• Malta’da Dil Öğrenmenin Keyfi

Yurtdışında yaşamak, başka kültürlerle tanışmamızı sağlarken, kendimizi de yeniden keşfetme olanağı sunar. Farklı kültürlerle kurulan diyaloglar her zaman ufkumuzu genişlettiği gibi, dünya vatandaşı olma yolunda da atılan en önemli adımdır. Kendi sınırlarımızın ötesindeki gençlerle benzer duygu ve düşünceler paylaştığımızı görmek, anılar paylaşmak, hem keyifli hem de ilginç bir tecrübedir. Dil eğitimini yurtdışında, uluslararası bir ortamda almak, eğlenceli olduğu gibi; o dili öğrenme sürecini de hızlandırır. Çünkü en temel düzeyde iletişim bile ortak bir dil aracılığıyla sağlanmak zorundadır. 

Peki ama yurtdışında dil öğrenmek istiyorsak nereye gitmeliyiz? Yukarıda sayılan bütün yönleriyle en tatmin edici dil eğitimini nerede alabiliriz? Bu sorunun yanıtı çok açık: Resmi dili İngilizce olan ve Orta Akdeniz’de bulunan, dil okullarının kalitesiyle nam salmış Malta. Tarih boyunca çok kültürlü bir yapıya sahip olmuş bu ülke, İngiliz Milletler Topluluğu’nun (The Commonwealth) eski bir üyesi. Dolayısıyla İngilizceyi ülkenin dört bir yanında duyup kullanmanız mümkün. Malta Cumhuriyeti’ni oluşturan adalardan Malta ve Gozo’da toplamda 40’ı aşkın dil okulu mevcut. Malta’daki çoğu eğitim kurumu, derslerin interaktif ve dinamik bir biçimde geçmesine önem veriyor. Bu yüzden eğitimi eğlenceyle harmanlıyor ve akademik öğrenmeye ek olarak boş zaman aktiviteleri de düzenliyorlar. Aslına bakarsanız, yabancı dili esas olarak kavradığınız kısım da burası oluyor. Dil öğrenmenin en zevkli yollarını Malta sizin için açıyor.  Eğer IELTS gibi özel bir sınava birkaç ay boyunca hazırlanmak istiyor ve bunun için rahat bir atmosfer arıyorsanız, Malta yine en ideal seçenek olacaktır. İngilizce öğrenmek için gidilebilecek ABD, İngiltere ya da Kanada genellikle çok masraflı ve uzakken, Malta’nın yakınlığı ve kaliteli dil eğitimini çok daha makul fiyatlara sunması, ülkeyi daha da çekici kılmaktadır.

Nitelikli dil eğitiminin yanısıra, Malta özellikle gençlerin büyük keyif alacağı bir yaşam tarzı sunuyor. 360 gün boyunca güneşli bir iklim ve sıcakkanlı Akdeniz kültürüyle yoğrulmuş olan adada sıkılmak, neredeyse imkansız. Salon ve barlardan sokaklara taşan Malta Caz Festivali gibi kültürel aktiviteler, okul dışında da her an sosyalleşme olanağı sağlıyor. Bir yıl içerisinde 10’dan fazla sayıda büyük çaplı festivale ve bayram kutlamasına ev sahipliği yapan ülkede sokağa çıkmak için her zaman bir sebep var. Sayısız aktivite ve sanat eseri niteliğinde yapının olduğu Malta sokaklarına bir kez çıkınca da geri dönmeniz zor olabilir; özellikle yürüyerek her yere ulaşılabilen başkent Valletta’daysanız. Valletta’nın başlıca kutlamaları arasında her sene daha ilginç bir program sunan Notte Bianca (Beyaz Gece) ve asırlardır devam eden Malta Karnavalı yer alıyor. Dil okulundan edindiğiniz farklı ülkelerden arkadaşlarla 2018 Avrupa Kültür Başkenti Valletta’da festival döneminin tadını çıkarmak, eşsiz bir deneyim olabilir. Daha otantik kutlamalara katılmak istiyorsanız kasaba ve köyleri de ziyaret edebilirsiniz. 

Malta’nın spor meraklılarına sunduğu olanakları da atlamamak gerek. Ülkenin milli sporu olan futbolla birlikte, rüzgar sörfü, su kayağı ve tüplü dalış gibi su sporları da hem yerel halkın hem de ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Dilerseniz Ta’Qali’deki Milli Stadyum’da bir maç izleyebilir ya da geleneksel Malta sporu Bocci’yi (çim bowlingi) öğrenebilirsiniz!

Dil eğitimi almak üzere Malta’ya giderseniz bunu ömür boyu unutamayacağınız kesin. Çeşitli insanlarla tanışacak, yüzlerce hatıra biriktirecek ve yıllar sonra dahi yüzünüzde büyük bir gülümsemeyle anacaksınız bu seyahatinizi. İçinizden bir ses “keşke atlayıp dönsem şimdi Malta’ya” diyecek ve bunun için hep fırsat kollayacaksınız. Ama öğrendiğiniz dil ve edindiğiniz anılar, nereye giderseniz gidin hep sizinle olacak. Malta hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayınız.

  • Paylaş: