AVUSTRALYA’DA EĞİTİM

       Avustralya da eğitim standartları çok yüksektir. Avustralya üniversiteleri tüm dünyaca tanınır ve YOK denkliği vardır

       Avustralya üniversitelerinin yaklaşık dörtte biri, Dünya’da ilk ilk 100de, yarısı ise ilk 200’dedir.

       Avustralya üniversitelerinde bilimsel araştırmalara oldukça geniş fonlar ayrılır. Avustralyalı bilim adamları fizyoloji, tıp, kimya ve fizik dallarında olmak üzere 7 kez Nobel Ödülüne layık görülmüştür.

        Üniversitelerde teorik ve pratik metotlar bir arada kullanılır. Gerçek örneklerle, is yaşamının en güncel problemleri ve çözüm teknikleri öğretilir.

       İlgi alanlarınıza ya da kariyer planlarınıza göre istediğiniz alan ve dersleri seçebilme olanağı sağlanır.

       Özel sektör kuruşlarıyla ortak araştırma projeleri yürütülür ve endüstri ve işletmelerle üniversiteler arasında çok yakın bir is birliği vardır. Örneğin Sydney de bulunan MQU üniversitesinin kampüsünde CISCO ve SIEMENS in araştırma parkları yer alır

       Avustralya üniversitelerinde dünyanın en yenilikçi eğitim metotları kullanılır. Örneğin Melbourne üniversitesinde lisans düzeyinde disiplinler arası bir eğitim alıp master düzeyinde spesifik bir alanda uzmanlaşmak mümkündür

       Avustralya da işletme, finans mühendislik, bilgi teknolojileri, iletişim, sosyal bilimler, psikoloji fen ve çevre bilimleri gibi hemen hemen her branşta en yüksek standartlarda, dünyanın en modern kampüslerinde en güncel teknolojiyi kullanarak eğitim almanız mümkündür.

 

AVUSTRALYA’DA ÜNİVERSİTE (LİSANS) EĞİTİMİ

       Avustralya’da lisans eğitimi birçok alanda 3-4 sene sürmektedir.

       Öğrencilerin başvuracakları üniversite, İngilizce seviyelerine ve akademik başarılarına göre üniversite öncesinde 1 yıl foundation yani akademik hazırlık eğitim alması gerekebilir.

       Avustralyada eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubatta başlar aralık ayında biter. Birçok programın hem 1 donemin başlangıcında yani şubat ayında hem de 2.donemin başlangıcında yani temmuz ayında öğrenci kabulü vardır.

       Üniversite eğitimi sonrasında öğrencilerin Avustralya içinden göçmenlik başvurusu yapma ya da 2 yıllık çalışma iznine sahip olma imkânları vardır.

 

AVUSTRALYA’DA MASTER EĞİTİMİ

·        Avustralya da 1, 1,5 ve 2 yıllık master programları vardır.

       1 yıllık programlar 8 derslik, 2 yıllık programlar 16 derslik streame sahiptir

       1 yıllık master programları genellikle tezsizdir. Tezszis masterlar size araştırma tecrübesi kazandırmayacağı için doktora ya da akademik kariyer planlayan öğrencilere önerilmez

       1 yıllık masterlar master eğitimini min. Surede tamamlayıp ülkesine dönerek çalışıma hayatına başlamak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir.

       2 yıllık programlar özellikle sonrasında göçmenlik planlayan ya da Avustralya da bir sure kalarak uluslararası is deneyimi kazanmak isteyen öğrenciler tarafından tercih edilir.

       2 yıllık master programları sonrasında öğrencilerin Avustralya içinden göçmenlik başvurusu yapma ya da 2 yıllık çalışma iznine sahip olma imkânları vardır.

       Master eğitimi dışında master programının kısa versiyonu olarak düşünülebilecek, 1 ya da 2 dönemlik pg certicate ve pg diploma programları da diğer alternatiflerdir.

       Avustralyada eğitim yılı Kuzey yarımküreden farklı olarak Şubatta başlar aralık ayında biter. Birçok programın hem 1 donemin başlangıcında yani şubat ayında hem de 2.donemin başlangıcında yani temmuz ayında öğrenci kabulü vardır.

KABUL KOŞULLARI

Üniversitelerin başvurularınızı değerlendirirken göz önünde bulundurdukları temel kriterler İngilizce ve Akademik yeterliliktir.

İngilizce Yeterliliği

       İngilizce yeterliliğiniz uluslararası geçerliliği olan IELTS ya da TOEFL sınavları ile değerlendirilir

       Henüz sınav skorları olmayan öğrenciler üniversitelere şartlı kabul için başvuru yapma imkânı vardır. Bu durumda üniversiteler eğer öğrenci akademik olarak yeterli ise IELTS ya da TOEFL sınavından istenen skoru alma şartı ile öğrencileri kabul ettiklerini teyit eden bir kabul belgesi düzenlerler.  İstenen skorları elde eden öğrenciler şartlı kabullerini tam kabule çevirerek eğitimlerine başlayabilir.

       Atlas ofislerinde İngilizce seviyenizin ve ne kadar dil eğitimine ihtiyacınız olacağının ölçülmesi mümkündür.

       Öncelikle İngilizce eğitimine ihtiyacınız olacaksa üniversite bünyesinde ya da başka bir dil okulunda dil eğitimi alabilirsiniz.

       İngilizceleri yeterli olmayan öğrenciler ise öncelikle üniversitelerin dil eğitim enstitülerinde dil eğitimi alarak sonrasında tekrar IETLS yada TOEFLa girmeye gerek kalmadan master programlarına geçiş yapabilir.

       Master eğitimi için üniversite ve programa bağlı olmak üzere IELTS Sınavından istenen skor genellikle  6,0 – 6,5 – 7,0  dir.

       IELTS sınavında her 0,5 puanlık artış için üniversiteler genellikle 5-10 hafta arası dil eğitimi önerirler

Akademik Yeterlilik

       Programlar için akademik yeterliliğiniz transkriptiniz, mezuniyet belgeniz, referans mektuplarınız, iş tecrübeniz, okula hitaben hazırlayacağınız niyet mektubu ve cv nezle değerlendirilir.

       Henüz mezun olmayan öğrencilerin yine son transkriptleri ile başvurarak şartlı kabul imkânından faydalanmaları mümkündür.

       Avustralya üniversiteleri genellikle GMAT  ya da GRE gibi sınav skorları beklemezler.

       Üniversitelere kabul için sağlamak gereken belli mezuniyet ortalamaları vardır. Bu şartlar başvuracağınız üniversite ve bolüme bağlı olarak değişir. Örneğin MQU işletme ile ilgili birçok programı için 2,70 ortalama beklerken IT masterları için daha esnek olabilmektedir. Ayni üniversite bünyesindeki  Klinik Psikoloji master ise sinirli sayıda uluslararası öğrenci kotası olduğu için 3,0 üzeri ortalamayla bile girilemeyebilir. Ayni sıralamalarda olan Melbourne  Üniversitesi ‘ne kabul için genellikle 3,0 üzeri ortalama gerekirken, Queensland üniversitesine 2,70 civarında ortalamayla girilebilmektedir. Deakin, New Castle, La Trobe, Swinbourne gibi kabul şartları çok daha esnek olan 2,20 civarlarındaki ortalamalarla bile öğrenci kabul eden üniversiteler de vardır.

       Dünya sıralamalarını göz önünde bulundurduğumuzda Avustralyadaki üniversitelerin İngiltere ve Amerika’daki dengi üniversitelere göre eğitim ücretlerin daha düşük olduğunu ve kabul şartlarının daha esnek olduğunu söyleyebiliriz.

       Örneğin 2,70 ortalamaya sahip bir öğrencinin bu ortalamayla dünyada ilk 50 de yer alan bir İngiliz yada Amerikan üniversitesine girmesi çok zorken, dünyada ilk 50 de yer alan bir. Avustralya üniversitesine girebilir. Buda başvurulardaki rekabetin azlığından kaynaklanır.

       MBA ve bazı Management masterlar için çoğunlukla 2 ila 8  yıl is tecrübesi gerekir, ama Griffith üniversitesi gibi MBA programına is tecrübesi şartı aramadan öğrenci kabul eden üniversitelerde vardır.

       Yeni mezun öğrencilerin yine  işletme ile ilgili MA yada MSC olarak ifade edilen master programlarını çalışabilir.

       İşletme ve alt branşlarında master yapmak için genellikle  herhangi bir alanda lisans eğitimi almış olmak yeterlidir. Ancak diğer alanlar için genellikle o alanda yada yakın bir branşta lisans eğitimini tamamlamış olmak gerekir. Örneğin mühendislik okuyan bir öğrenci uluslararası işletme master i yapabilir,  ancak psikoloji master i yapabilmek için genellikle lisans eğitiminizi psikoloji alanında tamamlamış olmanız beklenir

AVUSTRALYA ÜNİVERSİTELERİ

       Avustralya’nın en prestijli üniversiteleri arasında MELBORNE, SYDNEY, QUEENSLAND, MACQUARIE, MONASH, RMIT, NEW CASTLE, UTS, LA TROBE ,ANU, UWA, ADELAIDE sayılabilir

       Avustralyanın  en eski üniversiteleri Sydney ve Melbourne üniversiteleridir. Bu üniversiteler Avustralya ya ilk gelen İngiliz kolonileri tarafından kurulmuştur. Dolayışıyla 8 asrilik koklu İngiliz eğitim geleneğinin  Avustralya ya taşındığını söyleyebiliriz

       Group of 8 Avustralya’nın  eğitim ve araştırmada en önde gelen 8 üniversitesinin oluşturduğu bir birliktir.  Group of 8 Üniversiteleri :  Sydney, Melbourne, Queensland, Monash, UNSW, Western Australia, Adelaide, Australian National Unversity

 

MALİYETLER

       Yıllık Akademik Eğitim Ücretleri  16.000 – 35.000 AU$ arasında değişmektedir.  Ancak MBA gibi bazı spesifik programlarda maliyetler daha yüksek, bazı kolej programlarında maliyetler daha düşük olabilmektedir. Öğrencilerin okul ödemelerini dönemlik olarak yapmaları mümkündür.

       Yaşam Giderleri için ise gideceğiniz şehir ve sizin standartlarınıza göre yıllık maliyetler 12000 – 18.000 AU$/yıl

       Öğrenci vizeniz ile haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam gün çalışmanıza izin verir.. Çalışma izni eğitiminize başladıktan sonra yürürlüğe girer.

 

KONAKLAMA

Uluslararası öğrenciler için gidecekleri üniversiteler tarafından barınma imkânları da sağlanmaktadır. Master ya da üniversite eğitimi için giden birçok öğrenci üniversite yurtlarında yada üniversite apartmanlarında kalmayı tercih eder. Dil okulu öğrencileri arasında ise en yaygın konaklama tipi aile yanında kalmaktır.


Detaylı bilgi için size en yakın ATLAS ofisine gelebilir veya bilgi istek formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: