İngiltere’nin en iyi 9. üniversitesi olarak kabul edilen ve prestiji ile öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilen Essex University’den uluslararası öğrenciler sorumlusu Jane Horder ile sizler için görüştük.

Üniversitenin tarihi hakkında biraz bilgi verirmisiniz?

Essex üniversitesi İngiltere’nin akademik anlamda önde gelen üniversitelerinden biridir. 1964 yılında sadece 122 öğrenciye Colchester, Wivenhoe parkında kapılarını açmasıyla kurulmuştur. Üniversite hem boyut hem de ün ile büyümüş ve dünya çapında nam yaparak en üst düzeyde öğretim ve araştırma alanlarında dünya üniversiteleri arasında da yerini almıştır.

Sun anda 10,000 den fazla öğrenci Essex üniversitesinin 3 tane kampüsünde okumaktadırlar. Essex üniversitesinin akademik bölümleri arasında İnsan Bilimleri, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Mühendislik ve Hukuk ve Yönetim yer almaktadır. Essex üniversitesi dünyanın 142 ülkesinden gelen farklı millet öğrencileri ile İngiltere’nin en çok uluslararası öğrenci potansiyelini de barındırır.

Kaç tane İngilizce, lisans ve yüksek lisans programına devam eden öğrenciniz var? Uluslararası öğrenci oranınız nedir?

Essex üniversitesi İngiltere’nin 10,000 öğrencisi ile en küçük üniversitelerindendir ve bu öğrencilerin %40’lık bir bölümü uluslararası öğrenciden oluşur.

Uluslararası öğrenciler için ne tip hizmetler veriyorsunuz?

Üniversitenin sunmuş olduğu bir çok çeşitli servisler vardır bunlar arasında, Avrupa vatandaşı olmayan öğrencilere konaklama bulma garantisi, öğrencilerin ailelerine ücretsiz sınıflar ve dersler sağlamak, tavsiye ve önerilerde bulunan kendini öğrencilere adamış bir öğrenci birliği sayılabilir.Daha fazlası için lütfen www.essex.ac.uk/international/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Burs olanaklarından bahseder misiniz?

Yine aynı şekilde bur seçenekleri için lütfen aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz;
www.essex.ac.uk/studentfinance/pg/university_support/scholarships.aspx

Sunduğunuz en popüler bölümler hangileridir?

University of Essex de şu anda 75 Türk öğrenci, uzun dönem İngilizce Dil Programları, Hazırlık Yılı, Lisans ve Yüksek Lisans derecelerinde eğitim görmektedir Türk Öğrencileri için popüler olan programlar Muhasebe / İşletme, Ekonomi, İnsan Hakları, Hukuk, Dil Bilimleri, Matematik & İstatistik, Politika, Sosyoloji ve Tiyatro Yönetimi.

Essex in en güçlü olduğunu düşündüğünüz programlar hangileridir?

The RAE (Research Assessment Exercise) in yani Devletin resmi araştırma değerlendirme sonucu her 5-7 yil da bir açıklanır. En son 2008 açıklanan araştırma sonuçlarına göre Essex ‘in %90’ı Uluslararası standartlarda tanınır. Her bölümün kendi değerlendirmeleri sonucu aldığı dereceler ise şu şekildedir;

 • Politikada 1.
 • Sosyoloji (ortaklaşa)1.
 • Muhasebe ve Finansta 2.
 • Tarihte 2.
 • Ekonomide 3.
 • Dil Bilimlerinde 4.
 • Sanat Tarihinde 9.
 • Elektrik Mühendisliğinde 11.

Ve İngiltere’deki tüm üniversiteler arasında Essex 9. seçilmiştir.

Genel kabul şartlarınızdan bahseder misiniz?

Her bölümün esasında farklı kabul şartları vardır fakat genel olarak bilgi vermek gerekirse;

 • Hazırlık Yılı: Lise mezunu öğrenciler için minimum 5 üzerinden 3 mezuniyet notu istenmektedir bu yılı başarı ile bitiren öğrenciler Essex de 3 yıllık üniversiteye garanti geçme hakkına sahip olurlar.
 • Lisans Eğitimi: Lise diploma not ortalamaları 5 üzerinden minimum 4 olan öğrenciler direkt lisans eğitimine kabul alabilirler Bazı bölümler daha düşük veya daha yüksek ortalama ise kabul verebilir lütfen böyle durumlarda temsilcilerimize veya bizlere direkt danışabilirsiniz. IB alan öğrencilerde kabul edilme notlarını Lisans broşürlerimizde bölümlerine göre inceleyebilirler.
 • Yüksek Lisans Eğitimi: Başvuru yapan öğrencilerin 4 yıllık eğitim gördükleri üniversitelerden iyi bir derece ile mezun olmaları gerekmektedir. (normalde 3 üzerinden min. 2,8 ortalama istenir minimum Essex Üniversitesi için)  İş tecrübesi 1 yıl master programları için istenmez ve hepsi değil ama bazı programlarda ise sadece ilgili bölümlerin mezuniyet şartları vardır .
 • Yüksek Lisans (Araştırma Programları): Yüksek notla Lisans diploması almış öğrenciler başvuru yapmadan önce, araştırma yapmak istedikleri bolumu iyi anlamalı ve doğru karar vermelidirler. En doğru bilgiler için yine direkt departmanla ve Üniversite temsilcilerimizle kontağa geçebilirsiniz.
  Tüm bu bilgilere ek olarak tüm öğrencilerin tabi programlarına göre belli bir İngilizce seviyesinde olması gerekmektedir ve bunu da uluslararası tanınan sınavlardan birisi ile kanıtlaması gerekir.

Şartlı Kabul almış öğrencilere, Program öncesi seviyelerine göre sunulan Dil eğitimi zamanları şöyledir.

Entry requirement to your degree Overall IELTS score IELTS writing score Minimum length of pre-sessional pathway programme
7.0 6.5 6.5 10 weeks
7.0 6.5 6.0 15 weeks
7.0 6.0 6.0 15 weeks
6.5 6.5 6.0 10 weeks
6.5 6.0 6.0 10 weeks
6.5 5.5 5.5 15 weeks
6.0 6.0 5.5 10 weeks
6.0 5.5 5.5 10 weeks
6.0 5.0 5.0 15 weeks

Başvuru yapmak için en uygun zaman nedir?

Her zaman yapılabiliniyor başvurular fakat konaklama ve kayıt işlemleri için zaman ayırmak zorunda olduğunuzu unutmayın.

Bize okul ücretleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

İngilizce ve geçiş programları için lütfen aşağıdaki linke tıklayınız;
http://www.essex.ac.uk/internationalacademy/Fees/default.aspx

Ve diğer programlar için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz,
http://www.essex.ac.uk/fees/

Essex University ile ilgili daha detaylı bilgiyi Atlas ofislerinden edinebilirsiniz.
www.atlasedu.com

 • Paylaş: