• Aşçılık ve Gastronomi Eğitimleri için En Doğru Eğitim Adresi Avustralya!

Son yıllarda popülerliğini en hızlı arttıran meslek dalı olan aşçılık özellikle sosyal medyanın bu alanda daha fazla kullanılmasıyla çok daha fazla tercih edilmeye başlandı. Tüm dünyanın normale döndüğü süreçte özellikle hizmet sektörünün eski dönemlere göre daha popüler olması tüm dünyada şeflere ve mutfakta çalışacak profesyonellere talebi arttırdı. Bu da aşçılık eğitimlerinde çok büyük talebe sebep oldu.

Aşçılık eğitimleri dendiğinde akla ilk gelen ülkelerin başında ise açık ara farkla Avustralya geliyor. Çok kültürlü toplum yapısı onlarca kültürü ve mutfağı bu ülkeye adapte ederken bu alanda çalışacak eleman açığını kapatmak da Avustralya'da eğitim veren okullara düşüyor. Birçok öğrenci alanları farklı olsa dahi ada ülkesinde aşçılık programlarına katılıyor. 

Avustralya'nın aşçılık ve gastronomi alanındaki popülerliğinin bir diğer sebebi de iş imkânlarının çok fazla olması. Bu alanda çalışacak çok fazla profesyonele ihtiyaç duyulmasının yanında geçici de olsa bütün öğrencilerin tam zamanlı çalışma iznine sahip olması Avustralya'yı diğer bütün ülkelerden bir adım daha öne çıkarıyor. 

Peki aşçılık eğitimleri ne kadar sürüyor ve hem eğitim esnasında hem de sonrasında ne gibi fırsatlar sunuluyor? 

Avustralya'da aşçılık eğitimleri en çok VET (Vocational Education and Training) denilen eğitim seviyesinde tercih ediliyor. Commercial Cookery ve Pastry programları başta olmak üzere programlar Cert III ve Cert IV seviyesinde 1.5 sene sürüyor ve bunun üzerine genellikle 6 ay ya da 1 yıllık Diploma in Hospitality Management programında eğitim alınıyor. Öğrenciler ortalama 2 ya da 2.5 yıllık eğitimleri süresince kolejlerin profesyonel mutfaklarında eğitim alarak doğrudan sektörün ihtiyacına göre hazırlanıyor. Çok sayıda öğrenci eğitim alırken dahi alanında çalışmaya başlayabiliyor. Bunun yanında 2 yıllık eğitimlerini tamamlayan şefler eğitim sonrası sunulan 2 yıllık çalışma iznine şartları sağladıkları takdirde başvuru yapabiliyor. 

Avustralya'da aşçılık, şeflik ve turizm alanında eğitimler için çok daha detaylı bilgiler için Atlas danışmanlarından bilgi alabilirsiniz.

  • Paylaş: