İrlanda Konsolosluğu’nda Öğrencilere Yönelik Kısa Dönem Başvurularında Yeni Uygulama

İrlanda hükümeti,  vize işlemlerinde süreyi kısaltmak ve göçmenliği en aza indirgemek için kısa süreli öğrenci vizelerinde yeni bir uygulamaya geçti. Vize maksimum 90 günlük olup sadece üniversiteye kayıtlı olanlar başvuru yapabiliyor. Lise öğrencisi, liseden veya üniversiteden yeni mezun olmuş öğrenciler başvuru yapamıyorlar. Öğrenciler ancak şubat tatilinde veya yaz tatilinde İrlanda’ya gidebilirler. Okulların açık olduğu dönemde gidemiyorlar.

Öğrencilerin kayıt yaptırdıkları okul mutlaka MEI (Marketing English in Ireland) üyesi olmak zorundadır. İrlanda’ya öğrenci yollayacak olan danışmanlık şirketinin de MEI tarafından tanınması zorunluluğu var.

Ekteki liste şu an taslak. Gelecek hafta başında güncellenmiş ve sonlandırılmış liste elinizde olacaktır. Bu liste üzerinden gidersek hazırlanması gereken evraklar şunlardır

  1. MEI ‘nın yollamış olduğu kabul belgesi. (bir nevi CAS a benzer öğrencinin adı soyadı, doğum tarihi, referans numarası hangi okula gidecek kaç hafta kalacak vs. yer almalıdır)
  2. Online doldurulmuş vize başvuru formu https://www.visas.inis.gov.ie/avats/OnlineHome2.aspx
  3. Pasaport ve 2 Adet resim.
  4. Okuldan kabul mektubu, başlangıç ve bitiş tarihleri, kurs bilgileri yer alacak.
  5. Üniversiteden öğrenci belgesi
  6. Okula bütün ödemelerin yapıldığına dair evraklar (vizeden önce bütün ödemelerin tamamlanmış olması bununla alakalı dokümanların konsolosluğa sunulması gerekmekte.
  7. Finansal belgeler, orda kalacağı süre için haftalık 200 EURO, konaklama önden ödenmediyse.
  8. Listede yer almayın diğer bir madde sponsorluk yazısı( sponsor anne, baba, kardeş olabilir)

İrlanda’ya varışta öğrenciler gümrük memurlarına: pasaportlarını ve vizelerini, MEI’dan gelen mektubu ve dönüş uçak biletlerini göstermek zorundadırlar.

Başvuru bedeli 60 Euro nakit ödenecek. Vizenin sonuçlanması ortalama 1 hafta, fakat herhangi bir çelişki durumunda dosyanın İrlanda’ya gönderilmesi söz konusu bu da süreci sadece 6 hafta uzatıyor.

  • Paylaş: