Avustralya’daki Murdoch Üniversitesi, ismini Ünlü yazar ve filozof Sir Walter Murdoch’un isminden alıyor. Murdoch’un yüzüncü doğum günü olan 17 Eylül 1974’te yapılan törenle açılan ve Avustralya’da ekonomik büyümenin en hızlı yaşandığı şehirlerden biri olan Perth’de yer alan üniversiteyi, okulun yetkilisi Gillian Ajayi’ye sorduk.

Üniversitenin tarihçesinden kısaca bahsedebilir misiniz?
Murdoch Üniversitesi’ni kuruluşuna ait ilk fikir ve düşüncelerin tohumları 1970 yılında, Prof. Geoffrey Bolton önderliğindeki on iki kişilik bir kurul tarafından atıldı. Batı Avustralya’da faaliyet gösterecek bu üniversitenin temel amacı, öğrencilere birçok farklı alanda eğitim sunmaktı. 1973 yılında faaliyetlerine başlayan üniversiteye, ünlü yazar ve filozof Sir Walter Murdoch’un isminin verilmesi kararlaştırıldı ve 17 Eylül 1974’te yapılan törenle üniversite açıldı. Bu tarih aynı zamanda Sir Walter Murdoch’un yüzüncü doğum gününe denk gelmektedir. Üniversitemiz ilk öğrencilerini ise 1975 yılından itibaren kabul etmeye başladı.

Üniversitenizde ki başlıca lisans ve lisansüstü programlarınız hangileri?
Üniversitemizde 80’in üzerinde lisans programı mevcut. Bunlar arasında Veterinary Science, Nursing, Games Software Design & Production, Engineering, Sports Science, Journalism, Law ve Public Relations bölümlerinin popüler olduğunu söyleyebilirim. Programlarımızın listesi ve her programla ilgili detaylı bilgiye http://www.murdoch.edu.au/Courses/Courses-A-to-Z/ sitesinden ulaşılabilir. Öte yandan 60’ın üzerinde lisansüstü programını öğrencilerimize sunmaktayız. Biological Sciences, Business, Education, Engineering, Information Technology, Law, Media Communication & Culture , Physical Sciences en çok tercih edilen lisansüstü programlarımızdan. Öğrencilerimiz bu programlar ile ilgili detaylı bilgilere de http://www.murdoch.edu.au/Courses/Postgraduate-study/Coursework-study-options/ adresinden ulaşabilirler.

Üniversite ve yüksek lisans düzeyinde kaç öğrenciniz var?
Şu anda 2000’i yabancı olmak üzere 14000’ün üzerinde öğrencimiz bulunuyor.

Uluslararası öğrencilerinize ne tür hizmetler sağlıyorsunuz?
Yurtdışından gelen öğrencilerimize, burada geçirdikleri süre boyunca hem üniversitemize hem de Avustralya’ya adapte olabilmeleri için elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Üniversitede konaklama durumu, çıkan yemekler, derslerin işleyiş tarzı gibi konularda sıkıntılar yaşayan öğrencilerimizin bu durumundan mutlaka haberdar oluyoruz. Öte yandan farklı ülkelerden ve dolayısı ile de farklı eğitim sistemlerinden gelen öğrencilere, lisans ve lisansüstü programlarımıza katılabilmeleri için farklı alternatifler sunuyoruz. Ayrıca lisans programlarımızın yapısı, öğrencilerimizin aynı anda birden fazla ana dalda eğitim alarak, kendileri için farklı alanlarda kariyer imkanları yaratmalarına olanak tanıyor.

Uluslararası öğrencileriniz için genel İngilizce kurslarınız var mı?
Tabii ki. İngilizceleri henüz lisans veya lisansüstü eğitim alacak seviyede olmayan öğrencilerimiz için tasarlanan Akademik İngilizce kurslarımız da üniversite bünyesinde faaliyet gösteriyor. Bu kurslara katılan öğrencilerimizin akademik eğitimleri için gerekli olan İngilizce seviyesine gelmelerine ve IELTS sınavına hazırlanmalarına yardımcı oluyoruz.

Bize üniversitenin bulunduğu şehirden bahsedebilir misiniz?
Bulunduğumuz şehir Perth, Swan Nehri üzerine kurulmuş olup, bir buçuk milyondan fazla olan nüfusu ile Batı Avustralya’nın en kalabalık ve en hareketli şehri. Yeryüzünde bu nüfusa sahip şehirler içinde en izole şehir olarak görülebilir, zira bu şehre en yakın şehir olan bir milyon nüfuslu Adelaide ile Perth arasında yaklaşık 2,100 kilometre mesafe var. Tipik Akdeniz ikliminin görüldüğü şehirde aralığın sonundan mart sonuna kadarki yaz dönemi sıcak ve kuru geçer. Özellikle şubat ayı, yılın en sıcak ayıdır. Kış mevsimi ise serin ve nemli geçerken Perth’e kış aylarında düşen yağmur miktarının her sene azaldığını da belirtmeliyim. Perth halkından bahsetmek gerekirse, şehrin ilk kurucuları Britanyalılar olduğundan şehirde hala İngiliz ve İrlanda asıllıların yaşadığını görebiliriz. Yirminci yüzyılın ortalarından sonra özellikle İtalyan ve Yunan göçü aldığından, şehirde bu ülke vatandaşları da önemli yer tutuyor. Yine Avustralya’nın dünyanın her yerinden göç alan bir ülke olması Perth şehrini de etkilediğinden Afrika, Uzak doğu, Orta ve Doğu Avrupa kökenli birçok insan burada yaşıyor.

Eğitim ücretleri hakkında bilgi verir misiniz?
Üniversitemizde lisans ve yüksek  program ücretleri aşağıdaki aralıkta değişmektedir. Eğitim ücretleri dışında öğrencilerin yaşam giderleri de yıllık ortalama 12.000-15.000 Avustralya doları arasındadır.  
Lisans programları: 16.000- 20.000 Avustralya doları yıl
Yüksek lisans programları: 16.500 - 33.5000 Avustralya doları/yıl
Programlarla ilgili ayrıntılı ücret çizelgeleri için: http://www.murdoch.edu.au/International-students/Courses-and-fees/

  • Paylaş: