OECD, yeni nesil öğrenciler için Yeni Binyılın Öğrencileri projesini başlattı

Ekonomik İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı (OECD) Eğitim Müdürlüğü, Yeni Bin yılın Öğrencileri (New Millennium Learners-NML) adlı bir proje başlattı. Bilgisayar, anlık mesaj sistemleri, video oyun konsolları, cep telefonu, MP çalarlar ve internet gibi teknolojilerin dijital dillerini öğrenen kuşakların yetişmesinin eğitime etkilerinden hareketle başlatılan projenin amacı; yeni nesil öğrencileri analiz etmek, onların beklentileri ile tutumlarını anlamak, bu bağlamda, dijital teknolojilerin bilimsel yetenekler ve öğrenme beklentileri üzerindeki etkisi ile sosyal değerlerin ve hayat tarzlarının dönüşümünü incelemek.

Yeni bin yıl öğrencilerinin bilimsel becerilerinde meydana gelen değişimler de göz önüne alınarak eğitim ortamlarında bilgi iletişim teknolojileri (BİT) ile ilgili yeteneklerden azami ölçüde yararlanılması konusunda yenilikçi eğitim yaklaşımları geliştirme ve analiz etme gereksinimi ortaya çıktı. Proje kapsamında, eğitim kurumları tarafından yeni bin yıl öğrencilerinin özelliklerinin, yeni tutumlarının, beklentilerinin ve ihtiyaçlarının belirlenmesi ve ayrıca bu gereksinimlerin karşılanması konularında yapılan ve yapılması gerekenler belirlenecek. Bilgi toplumunu geliştirmeyi amaçlayan eğitim politikaları esas olarak aşağıdaki hususlara odaklanıyor:
a) Bütün eğitim kurumlarında BİTe erişimi garanti etmek. Örneğin bilgisayar başına düşen öğrenci sayısını azaltmak, okullara hızlı internet erişimini temin etmek.
b) Öğretmenlerin hizmet öncesi ve hizmetçi eğitimlerine yatırımda bulunmak.
c) Eğitim kaynakları olarak dijital medyanın kullanımını teşvik etmek.
d) BİT bağlamında eğitimde sağlanan yeniliklerin uygulanmasında teşvik edici olmak.

Alan uzmanları tarafından, yeni bin yılın öğrencilerini eğitecek donanımdaki öğretmenlerle birlikte BİT in okullardaki eğitim kalitesini ve sonuçlarını kökten değiştirmesinin beklendiği, şu anki koşullarda ise eğitim sistemlerinin bilgi toplumuna hazırlandığını söylemenin zor olduğu belirtiliyor.

Ayrıntılı bilgi ve dokümanlara http://www.oecd.org/edu/nml adresinden ulaşılabilir.
Kaynak: www.iu.edu.tr

Paylaş:
Yazdır