Avustralya vizesi bir çok ülkeye göre oldukça karışık ve bazen içinden çıkılmaz bir hale gelen bir vize türüdür. Bunun başlıca sebepleri arasında Avustralya'nın bir göçmen ülkesi olması, çeşitli bölümlerdeki mezunlara farklı avantajlar sunması gelir. Avustralya'da eğitim almak isteyen öğrencilerin karşılarına çıkan en büyük zorluklardan birisi, eğitim sistemlerinden ziyade, vize sistemlerinin oldukça karışık olmasıdır.

Avustralya Öğrenci Vizesi Güncellemeleri

Güncel tarihli olarak Avustralya konsolosluğunun Türk öğrencilere uyguladığı toplamda 16 çeşit öğrenci vizesi bulunmaktadır. Bu vizeler, öğrencilerin hangi tür ve ne süreli eğitim almak istediklerine göre değişiklik göstermektedir. Diğer ülkelerin aksine, Avustralya konsolosluğundan alınacak vize reddine itiraz edilememekte birlikte, tekrar eden vize başvurularında da bu red oldukça olumsuz etki yaratacaktır.

Son dönemlerde Avustralya da eğitim almak isteyen öğrencilerin sayısındaki artış sebebi ile, Avustralya konsolosluğu bazı sıkılaştırıcı önlemler almaya başlamış bulunmaktadır. Başvuru sahiplerinin durumları ve vize dosyaları çok daha sıkı bir şekilde değerlendirilmektedir. Bu değişikliler de vize redlerinde artışa sebep olmaktadır. 3 ayın üzerinde eğitim almak isteyen öğrenciler, ek olarak konsolosluk tarafından sağlık kontrolüne gönderilmektedir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan doktor raporuna göre herhangi bir sağlık problemi bulunan öğrencilere, diğer tüm şartları elverişli olsa dahi, konsolosluğun vize reddi verme yetkisi bulunmaktadır. Bu sebeplerden dolayı öğrencilerimize mutlaka profesyonel bir danışman şirketinden işlemlerini yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Avustralya Güncel Vize Ücretleri

Vize türü Vize ücretleri*
Öğrenci vizesi (subclass 500) 620 AUD
Turist vizesi (Subclass 600) 145 AUD
Work and Holiday vizesi (Subclass 462 485 AUD
Yeni mezun mühendis vizesi (Subclass 476) 405 AUD


*Kredi kartıyla yapılan ödemelerde yaklaşık %1.3'lük kredi kartı kullanım ücreti sistem tarafından alınıyor. 

öğrencilerimizin gerek vize uzatım işlemleri gerekse de ilk vize başvurularında yanınızda olan Atlas Yurtdışı Eğitim, 1990 yılından beri yurtdışı eğitim tecrübesi ve Avustralya hükümetince yeterlilikleri onaylanmış eğitim danışmanlarımız ile öğrencilerimize ücretsiz olarak danışmanlık sunmaktadır. Avustralya konsolosluğunun resmi web sitesi olan https://www.homeaffairs.gov.au dan gerekli tüm bilgiler edinilebilmektedir.

Avustralya vizesi hakkında daha detaylı bilgi için bilgi istek formu doldurabilir veya size en yakın ATLAS ofisine gelebilirsiniz.

  • Paylaş: