya başlamıştır.

Ekonomi
Malta ekonomik olarak gerek Avrupa birliği ile işbirliği içerisinde olmasından dolayı gerekse turizm, ilaç ve hizmet sektörlerinin gelişmişliği sebebiyle ekonomik anlamda gelişmiş bir Avrupa ada ülkesidir. Ülke nüfusunun geneline bakıldığında hiç evsiz bulunmamaktadır. Ülke de tarım sektörü neredeyse hiç yoktur. Sebep olarak su sıkıntısı gösterilmektedir. Bu alandaki eksikliğini turizm sektöründe önde olmasıyla kapatmaktadır. Ülke ekonomisinin %97 sini turizm gelirleri oluşturmaktadır. Bu oranda ülkede yer alan dil okullarının katkısı bir hayli fazladır. Geri kalan ticari gelirlerini ise Çin, İngiltere, Suudi Arabistan, Libya, Fransa, İtalya ile yaptığı ihracattan sağlamaktadır. Ülkede para birimi olarak Euro (€) kullanılmaktadır.

Malta’da yaşam
Akdeniz’in incisi olarak bilinen Malta’da yaşam Neolitik döneme kadar dayanmaktadır. Herkes tarafından bilinen Akdeniz insanının sıcaklığını, zengin kültürel mirası ve Akdeniz mutfağını Malta’da tecrübe edebilirsiniz. Maltalılar Arap, İngiliz ve Fransız sömürge altına alındıkları için Malta’da yaşam bu sömürgelerden etkilenmiştir. 200 yıla yakın bir süre İngiltere sömürgesinde kalan Malta’da iki dil konuşulmaktadır.2. resmi dil olarak İngilizce konuşulurken, Maltaca adanın 1. Resmi dili olarak ilan edilmiştir. Maltaca dilinin ortaya çıkışı ise yine egemenlik altında kaldığı Arapların etkisini de taşımaktadır. Maltaca Arap izlerini ve İtalyan kelimelerini taşıyan karma bir dil olarak dünya dilleri arasında yerini almıştır. Ayrıca Malta’da trafik İngiltere’deki gibi soldan akmaktadır. İngiliz sömürgesini adanın birçok yerinde görebilirsiniz. Adanın coğrafi yapısının İtalya’ya yakınlığı sebebiyle İtalyan izleri de Ada da görülmektedir. Yemek çeşitliliğini de ülkede görebilirsiniz. Özellikle Arap, İngiliz, İspanyol ve İtalyan mutfaklarının izlerini görebilirsiniz.

Adada dikkatinizi çekecek olan farklılıklardan biride çalışma saatleri olacaktır. Yaz ve kış dönemlerinde değişkenlik gösteren çalışma saatleri aşağıdaki gibi uygulanmaktadır.

Yaz Dönemi Çalışma Saatleri; 08:30-12:30 Pazartesi- Cuma / 08:30-11:30 Cumartesi

Kış Dönemi Çalışma Saatleri; 08:30-14:30 Pazartesi- Cuma / 08:30- 11:30 Cumartesi

Malta’da sosyal yaşamı kolaylaştırmak için ucuz olan toplu ulaşım olanaklarından faydalanabilirsiniz. Toplu taşıma araçları sizi biraz olsun şaşırtabilir. Çünkü, toplu ulaşım günümüz yeni nesil araçlarıyla değil 1950li yıllardan kalma eski otobüslerle yapılmaktadır. Bu araçlar Malta’ya nostaljik bir görüntü katmaktadır. Ayrıca ineceğiniz yeri belirtmek için tutacakların yanındaki ipi çekmeniz yeterli olacaktır. İnmek için buton aramanıza ya da ineceğiniz yeri söylemenize gerek kalmayacaktır. Ülkenin genelinde bisiklet için ayrılmış olan bisiklet yolları mevcut olduğu için ulaşım aracı olarak bisiklette yaygın olarak kullanılmaktadır.

Malta’da Neler Yapılmalı

Sadece dil eğitimiyle, deniz, kum ve güneş ile Malta’daki eğitim serüvenimiz sona ermemelidir. Peki neler yapılmalı, nerelere gidilmeli?
Kendinizi Orta Çağ döneminde hissedeceğiniz Malta’da ilk gününüzden son gününüze kadar sıra dışı ve unutamayacağınız bir eğitim serüvenine hazır mısınız? İstanbul Atatürk havalimanından Air Malta ile başlayacak olan eğitim serüveniniz Yunanistan ve İtalya semalarından 2 saatlik bir uçuş ile Malta’nın tarihi sarı binalarını izleyerek Malta’ya ulaşabilirsiniz. Malta’ya indiğinizde kendinizi tarihe yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. Başkent Valetta adını Malta’nın en güçlü ve ünlü Valetta şövalyesinden almaktadır. Nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu şehirler arasındadır. Ancak bu yoğunluk düşündüğünüz anlamdaki kadar değildir. Malum adanın bir ucundan diğer bir ucuna 20 km bir alan olduğunu düşünecek olursak yoğunluk bu sebepten biraz fazla olacaktır. Tüm geziniz boyunca neredeyse her yerde göreceğiniz 365 tane irili ve ufaklı kiliseler sizi şaşırtabilir. Valletta da sadece gün içinde St. John Kadetralini, müzeleri, kiliseleri, Upper ve Lower Barrakka Bahcelerini gezerek vakit geçirebilirsiniz. Ancak hayat 19:00' dan sonra bitmektedir. Valletta'ya tam bir gün ayırdınız ve yoruldunuz, o zaman Republic Street üzerindeki harika Malta kafe ve bistrolarında bir mola vermenizi önerebiliriz. Zaten birçok müze Cumhuriyet Caddesi (Republic Street) üzerindedir.

Bunun dışında, görmeden dönmemeniz gereken bir yerde Mdina'dir. Arap egemenliğinde de kalan Malta Arap etkilerini Mdina isimli kentinin adında ve şehrin yapısında taşımaktadır. Sessiz şehir olarak da bilinmektedir. Gittiğinizde neden bu ismi verildiğini çok iyi anlayacaksınız gerçi gündüz turistler ile doludur ama bir de gece görmenizi tavsiye ederim. Ayrıca Mdina bir film stüdyosunu da andırmaktadır. Dünya gişelerinde de izlediğimiz Truva filminin büyük bir kısmı da Mdina kentinde çekilmiştir. Zeminin tamamının rahiplerin mezarı ile dolu olduğu St. Paul Kadetralini görmenizi ve hikayesini dinlemenizi tavsiye edebilirim. Mdina'ya sadece orada yasayan halkın dışında araba girmesi yasaktır. Araba kiralayarak gezmek isteyebilecek öğrencilerimize küçük bir hatırlatma olsun. Gece ile gündüz çok farklıdır. Eğer, tarihi öncesi tapınak gezmeyi seviyorsanız, Tarxien tapinagi, Hypogeum (buraya girmek icin önceden bilet almanız gerekmektedir yazın birçok gün doludur), Hagar Qim ve Ġgantija (Gozo' da bulunmaktadır) görmeniz gerekmektedir. Comino adanın 3. Büyük şehri olsa da aslında çok küçüktür. Kent yine bir filme ev sahipliği yapmıştır. Monte Kristo Kontu filminin küle sahnesi de burada çekilmiştir.

Malta'ya 1 haftalık eğitim için geldiyseniz, çift katli hop on, hop off otobüsleri ile bir gün adanın kuzeyini, bir gün de adanın güneyini gezerek adayı bitirebilirsiniz. Pazar günlerinde de Malta' da kalacaksanız, balıkçı kasabası olan Marsaxlokk'a sabahtan gidip, pazarını gezebilirsiniz.Pazarda Malta’ya ait değişik türdeki peynirleri tatmanızı öneririm. Ayrıca adanın en güzel balık restoranları da burada yer almaktadır.

Ne yenir ne içilir?
Malta'nın yerel yemeği tavşandır. Bunu her yerde olmasa da bazı restoranlarda bulmanız mümkündür. Bunun dışında daha öncede belirttiğim gibi Akdeniz mutfağının izlerini tüm kafe ve restoranlarda görmeniz mümkündür.

Malta Vizesi
Malta vize ister mi ? sorusunu sormadan önce şu bilgiyi hatırlatmakta fayda var. Malta, Avrupa Birliği üyesi bir ülke bu sebepten Malta için vize başvurusu sahip olduğunuz pasaporta ve kalacağınız gün sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Eğer yeşil pasaportunuz var ise 90 güne kadar Malta’da vizesiz kalabilirsiniz. Schengen bölgesinde olmasından dolayı diğer Avrupa Birliği üyesi ülkelerin istemiş olduğu vize şartlarıyla arasında bir fark bulunmamaktadır.

Malta vizesi için gerekli evraklar ve detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisimize uğrayabilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: