• Rusyada Eğitim
  • Rusyada Eğitim
Başkent: Moskova
Telefon kodu: 7
Nüfus: 143 milyon (2011-Dünya Bankası)
Cumhurbaşkanı: Vladimir Putin
Yönetim şekli: Yarı başkanlık sistemi, Anayasal cumhuriyet, Federal cumhuriyet
Resmi dili: Rusça

Neden Rusya’da dil veya üniversite eğitimi?
Rusya önde gelen siyasi ve ekonomik güce sahip ülkelerdendir, Amerika, İngiltere, Kanada, Japonya, Almanya, İtalya ve Fransa'nın içinde bulunduğu sekiz büyük devletten birisidir. BM’nin daimi üyesidir.

Hızlı ekonomik büyüme, ülkenin tüm faaliyet alanlarının gelişmesini sağlamakta ve halkın yaşam standardı yükselmektedir. Rusya sahip olduğu altın ve döviz rezervine göre dünya üçüncüsüdür. Rusya dünyada en büyük doğalgaz ihracatçısıdır, petrol ihracatında ise ikincidir. Rusya’da son yıllardaki büyük ekonomik ilerleme, gelişen doğalgaz ve petrol sanayisinin gelirlerinin verimli planlanmasından ve kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Her yıl GSMH’nın % 5.4’ü eğitim alanına aktarılmaktadır.Bu rakam gelişmiş devletlerin eğitim ödeneklerine eşittir. 2006–2010 yıllarında Rusya’da eğitim alanının gelişmesi özel ulusal proje kapsamına alınmıştır ve proje gereği eğitim alanının finanse edilmesine özel ilgi gösteriliyor.

Yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesi olan ve dünyanın %12'sini kaplayan Rusya, aynı zamanda eğitim, bilim ve teknoloji deyince de dünyanın ilk akla gelen ülkelerinden biridir. 1990'lı yıllara kadar bu özelliğini dünyaya kapalı tutan Rusya, bu dönemden sonra dünyaya açılmaya başlamış ve sahip olduğu tüm eğitim, bilim ve teknoloji altyapısını da paylaşıma açmıştır. Özellikle askeri ve uzay teknolojilerinin her alanında halen Amerika ile günümüzde de rekabet eden Rusya, eğitim sistemi ve üniversitelerinin dünyaca tanınması ve akredite edilmesiyle birlikte çok daha önemli bir eğitim ülkesi oldu. 7 milyon öğrencinin eğitim gördüğü ülkede bunun %5'i yabancı öğrencidir.

Rus eğitim sitemi dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birisidir.Nüfusun %99,6 okur yazardır ve dünyaya birçok edebiyatçı ve sanatçı yetiştirmiştir, Nobel ödülüne layık görülen birçok bilim adamına eğitim vermiştir.
Bologna anlaşmasını imzalayan ülkelerden biri olan Rusya'daki üniversiteler tüm dünyada tanındığı gibi ülkemizde de YÖK tarafından tanınmakta ve diplomalarına denklik verilmektedir. Bu özelliği ile Rusya, üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en mantıklı kaliteli ve ekonomik seçeneklerden biri haline gelmiştir.

Yüksek kalitede üniversite eğitimi veren Rusya, aynı zamanda hem üniversite harçları hem de yaşam ve konaklama maliyetleri düşünüldüğünde, yurtdışında bu kalitede eğitim almak için en uygun seçeneklerden biridir. Rusyada eğitim ve üniversite giderlerinin yaklaşık %75'I devlet tarafından finanse edilir. Bu nedenle Rusyada üniversite ücretleri ortalama yıllık 1500 – 4000 USD civarındadır. Türkiye ile kıyaslandığında dershane maliyetiyle sınavsız doğrudan üniversite öğrencisi olabilirsiniz demektir.

Rusyada üniversite okumak için kesinlikle bir servet harcamanıza gerek yoktur. Rusya'nın pek çok şehrinde yaşam giderleriniz Türkiye'den daha fazla olmayacaktır. Rusyada eğitim alan bir öğrenci konaklama ve yaşam giderleri için aylık ortalama 250-300 USD kadar harcamaktadır.
Rusya'da sınavsız olarak istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Üniversiteler oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. Nano-teknoloji mühendisliğinden Eczacılığa, Tıpdan Uzay bilimlerine, Opera-baleden politik bilimlere kadar her alanda kaliteli ve prestijli bir eğitim alabilirsiniz.

Rusça bilmeyen öğrenciler bu üniversitelerde, üniversite eğitimleri öncesinde 1 yıl hazırlıkla Rusça öğrenebiliyorlar. Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık ve devamında ingilizce eğitim veren bölümler de vardır.

Neden Rusça ?

Rusça; Birleşmiş Milletlerin kabul ettiği 6 resmi ve çalışma dili olan İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Arapça, ve Çince ile beraber dünyada en önemli dillerden biridir,

Rusça; toplam nüfusu 280 milyonu aşan Rusya Federasyonu ve Bağımsız Devletler Topluluğunun ortak dilidir,

Rusça; Çin sınırlarından Avrupaya 21,5 milyon km2'lik çok geniş bir alanda konuşulan dünyada en yaygın bir dillerden biridir,

Rusça; kominizmin çökmesiyle dünyada son 15 yıldır, en çok ihtiyaç duyulan ve öğrenilen bir dildir, Rusça; yurtdışında çalışan yüzlerce Türk müteahhit, iş adamı ve işçimizin konuştuğu bir dildir. Türkiye ile Rusya'nın son yıllarda hızla artan ticari ilişkileri, milyarlarca doları bulmaktadır, Rus şirketlerinin de Türkiye'de, Türk şirketlerinin Rusya'da yatırımları her geçen gün artmaktadır.
Türkiye'ye gelen Rus turist sayısı 2012 yılında 3 milyonu geçmiş, Rusya ve Ukrayna ile Türkiye arasında karşılıklı vizelerin kaldırılmasının ardından 2014'te Belarus'la da vizeler kaldırılmış olup, böylece karşılıklı turist sayısının her sene daha da artıracağı öngörülmektedir.

Kiril alfabesi ve Rusça grameri

Rusça, kökeni 9. yüzyıla dayanan eski Slav Kiril alfabesiyle yazılır. Daha çok Yunanca'ya dayanan bu alfabenin yaratıcıları Yunanlı iki kardeş, Cyril ve Methodius'tu.

Rus alfabesini daha önce hiç incelememiş birisi için çok zor görünmekle birlikte aslında zor değildir. 33 harf vardır ve bunlardan 10'u sesli (а, у, о, ы, э, я, ю, ё, и, е), 21'i sessiz (б, в, г, д, ж, з, й, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ) ve her iki gruba da girmeyen 2 tonlama işareti ( ъ, ь) vardır.

Birçok harf, Latin alfabesindeki gibi yazılır ve okunurken (örneğin: A,K,M,O,T), diğer bazılarıda Latin alfabesinde olduğu gibi yazılmalarına rağmen değişik telaffuz edilirler (Örneğin: B=V, E=YE, E=YO, H=N, P=R, C=S, X=KH).

Rus alfabesini öğrenmek zor olmadığı gibi, Rusça'yı öğrenmek de zor değildir. Rusça uzun kişi ve yer isimleri (örn:Nepomnyashchiy, Dnepropetrovsk), uzun kelimeleri (upotrehieine-kullanmak, dostoprimchatelnosti-manzara) ve alışılmadık sessiz harf grupları ile kötü bir üne sahiptir.

İsim, zamir, sıfat ve sayılar cümledeki görevine göre altı değişik biçime sahiptir: yalın hal, -in hali, -e hali, yardımcı ve edat hali. Rusça'da fiil her biri ayrı mastarla gösterilen iki zamana sahiptir; devam eden hareketi gösteren ve önceden tamamlanmış ya da tamamlanacak hareketi gösteren. Cinsiyet sözcükleri, her biri için değişik bir isim çekimiyle (nötr erile benzediği halde) üç tanedir; eril, dişil ve nötr, bir dördüncüsü de çoğuldur.

Rusça'da vurgu önemlidir ve alışkın olmayan birisi için tahmin edilmesi imkansızdır ve isim ya da fiil çekimlerinin durumuna göre genellikle değişkendir. Ama yine de bu zorluklara rağmen, Rusça değişik birçok ülkede artan bir öğrenci sayısı tarafından öğrenilmektedir.

Rusçayı Rusya'da öğrenmek istiyorsanız size Rusya’nın en kaliteli dil okullarını sunuyoruz. Rusya özel dil okulları ile Rusçayı konuşulduğu ülkede, yaşayarak ve en kısa sürede öğrenebileceksiniz. Rusça dil kurslarında dersler 'konuşma odaklı' olarak verilmektedir. Dersler pratik ağırlıklı olduğundan eğitim yaşamla içiçedir. Dersler dilbilgisi, kelime bilgisi, aktiviteler, okuma-yazma-dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme olarak verilir. Rusya'da Moskova, St.Petersburg, Kaliningrad şehirlerindeki dil bazı özel kursları ile çalışmaktayız. Çalıştığımız eğitim kurumlarının tamamı Rus Hükümeti tarafından tanınmış, onaylı ve öğrenci belgesi basmaya yetkilidirler.

Rusya'da dil eğitimi ve avantajları hakkında detaylı bilgi almak için MOTTO Yurtdışı Eğitim ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Rusyada Rusça dil kursları ve eğitimi konusunda profesyonelce ve ücretsiz yapan bir danışmanlık şirketi olarak öğrencilerimizin kurs, şehir tercihi, en uygun program seçimi, kurs kabullerinin getirtilmesi ve vize işlemleri gibi hususlarda hizmet vermekteyiz.

Rusya’ da alınan Rusça dil kursları aylık 250Euro – 500 Euro arasında değişmektedir. Bazı Rusça dil okulları uzun dönem eğitimlerde veya kendilerinin belirledikleri sezonlarda özel indirimler uygulamaktadır.

Rusyada şehirlere göre konaklama seçenekleri ve ücretleri değişkendir. Ancak Moskova şehri diğerlerine göre oldukça pahalıdır. Rusya’da dil eğitimi alırken konaklama ihtiyacınızı dilerseniz aile yanı konaklama dilerseniz de öğrenci yurtları ve anlaşmalı oteller ile karşılayabilirsiniz.

Moskova ve St.Petersburg’daki LIDEN AND DENZ – EUROCENTERS dil okulları bünyesinde dil eğitimi alabilirsiniz.

Rusya’da yaşam, ulaşım, iklim ve şehirler :

Rusya çok dinli bir devlettir. 2012 yılında bir Rus gazetesinin yaptığı araştırmaya göre 143 milyon Rusya nüfusunun yaklaşık 60 milyonu Ortadoks olup ortodoks kilisesine bağlıdır. Rusya’da 9 milyona yakın müslüman yaşamaktadır. Yaklaşık 1 milyon budist, 200 bin hindu rus vatandaşı bulunmaktadır.

Bütün Rusya’da orta karasal iklim hakimdir. 4 mevsim yaz kış ilkbahar son bahar olarak görülür. Her mevsim ortalama 3 ay sürer. Rusya’da yazları ortalama +25 derece sonbahar ortalama +10 +15 derece olan hava kışları -15′e kadar düşebiliyor.
Çok gelişmiş tren ağlarına ve kara yollarına sahiptir. Şehir içinde tramvay metro metrobüs otobüs gibi toplu taşıma araçları kullanılmaktadır.

Büyüklük sıralamasına göre şehirler sıralaması ; Moskova, St.Peterburg, Kazan, Nijni Novgorod, Astrahan, Krasnodar.

Yaşam maliyetleri ve eğitim maliyetleri
Rusya’da genel olarak yaşam maliyeti düşüktür. Şehirlere göre yaşam maliyetlerini ele alacak olursak, Moskova ve St petersburg şehirlerinde yaşam maliyetleri, diğer şehirlere göre 2 kat daha maliyetlidir.

Rusya üniversitelerinde okuyan bir öğrencinin ortalama aylık masrafı 300$-500$ arasındadır. Bu oran şehirlere ve öğrencilerin yaşayış tarzlarına göre değişmektedir.


MOSKOVA’DAKİ BELLİ BAŞLI ÜNİVERSİTELER :

Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi
Çariçe Elizaveta Petrovna'nın emri ile 12 Ocak 1755’de büyük Rus bilimadamı Mihail Lomonosov'un inisiyatifiyle kurulmuştur. Moskova Üniversitesi’nin kuruluş günü Rusya’da Öğrenci Günü olarak kutlanmaktadır. Üniversitedeki öğrencilerin toplam sayısı Yüksek lisans öğrencileri dahil şu an mevcut olan rakam 40.000'dir.
Akademik dönem 1 Eylülde başlayıp 30 Haziranda bitmektedir. Son kayıt tarihi Hazırlık için 15 Ağustos, (son evrak teslim tarihi 15 Ekim), Lisans için 1 Temmuz, Yüksek Lisans için 25 Ağustos'tur. Lisans eğitimleri 4 yıl sürmektedir. Yurt ücretleri aylık 250 Dolar civarındadır ve dünyanın en pahalı şehirleri arasında olan Moskova için uygun bir fiyattır.
Aylık kişisel masraflarınız ise 400-500 dolar arasında değişecektir. Yıllık Sağlık Sigortası da 200 dolardır. Rusça Hazırlık ücreti 3980 Dolar, sonraki yıl öğrenim harcı bölüme göre değişmektedir ve yıllık 5000-10,000 Dolar arasındadır.

MEVCUT FAKÜLTELERİ
Mekanik, Matematik ve Sibernetik, Bilgisayar Mühendisliği, Fizik, Kimya, Biyoloji, Toprak Bilimi, Jeoloji, Coğrafya, Eğitim Fakültesi, Malzeme Mühendisliği, BioMühendislik ve Bioinformatik, Filoloji, Tarih, Filozofi, Psikoloji, Sosyoloji, Ekonomi, Tıp, Hukuk,Güzel Sanatlar ve Sahne Sanatları, İşletme, Gazetecilik, Yabancı diller ve Edebiyatları, Asya ve Afrika dilleri enstitüsü,
Kamu Yönetimi, Global Süreçler, Dünya Politikası,
Beden Eğitimi, Mütercim Tercümanlık

Moskova Havacılık Enstitüsü – MAİ

1930 yılında kurulan enstitüde; her türlü hava taşıtı (uçak, helikopter, planör vs.), roket, uzay aracı ile savunma sanayi için mühendislik eğitimi verilmektedir. Bununla birlikte havacılık mühendisliği (pilot) ve havaalanı bakım-onarım departmanları için her düzeyde teknik eleman yetiştirilmektedir. Uçak, havacılık ve uzay teknolojileri alanında dünyanın bir numaralı teknik üniversitesidir.
Aylık ücreti 90 €'dur. Sağlık sigortası yıllık 200 €'dur.
Enstitünün yıllık harç miktarı, Rusça Hazırlık eğitimi için yıllık 2500 €
(+Rusça, Matematik, Fizik, Teknik Çizim), Lisans yılları için ise 3.600 € 'dur.

LİSANS PROGRAMLARI

AERONOTİK MÜHENDİSLİĞİ
HAVA TAŞITLARINDA MOTOR
KONTROL, ENFORMASYON VE ELEKTROGÜÇ SİSTEMLERİ
RADYOELEKTRONİK
İŞLETME MÜHENDİSLİĞİ
ASTRONOTİK VE ROKET MÜHENDİSLİĞİ
ROBOTİK VE AKILLI SİSTEMLER
MATEMATİK VE FİZİK
UYGULAMALI MEKANİK


Moskova Ekonomi Yüksekokulu – HSE

Üniversite, 1992 yılında, ekonomik ve sosyal reformların ve yeni kurumsal stratejilerin oluşumu ve Rusya’daki ekonomik değişimi teşvik etmek amacıyla ünlü Rus ekonomistleri (Evgeny Yasin, Yaroslav Kuzminov) ve Rus Hükümetinin önde gelen reformcuları tarafından kurulmuştur. HSE, 1995 yılında üniversite statüsünü kazanmıştır. Ekonomi Yüksek Okulu (HSE) Rusya’da ki en popüler ve saygın üçüncü üniversitedir. Moskova dışında Nizhny Novgorod, Perm ve Saint Petersburg'da da kampüsleri vardır. HSE, yüksek kalitesi ile Rusyanın farklı bölgelerine hitap eden bu bölgesel kampüsleri ile Rusya’nın hızla gelişen ve değişen bölgelerindeki ekonomi, finans ve insan kaynakları gibi alanlarda ihtiyaç duyulan iyi yetişmiş işgücü taleplerine de cevap vermektedir.
Yıllık eğitim ücreti bölüme göre yıllık 5130-9230€ arasında değişmektedir.
Tüm dersler İngilizcedir. Rusça eğitim de alınabilir. Yıllık Sağlık Sigortası €150 ve aylık ortalama yaşam gideri € 300 tutmaktadır.
Konaklama ihtiyaçları için Üniversite bünyesinde 12 öğrenci yurdu bulunmaktadır. Uluslararası öğrenciler genellikle şehir merkezinde yer alan ve Moskova Uluslararası Ticaret Merkezi yakınlarındaki yurtta, Rus öğrenciler ile birlikte kalmaktadırlar.

MEVCUT FAKÜLTELERİ
(MOSKOVA KAMPÜSÜ İÇİN) EKONOMİ VE FİNANS, MATEMATİK, İSTATİSTİK-ANALİZ VE DEMOGRAFİ, ULUSLARARASI İLİŞKİLER VE DÜNYA EKONOMİSİ, İŞLETME ENFORMASYON, BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ, KAMU YÖNETİMİ, PSİKOLOJİ, SOSYOLOJİ, TARİH, LOJİSTİK, HUKUK, İŞLETME VE YÖNETİM, SİYASAL BİLGİLER, ASYA KÜLTÜRLERİ, FİLOLOJİ, MEDYA-İLETİŞİM

Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü – MGİMO

1944 yilinda Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nden ayrılarak ayrı bir institüye dönüştürüldü. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Dışişleri üniversitesi (MGIMO), uluslararası ilişkiler alanında profesyonelleri hazırlayan bir bilim merkezidir. Bilinen en eski uluslararası ilişkiler ve diplomasi uzmanı yetiştirme okuludur.
Öğrenciler için 800 kişilik kapasiteli konferans salonu, bilgisayar odaları, internet salonları, multimedya dershaneleri ve dil laboratuvarlarından faydalanabilirler. MGIMO'nun kütüphanesinde 55 farklı dilden 1 milyonun üzerinde kitap mevcuttur. MGIMO'da 4 öğrenci yurdu mevcuttur. Birisi kampüs içerisinde olan 14 katlı bir binadır. Odaları iki kişiliktir, her katta ortak mutfak, çamaşırhane ve kurutma makineleri vardır. Aylık ücreti 120€’dur. Diğer öğrenci yurtları ise toplu taşım ile 40-45 dakika mesafededir. Yurt binaları apartman şeklinde olup, iki yada üç kişilik odaları vardır. Bu yurtların aylık ücreti ise 80€’dur.
Bölüm eğitim ücreti yıllık 8.800 € 'dur.

İNGİLİZCE LİSANS PROGRAMI :
Uluslararası İlişkiler ve Yönetim

RUSÇA LİSANS PROGRAMLARI :
Diplomasi Fakültesi
Uluslararası İlişkiler
Bölgesel Çalışmalar
Uluslararası Ekonomik İlişkiler Fakültesi
İktisat
Uluslararası Hukuk Fakültesi
Hukuk
Uluslararası Gazetecilik Fakültesi
Gazetecilik
Halkla İlişkiler ve Tanıtım
Sosyal Bilimler
Siyasal Bilgiler Fakültesi
Siyaset Bilimi
Uluslar arası İlişkiler
Uluslararası Ticaret ve İşletme Fakültesi
İşletme
Uygulamalı İktisat ve Ticaret Fakültesi
Ekoloji ve Doğal Hayat Yönetimi
Ticaret
Uluslararası Enerji Politikası ve Diplomasi Enstitüsü
Uluslararası İlişkiler
İktisat
İşletme
Hukuk
Kamu Yönetimi
Uluslararası Yönetim Enstitüsü
Hukuk
Kamu ve Belediye Yönetimi

Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsü – MPEİ

MPEİ, 1930 yılında Moskova’da kuruluştur. Üniversite, yeni enerji kaynaklarının keşfi, bilimsel ve teknolojik problemlerin çözümü, enerji üretimi, dağıtımı ve tüketimine ilişkin yeni yöntemlerin uygulanması konularında büyük katkılar sağlamıştır.

Günümüzde MPEİ Rusya'nın enerji mühendisliği alanında ana bilim merkezi olmasının yanında, elektrik-elektronik ve bilgisayar bilimleri alanlarında da önemli bir merkezdir. MPEİ bugün modern eğitim ve bilimsel laboratuarları, konferans salonları, amfiler, kontrol ve ölçme sistemleri ve diğer teknik ekipmanlarıyla alanında en yetkin üniversitedir. Teknolojik altyapılı merkezi bir kütüphanesi varıdr. Rusça dil merkezi vardır.

Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsünde eğitim alan yabancı öğrenciler, kendileri için hazırlanmış konforlu hostelde konaklayabilmektedir. Hostel, her birinde iki oda yer alan dairelerden oluşmaktadır.
Lisans ve yüksek lisans öğrencileri genellikle iki ya da üç kişilik odalarda; doktora adayları ve stajyerler ise tek kişilik odalarda kalmaktadırlar (ek ödeme yaparak). Odalarda yatak, masa, sandalye, çalışma lambası, gardırop ve kitaplık bulunmaktadır. Yastık, yastık kılıfı, çarşaf, battaniye ile tüm yatak örtüsü takımı hostel yönetimi tarafından sağlanmaktadır. Hostelin her katında bir mutfak ve bir dinlenme odası bulunmaktadır. Aylık 75 €'dur.
Moskova Enerji Mühendisliği Enstitüsü kampüsünde bir çok tesis ve imkana sahiptir (çamaşırhane, mağaza, tamirhane, postane, kültür merkezi, kafeterya, stadyum, kamp merkezi, spor salonları, kütüphane vb.) ve tüm öğrenciler bu imkanlardan çok uygun fiyatlarla yararlanabilmektedir.

Eğitim dili Rusçadır ve lisans 4 yıl sürmektedir. Yıllık eğitim ücretleri :
Hazırlık Sınıfı – 3.900 Dolar
1. Sınıf – 3.900 Dolar 2. Sınıf – 4.100 Dolar
3. Sınıf – 4.700 Dolar 4. Sınıf – 5.200 Dolar

MEVCUT BÖLÜMLER

1-ENERJİ MAKİNELERİ VE MEKANİĞİ ENSTİTÜSÜ
Makine Mühendisliği
Mekatronik ve Robotik
Enerji Mühendisliği Makineleri

2-TERMAL VE NÜKLEER ENERJİ ENSTİTÜSÜ
Termal Enerji ve Isı Mühendisliği
Nükleer Enerji Mühendisliği ve Termofizik

3-ENERJİ VERİMLİLİĞİ SORUNLARI ENSTİTÜSÜ

4-ELEKTRİK MÜHENDİSLİĞİ ENSTİTÜSÜ

5-ELEKTRİK ENERJİSİ ENSTİTÜSÜ

6-OTOMASYON VE BİLGİSAYAR MÜHENDİSLİĞİ ENSTİTÜSÜ
Matematik ve Enformasyon
IT ve Bilgisayar Mühendisliği
Enerji Sistemlerinde Kontrol

7-RADYO MÜHENDİSLİĞİ VE ELEKTRONİK
Elektronik ve Nano-elektronik
Radyo Mühendisliği
Biyo-enerji Sistem ve Teknolojileri

Rusya'da eğitim hakkında ayrıntılı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir, veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.
  • Paylaş: