Londraya tekrar gitmek,bu sefer uzun kalmak istiyorum

Atlas'ın kampanyasına nasıl katıldınız? İnternette sörf yaparken sitenizi ziyaret ettim ve çekilişe katılmaya karar verdim. ve zaman zaman karşıma çıkan çekiliş kuponları uğurlu sayıma ulaşınca bıraktım ve diğerlerini onaylamadım. Bu sayının bana bu konuda da yardımcı olup olmayacağını denemek istemiştim, genelde yardımcı oluyor çünkü.

Kazandığınızı nasıl öğrendiniz?
Atlas olarak bana ulaşamayınca evi aramışsınız ve annemle görüşmüşsünüz. Kendisi de bana iletti ve çok sevindim.

Ne düşündünüz?
Londra gibi Avrupa'nın önemli bir şehrine gidebilmek gerçekten güzel bir deneyim olacak diye geçti aklımdan.

Londra da 4 hafta dil eğitimi almak nasıl bir deneyimdi?
Londra gerçekten çok güzel bir şehir ve birçok özelliğinden dolayı biraz "survivor" olmaya çabalıyorsunuz ama 4 hafta bitince hatırda kalanlar hep güzel anılar oluyor.

Neler kattı size?
Öncelikle İngiliz kültürünü yakından tanıma fırsatı buldum ki en önemlisi buydu. Tabii ki İngilizce konuşmam ilerledi ve kelime dağarcığım bayağı genişledi. Ayrıca kendi ayaklarımın üzerinde durabildiğimi bir kez daha görmüş oldum ki bu da kendime olan güvenimi artırdı. Covent Garden daki çiçek bahçelerinden gelen o muhteşem kokuları sanırım ömrüm boyunca hatırlayacağım.

Gittiğiniz okuldaki eğitim kalitesini nasıl buldunuz?
Öğrencilerle her zaman iletişim halindeydiler ve her sorunumuzla ilgilendiler. Sınıf öğretmenim neredeyse bildiği her şeyi bizimle paylaşabilmek için elinden geleni yapıyordu. Düzenlenen şehir içi ve şehirler arası geziler de gerçekten çok iyiydi.

Kullanılan eğitim teknikleri, Türkiye de verilen İngilizce eğitiminden farklı mı?
"Advanced" seviye sınıfında olduğum için karşılıklı konuşma, tartışma ve essay yazma ağırlıklı çalıştık. Türkiye deki eğitime bakınca bundan biraz farklı gibi geliyor bana. Sanki ülkemizde amaç grameri çok iyi öğretip gerisini öğrenciye bırakmakmış gibi...

Öyleyse farklılıklar neler?
Anadili İngilizce olan bir öğretmenle yapılan İngilizce dersleri daha öğretici oluyor ve aklınıza hangi soru gelirse gelsin cevabını hemen alabiliyorsunuz..

Devam ettiğiniz sınıftaki öğrenciler hangi milletlerdendi?
Sınıfımızda tek Türk bendim ve neredeyse her milletten arkadaş vardı. En yakın arkadaşlarım 2 Meksikalı kızdı. Sınıfın geri kalanı Tayvanlı, Kolombiyalı, Rus, Kazak, İspanyol, İtalyan, Gineli ve Polonyalıydı.

Nasıl arkadaşlıklar kurdunuz?
Gerçekten çok iyi arkadaşlar edindiğimi düşünüyorum ve birçoğuyla hala görüşüyorum zaten. Herkes çok sıcakkanlıydı ve eğlence her zaman ön plandaydı.

Nerede konakladınız?
Aile yanında kaldım ve bu da benim için güzel bir deneyimdi. Hatta bazen ben de Türk yemeklerini evin hanımına öğrettim ve son günlerde artık bana hiç bir şey sormadan yemeklerimizi yapabiliyordu. Bir de giderken baklava götürmüştüm gerçekten çok sevmişti bunu da öğretir misin, dedi ama maalesef ben de bilmiyordum.

4 haftalık eğitim, İngilizce bilginizi nasıl etkiledi?
İngilizce zaten yıllardır alışkın olduğum bir dildi ve artık gramerde sorun yaşamıyordum. Oraya giderken aklımdaki tek düşünce konuşmamı akıcı hale getirmek ve mümkün olduğunca çok kelime öğrenmekti ki bunu da gerçekleştirebildiğime inanıyorum.

Londra'da kalarak İngilizce öğrenmek nasıl bir şey?
Ben her zaman İngiliz aksanını Amerikan aksanına tercih etmişimdir çünkü onlar daha belirgin konuşuyorlar ve bu da size çok yardımcı oluyor. Ve her yerde İngilizce yazması ve konuşulması birçok kelimenin fark etmeden bilinçaltınıza yerleşmesini sağlıyor gerçekten.

Yaptığınız 4 haftalık yolculuğun size öğrettiği en önemli şey ne oldu?
Artık mümkün olduğunca fırsat yaratıp devamlı diğer ülkeleri gezmeliyim dedim kendi kendime. Ve güçlü bir kişiliğe sahip olduğumu gördüm.

Bu eğitimden sonra gelecek hedefleriniz değişti mi?
Önceden de yurtdışında master yapmayı düşünüyordum. Bu isteğim artık kesinlikle olması gerekirmiş gibi gelmeye başladı. Ömrümün bir döneminde tekrar Londra'ya gidip bu sefer uzunca yaşamak istiyorum.

Londra da dil eğitimi almak isteyenlere tavsiyeleriniz neler?
Okulda birçok Türk arkadaşım vardı ve bazılarının İngilizcesi iyi değildi. Hem yaşamak hem de öğrenmek için gelmişlerdi Londra ya ama hayat onlar için gerçekten de o kadar kolay değildi. Uzun süre vücut dilini kullanarak anlaşmaya çalışıyorlardı. Bu sebeple eğer Londra da dil eğitimi almak istiyorlarsa belli bir seviyeye geldikten sonra bunu düşünmelerini tavsiye ediyorum. Böylece kendilerini daha iyi ifade edip, bir an önce İngiliz kültürüne alışabilirler diye düşünüyorum.

  • Paylaş: