• Belarus Eğitim ve Yaşam Rehberi | Belarus'ta Eğitim
  • Belarus Eğitim ve Yaşam Rehberi | Belarus'ta Eğitim
  • Belarus Eğitim ve Yaşam Rehberi | Belarus'ta Eğitim

Belarus, Rusça dil eğitimi almak için en iyi seçimdir. Bunun da sebeplerini, Rusçanın bu ülkede çok düzgün konuşulması, maliyetlerin Türkiye ve diğer rus ülkelerine göre düşük olması, sağlık hizmetlerinin kaliteli olması, güvenliğin üst düzeyde olması, ırkçılığın olmaması, insanların yardımsever olması ve kültür düzeyinin yüksek olması, son olarak da üst düzey üniversitelerde kaliteli bir eğitim alma imkanı olarak sıralamak mümkündür. 


Belarusta eğitimi  sadece dil eğitimi olarak düşünmemek gerekir.Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde olan BELARUS DEVLET ÜNİVERSİTESİ ve BELARUS TEKNİK ÜNİBVERSİTESİ artık Türk öğrencilerin Yök denkliği nedeniyle ihtiyaçlarına tam anlamıyla cevap vermektedir. 


Sizleri Belarus’un en iyi üniversitelerinden olan Belarus Devlet Üniversitesi (BSU), Minsk Devlet Dil Üniversitesi (MGLU), Belarus Devlet Teknik Üniversitesi(BNTU), Minsk Radyo Teknik Üniversitesi (BGUİR) ve Belarus’taki seçkin bir çok üniversitede Rusça öğrenmeye, ayrıca lisans ve lisansüstü programlara katılmaya davet ediyoruz. Belarus Devlet Üniversitesi Türkiye’deki tek resmi temsilcisi olarak sizlere, Doğu Avrupanın en güzel coğrafyasında yer alan ve iyi bir Rusça konuşulan başkent Minsk’te en verimli koşullarda Rusça öğrenme imkanı sunuyoruz.


Belarus, Rusça dil eğitimi ve üniversite (Lisans ,master ve Doktora ) eğitimi almak için en iyi seçimdir. Bunun da sebeplerini, Rusçanın bu ülkede çok düzgün konuşulması, maliyetlerin Türkiye ve diğer rus ülkelerine göre düşük olması, sağlık hizmetlerinin kaliteli olması, güvenliğin üst düzeyde olması, ırkçılığın olmaması, insanların yardımsever olması ve kültür düzeyinin yüksek olması, son olarak da üst düzey üniversitelerde kaliteli bir eğitim alma imkanı olarak sıralamak mümkündür.
Belarus’taki minsk ofisimiz aracılığı ile Belarusa ulaştığınız ilk  günden döneceğiniz güne kadar tüm resmi işlemlerinizle bizzat ilgileniyor ve uzman kadromuzla karşılaşabileceğiniz olumsuzluklarda yanınızda yer alıyoruz, adaptasyon süreci boyunca tüm ihtiyaçlarınızda yanınızda yer alıyoruz. Her konuda sizlere(acil veya acil olmayan) maksimum desteği veriyoruz. Minsk merkezindeki irtibat büromuzda her zaman ulaşabileceğiniz çalışanlarımız mevcuttur. Tüm işlemlerden sizi haberdar ediyoruz ve belirtilen ücretler dışında asla bir ücret talep etmiyoruz.


Belarus'ta Yaşam
Belarus dünyadaki en güvenli ve ırkçılığın olmadığı ülkelerin en başında gelmektedir .Bu nedenlede yaşam kalitesinden ve hayattan alınan tat son derece yüksektir.
Rusçanın temel dil olması sizi korkutmasın 1 yıl içinde kendinizi tamamen ifade edebildiğiniz bir düzeyde rusça öğrenmek mümkündür.Bunun yanında sosyal ve kültürel hayat çok çeşitli ve zengindir. sanat ve sanatçıya çok değer verilmektedir. İnsanlar kurallara uyan ve agır başlı yumuşak huyludurlar. Bu nedenlede hiç bir sorun yaşamazsınız.  
 Belarus günlük hayat ve yaşam maliyetlerini bir kaç soru ile cevaplamak gerekirse;
 

Öğrenci yurtta kalırsa ne kadar bir harcama yapar?
Yurtta kalan bir öğrenci aylık temel harcamalar için  300-400 dolar civarında ortalama bir bütçe yeterli olacaktır. Fiyatlar hakkında bilgi verecek olursak metro tramvay otobüs ve metronun olduğu tüm aylık sınırsız abonman ortalama 15-18 dolardır. Öğrenciler aylık 5 dolara internet kullanabilir. Bunların dışında öğrencinin kendi sosyal durumuna göre ilave masraflar çıkabilmektedir. örnek verecek olursak, sinema, tiyatro vb.
Dışarıda yemek yemek isteyen öğrenciler 3-10 usd aralıgında dünya mutfaklarından birini seçebilirler. Minsk’te türk restoranları da bulunmaktadır. Birbirinden güzel yüzlerce kafe bulunmaktadır ve şehrin birçok yerinde alışveriş merkezleri bulunmaktadır.
Yaz mevsimi Belarus’un en güzel dönemleridir. Temmuz ayında hava sıcaklığı 28-35 derecelere kadar çıkmaktadır. Sokaklarda panayırlar eğlenceler ve dünyanın her ülkesinden göreceğiniz insanlarla doludur. Kışın şubat ayında hava sıcaklığı -30 dereceye kadar düşmektedir. Evler ve kapalı tüm mekanlar merkezi ısıtma sistemiyle ısıtıldığı için soğukluk hissedilmemektedir.


Ev kiraları ne kadardır ve nasıl kiralanır?
Minskte ev bulmak son yıllarda zorlasmaya başlamıştır. Şehir merkezindeki evler genelde eski binalardan oluşmaktadır. Genelde emlakçılarla ev bulunmaktadır ve emlakçılar evin kira bedelinin yarısını almaktadırlar. Türkiye’den farklı olarak emlakçılar daireleri gezdirmezler, sadece ev adresi ve irtibat numarası verirler, kiralamak istediğiniz evin sahibiyle görüşüp anlaşmanız gerekir. Belaruslu ev sahipleri son yıllarda yabancıya ev kiralama konusunda biraz zorluk çıkarmaktalar, tam olarak bu noktada biz devreye girip öğrencilerimizi yalnız bırakmıyoruz. Ev kiralama organizasyonu ekstra ücretlendirilen bir hizmettir. Öğrenciyle beraber ev bulmada yardımcı oluyor gerektiğinde kontratını kontrol ediyor ve gerekli izinler için yapılacak işlemleri organize ediyoruz. Şehir merkezlerinde eşyalı evler 350– 800 dolar arasında değişmektedir ancak şehir merkezinden uzaklaştıkça fiyatlar ortalama 100 dolar civarında düşmektedir.
Elektrik, su, ısınma, telefon gibi giderler toplamda 50 doları geçmemektedir.


Yurtlar ve gerekli bilgiler
Yurtlarda her odada 3 kişi konaklamaktadır. Her katta ortak mutfaklarda öğrenci istediği gibi yemeğini  pişirebilir. Her blokta (bloklarda 2 oda yan yanadır) ortak tuvaletler ve banyolar bulunmaktadır. Tüm yastık battaniye ve ihtiyaçlar yurt tarafından verilmektedir, öğrenci her hafta çamaşırhaneye eski çarşaf, yastık kılıflarını verip yenileriyle değiştirmektedir. Yurtlarda çamaşırhaneler bulunmaktadır ve çamaşırlarınızı yurtta yıkayabilirsiniz.
Yurtlara girişler saat 12’den sabah 6’ya kadar kapatılmaktadır. Yurtlarda devamlılık esastır, eğer öğrenci 3 günden fazla yurda gelmezse ve bilgi vermezse yurt direkt olarak okula bilgi vermektedir.


Sosyal yaşam nasıldır? Boş zamanlar nasıl değerlendirilebilir?
Belarusta öğrencilerin çalışması yasak olduğu için boş zamanları değerlendirecek bir çok aktivite yapmak da mümkündür.
Bale, opera ve tiyatro gerçekten Minskte bir başkadır. Fiyatlar da her alım gücüne hitap eder ama 1 ay önceden bilet almak gerekir. Ayrıca sirk kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biridir. Ucuzdan pahalıya bir çok spor kompleksi bulunmaktadır, her gün istediğiniz kadar spor yapabilir paten pistlerinde buz pateni yapabilirsiniz. Ayrıca dans kursları son derece keyiflidir.
Eğer rusça öğrendiyseniz ikinci bir dil kursuna üniversitede veya bir kursta çok ekonomik olarak devam edebilirsiniz. Arkadaslarınızla buluşup birbirinden güzel kafelere gidebilirsiniz. Sinema fiyatları da türkiyeye göre yine oldukça ucuzdur.
Okul devamsızlıkları özellikle %10 üzerinde ise vize iptal nedeni olabilir. Kanunlar herkesi korur, ırkçılığın olmaması ve insanların çok sakin olmaları nedeniyle aslında son derece güvenli ve rahat bir hayat vardır. Kısacası kanunlara uyan ve bu kanunları ciddiye alan her kişi için bu ülkede yaşamak son derece keyiflidir.


Alışveriş 
Minsk merkezde aklınıza gelen herşeyi bulabilirsiniz. Hiç bir ürünü veya yiyeceği bulamam diye düşünmeyin son 3 yıldır artık minskte ne isterseniz bulma imkanı var . Örnegin Türk kasaplardan helal kesim et ve tavuk alabilirsiniz, kırgız fırınlarından pide ekmek ve yufka ekmegi alabilirsiniz. Çok doğal ve kendi üretimleri olan bal alabilirsiniz . ve fiyatlar ülkemize göre yarı fiyatıdır. Sadece kış ayları ithal olması nedeniyle meyve ve sebze ülkemize gore biraz daha pahalıdır. Dünya mutfaklarının her çeşitini bulmanız mümkün olacaktır.

Belarus'ta eğitim hakkında detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: