• İrlanda İngiltere’nin batısında bulunan 4 milyonu biraz gecen nüfusu ile bir adadır.
 • İrlanda Cumhuriyeti olarak ta bilinen bu ada ülkesi Kuzeybatı Avrupa’da bulunmaktadır.
 • İrlanda 1912 yılında Biritanyalı'lar ile savaş başlatmışlardır. Savaş sonunda Kuzey İrlanda ve Güney İrlanda olarak ada 2 ye ayrılmıştır.Güney İrlanda 6 Aralık 1921 tarihinde bağımsılığını kazanmıştır . Fakat Kuzeydoğusundaki kısım ise Birleşik Krallığa bağlı kalmıştır.1973 te ise Avrupa Birliği üyesi olmuştur.
 • Batısında Atlas Okyanusu , doğusunda ise İrlanda denizi ile çevrilidir.
 • Ada dağları, mavi golleri, kaleleri, uzun kumsalları ve limanı ile göz kamaştırıcı bir güzelliğe sahiptir.
 •     İrlanda da ılıman bir deniz iklimine hakimdir. Temmuz ayında sıcaklıklar güneyde 16° ile kuzeyde 14° arasında değişkenlik gösterir. Ocak ayında ise sıcaklıklar 4°-7° arasında değişmektedir. Atlas okyanusunun kıyısı olmasından dolayı yıl boyunca yağış almasına neden olur. 
 • Doğa sporlarını sevenler için tırmanma, dağ yürüyüşü, bisiklete binme, golf gibi sporları rahatlıkla yapabilecekleri alanlara sahiptir.
 • İrlanda'lılar rahat, canayakın, misafirperver ve konuşmayı seven insanlardır.
 • Unlu yazarları vardır Jonathan Swift, Oscar Wilde, James Joyce, as well as four Nobel Prize winners, W.B. Yeats, G.B. Shaw, Samuel Beckett and Seamus Heaney gibi.
 • İrlanda deyince ilk akla gelen bir diğer özellik ise müziktir. Unlu gruplar bu ülkeden çıkmıştır U2, The Corrs, Enya, The Cranberries , Sinead O’ Connor, Snow Patrol, Enya, Westlife, Boyzone  ve daha birçok.
 • Microsoft, Google, Facebook gibi teknoloji devi şirketlerin Avrupa Genel Merkezleri İrlanda’da bulunmaktadır.
 • İngilizce İrlanda Cumhuriyetinde 12, yüz yıldan beri konuşulmaktadır.
 • İrlanda Cumhuriyeti’nin konuşmuş olduğu ingilizcenin diğer ülkelerde konuşulan ingilizceden çok daha iyi olduğu söylenmektedir, İngiltere’den bile.
 • İrlandali göçmenler America, Australi ve Yeni Zelanda ya göç ederlerken kendi ingilizceleri korumuşlardır ve bu  ülkelerde ingilizcelerini Kabul ettirmişlerdir.
 • İrlanda’da ingilizce öğrenmek bu yüzden daha kolaydır.

 

Para birimi             : Euro

Başkenti                 : Dublin

Nüfusu                   : 4,234,925

Tr ile saat farkı      :-2

Telefon kodu          : 353

Yönetim biçimi      : Cumhuriyet

Resmi Dili              :  Ingilizce, Irlandaca

 

Sağlık Sistemi
İrlanda gelişmiş bir sağlık sistemine sahiptir. İrlanda'da Avrupa Birliğine üye ülke vatandaşları temel sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir.

İrlanda' ya eğitim için giden ve 1 akademik yıl (en az 9 ay) eğitim alan Türk Vatandaşlarına sağlık hizmeti ücretsizdir. 1 akademik yıldan daha kısa süreli eğitim alacak olan Türk Vatandaşları, sağlık hizmetleri için özel sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

 

Eğitim Sistemi
İrlanda'da devletin finanse ettiği fakat genellikle değişik dini toplulukların yönettiği okullarda 16 yaşına kadar ücretsiz ve zorunlu ilköğretim hizmeti verilmektedir. Ortaöğretim ise devlet tarafından finanse edilen özel okullarda ve genel eğitim veya uzmanlık eğitimi veren kamuya ait okullarda yapılmaktadır. Ünlü Trinity College 1592'de kurulan Dublin Üniversitesi'ne bağlıdır. İrlanda’da 5-14 yaş arası olanların okula kayıt ve devam oranı yüzde 100’dür. 15 yaşındakilerin yüzde 96’sı, 16 yaşındakilerin ise yüzde 92’si okula devam etmektedir.

İrlanda’da yüksek öğrenim üniversiteler ve uzmanlaşmış yüksek öğrenim enstitüleri tarafından verilir. Akademik yıl Eylül’den Temmuz’a kadar sürer. Eğitim dilleri İngilizce ve Gal dilidir.

Yüksek teknik ve mesleği eğitim teknoloji enstitüleri (Institutes of Technology, eski adı Regional Technical Colleges) ve uzmanlaşmış kolejler tarafından verilmektedir. Bunlar mühendislik, fen bilimleri ve işletme alanlarında iki yıllık sertifika, üç yıllık diploma ve dört yıllık diploma programlarına sahiptir.

Lisans diploması almak için üç veya dört yıl eğitim görmek gerekir. Buna karşılık veterinerlik, mimari ve diş hekimliği öğrenimi beş, tıp ise altı yıl sürer. Yüksek lisans eğitimi bir yıl sürmektedir ve öğrenim görülen alanda bir tez sunmak gerekir. Lisans sonrasında doktora için iki yıllık bir eğitim görmek gerekir. İrlanda’da ayrıca bir de Yüksek Doktora derecesi bulunur. Bu eğitim, ilk doktoradan sonra yapılır ve en az beş yıl sürer.
 

Vize
İrlanda’da eğitim için iki çeşit vize vardır ;

C Eğitim Vizesi: İrlanda'da 90 günden kısa eğitim almayı planlayan öğrenciler içindir.

D Eğitim Vizesi: İrlanda'da 90 günden uzun süre eğitim almayı planlayan öğrencilere verilir.

İrlanda hükümeti 2 sene önce almış olduğu karar ile Türkiye’den dil programlarına gitmek isteyen öğrenciler için yeni Pilot Program uygulaması başlatmıştır. Bu pilot uygulama dahilinde vize başvurusu yapacak öğrencilerin Türkiye’de bir eğitim kurumuna kayıtlı olmaları gerekmektedir. Bu şartı sağlayan öğrenciler için vize almak çok kolaylaşmaktadır. Vize işlemleri max 5 günde sonuçlandırılmaktadır.  Bu vize kategorisinin süresi 90 gün olup, öğrencilerin çalışma ve uzatma hakları yoktur. Uzun dönemli eğitim almak isteyen öğrenciler ise uzun dönem öğrenci vizesine başvurabilir.

 

Çalışma İzni

İrlanda'da ya D vize kategorisinde seyahat eden yabancı öğrenciler, okulların açık olduğu dönemlerde haftada 20 saate kadar part-time, okulların kapalı olduğu dönemlerde ise full-time çalışma hakkına sahiptir.

 

Sosyal Hayat

Uzun süre Birleşik Krallık sınırları içinde kalmasından dolayı ülkede İrlanda dilinin (Galce) yanı sıra İngilizce de yerleşmiş bulunmaktadır. O kadarki, iki resmi dilden birini İngilizce oluşturmaktadır. İrlanda'nın anayasasında Galce birinci resmi dil olarak anılmaktadır. Fakat halkın ancak %5'i günlük yaşamda bu dili birinci dil olarak kullanır. Nüfusun %10'u hem Galce hem İngilizce konuşanlardan oluşmaktadır. Nüfusun % 85'i günlük yaşamda sürekli İngilizce kullanmaktadır. İrlanda İngilizcesi, Galce’deki tonlama ve vurgulama özelliklerinin yerleşmiş olması yönünden İngiltere İngilizcesi’nden farklılaşmaktadır.

İrlanda’da kamu kurumları Pazartesi-Cuma günleri 9:00 -17:00 saatleri arası açıktır. Bu ülkede bankalar Pazartesi-Cuma günleri 10:00-16:00 saatleri arasında çalışır. Sadece Dublin’de Perşembe günü saat 17:00’ye kadar açık kalırlar.

İrlanda’da müzelere giriş herkes için ücretsizdir. Ülkede Yılbaşı, Mart ayındaki St.Patrick's Günü, Nisan ayındaki Kutsal Cuma, Paskalya ve Noel günleri resmi tatildir.Ulaşım
İrlanda’nın tüm büyük şehirlerine ekspres tren seferi vardır. Ülkede demiryolu ulaşımı da gelişmiştir. Özellikle Dublin ve Belfast arası demiryolu ulaşımı çok iyidir. Dublin’de modern teknoloji ile hizmet veren bir metro sistemi bulunmaktadır.

Tüm ülke genelinde Bus Éireann isimli otobüs firması hizmet vermektedir. Bus Éireann uzak mesafelere sefer düzenler. İrlanda’daki şehir ve kasabaların yanı sıra, Bus Éireann/Eurolines adı altında İngiltere ve Avrupa’ya da sefer yapmaktadır. Bus Éireann her merkeze ve kırsal yerleşim birine sefer yapmaktadır.

Türkiye'den İrlanda'nın başkenti Dublin'e ancak aktarmalı uçuş yapabilirsiniz. Uçuşların gidiş-dönüş ücreti ortalama 300$US’ dır. Aer Lingus adlı havayolu şirketi ile Dublin’den Manchester’a €16, Viyana’ya €82, Düsseldorf ‘a €42, Paris’e €39 karşılığında uçabilirsiniz.Toprakları fazla geniş olmayan ülkede büyük şehirler arasında uçak seferleri yapılmakla birlikte, arabayla her yere ulaşmak oldukça kolaydır. Öte yandan turistlerin büyük çoğunluğu ülkeyi bisikletle dolaşmayı tercih etmektedir. Otobüsle seyahat trenlere göre daha ekonomiktir.

 

 • Paylaş: