• Ukrayna Hakkında Merak Edilenler ve Sıkça Sorulan Sorular

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

UKRAYNADA ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM DİLİ NEDİR?

Ukrayna üniversitelerinde eğitim dili Ukraynaca,Rusça ve İngilizcedir.Ukraynaca dili türk öğrenciler tarafından rağbet görmemektedir.Bunun başlıca sebebi Rusça dili, Ukraynaca diline göre çok çok daha önemli olmasıdır.Ayrıca bazı üniversitelerin bazı bölümlerinde ingilizce eğitimi mevcuttur.Ancak ingilizce eğitim seviyesi düşük olan Ukrayna üniversitelerinde ingilizce bölümler tercih edilmemektedir.Danışmanlarımızın sizler için tavsiyesi kesinlikle Rusçadır.

LİSAN EĞİTİMİ ALMAK İÇİN NE GEREKLİDİR?

Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi almak için lise diploması yeterlidir.Hazırlık eğitimini tamamlayan öğrenciler istedikleri bölüme kayıt yaptırabilirler.

GENEL YAŞAM KOŞULLARI MALİYETİ NE KADARDIR?

Ukrayna’nın Kiev dışındaki şehirlerde yaşam maliyetleri ortalama 150-250 dolar arasındadır.Bu fiyata dahil olanlar yeme-içme,ulaşım vs gibi temel ihtiyaçlardır.Öğrenci extra yaptığı harcamalarda bu fiyatın üzerine eklemesi gerekir.

YURT OLANAKLARI VAR MIDIR?

Ukrayna'da hemen hemen tüm üniversitelerin kendine ait yurtları mevcuttur.Yabancı öğrenciler çok makul fiyatlara bu yurtlarda  kalabilmektedir.Yurtlar çok ucuz olmasına rağmen fiziki şartları yeterli değildir.Yurtlar iki kısımdan oluşmaktadır.Birincisi her odada tuvalet,banyo mevcuttur.Sadece mutfak ortak kullanımdadır.İkincisi her koridorun sonunda ortak kullanım tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Yurtlar 2-3 kişiliktir.Yurt odalarında yatak, elbise dolabı,masa,sandalye ve kayıt yaptıran öğrenciye geri iade şartı ile çarşaf,yastık, battaniye ve perde verilmektedir. Odalar tamamen öğrenciden sorumludur.Öğrenci istediği taktirde odasında düzenleme yapabilir.Koridor ve mutfak temizliği görevliler tarafından yapılmaktadır. Yurtlarda gece 11'den sabah 6'ya kadar girişi-çıkış yasaktır.Öğrencilere yurt kartı ilk gün verilmektedir. Danışmanlarımız öğrenciler için en uygun yurdu bulup odalarının düzenlenmesine kadar her türlü yardımı yapmaktadır.

EV KİRALAYABİLİR MİYİM?

Ukrayna'da yurtları tercih etmeyen öğrenciler genel olarak ev kiralama yolunu seçmektedir.Ancak ukrayna'da ev kiraları çok pahalıdır.Fiyatlar ortalama 400-600$ arasında değişmektedir.Ev bulmanın'da çok zor olduğu Ukrayna'da bu işleri 'Makler'(komisyoncu) adı verilen kişiler yürütmektedir.Ancak evi bulan Makler ücret olarak ev fiyatının yarısını istemektedir.Kısaca ilk ay emlakçıya para ödeyeceksiniz.Diğer ay emlakçı parası olmadan ev sahibine kirayı ödeyebilirsiniz.Ukraynada'ki evlerin tek avantajı tamamen eşyalı olmalardır.Eğer Avrupa standartlarında ev istenilirse bu evlerin fiyatları 600-1000$ arasına değişmektedir.Danışmanlarımız sizlere ev bulma konusunda yardım edeceklerdir.

ODA  KİRALAYABİLİR MİYİM?

Ukrayna'da insanlar gelir elde etmek amacıyla öğrencilere evlerinin bir odalarını kiralamayı tercih etmektedir.Ekonomik yönden ucuz olmakla beraber öğrenciler tarafından tercih edilen diğer bir konaklama tipidir.Öğrenciye ait bir oda bulunmaktadır.Ancak mutfak,banyo ve tuvalet ortak kullanılmaktadır.Odalar eşyalıdır ve evdeki diğer eşyaları kullanma imkanınız vardır.Oda kiralama fiyatları 100-200$ arasındadır.Oda kiralamak isteyen öğrenci arkadaşlarımıza danışmanlarımız yardım edecektir.

YÜKSEK LİSANS(MASTER) YAPMAK İÇİN NE GEREKLİDİR? 

Ukrayna, üniversitelerde yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilere kapılarını açmıştır.Türkiye'de veya herhangi bir Avrupa birliği ülkesinden alınan lisans diploması ile yüksek lisasn yapılabilir. Ayrıca herhangi bir sınav şartı aramamaktadır.Hazırlık eğitimini bitiren öğrenciler istedikleri bölümde yüksek lisans eğitimi alabilirler.

LİSANS TAMAMLAYABİLİR MİYİM?

Türkiye'de önlisans okumuş öğrenci arkadaşlar için lisans tamamlama imkanı bulunmaktadır. Hazırlık eğitimini aldıktan sonra bölümünüze göre herhangi bir üniversitenin 3. veya min 2. sınıftan başlama imkanınız vardır.

SÖZEL BÖLÜM MEZUNUYUM.MÜHENDİSLİK VEYA TIP OKUYABİLİR MİYİM?

Türkiye'de hangi lise mezunu olursanız olun Ukrayna üniversitelerinde istediğiniz bölümü sınav şartı aranmadan okuyabilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERDE DİĞER ÜLKE VATANDAŞLARINDAN VAR MI?

Ukrayna üniversitelerinde çok fazla yabancı öğrenci bulunmaktadır.Bu sayede diğer kültürleri tanıma fırsatı yakalayabilirsiniz.

YÖK DENKLİĞİ ÖNEMLİ MİDİR?

Ukrayna üniversitelerinden mezun olduğunuzda yasal olarak denklik başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır.Ancak özel sektörde denklikten ziyade önemli olan öğrencinin potansiyelidir.Ukrayna üniversitelerinde okuduğunuz taktirde sizin fazladan Rusça gibi önemli bir diliniz olmuş olacaktır.

HAZIRLIK ÜCRETLERİ NE KADAR?

Ukrayna üniversitelerinde hazırlık bölümü fiyatlarını üniversiteler aldıkları kararlar sonucunda belirlemektedir.Hazırlık fiyatları ortalama 1200-1800$ civarındadır.Ancak ilk sene öğrencilerimize tavsiyemiz bütçe açısından uygun fiyatlı üniversitelerde okumalarıdır.Çünkü hazırlık eğitimi tüm okullarda aynıdır.

LİSANS FİYATLARI NE KADARDIR?

Lisans fiyatları bölümden bölüme farklılık göstermektedir.Ancak ortalama fiyatı 1700-3500$ arasında değişmektedir.

EĞİTİM MALZEMELERİ ÜCRETLİ MİDİR?

Ukrayna üniversitelerinde kitap almaya gerek yoktur.Üniversitelerin kütüphanelerinde çok sayıda kaynak bulunmaktadır.Hazırlık sınıfında kütüphaneye üye olarak kitapları ücretsiz temin edebilirsiniz.

ÜNİVERSİTELERDE YAŞ SINIRI VAR MIDIR?

Ukrayna üniversitelerinde lisans eğitimi için yaş sınırı 28, yüksek lisans için yaş sınırı 35'tir.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI İÇİN NE ZAMAN BAŞVURMALIYIM?

Üniversite kayıtları için en ideal zaman temmuz-ağustos ayı içerisindedir. Bu süreçte danışmanlarımız davetiyenizi alıp Türkiye'ye göndermesi ve diğer evrakları tamamlamak zaman alacağı için okul başlamadan 1 ay önce işlere başlamak avantajdır.

Üniversitelere son başvuru tarihi 15 kasımdır.

RUSÇA HİÇ BİLMİYORUM İLETİŞİM NASIL SAĞLAYABİLİRİM?

Ukrayna'ya vardığınızda danışmanlarımız sizin bir sene tüm ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Üniversiteye kayıt olduktan sonra okulda sürekli derslere giderek rusçayı öğrenmeye başlayacak dönem sonunda temel ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar dil bilgisine sahip olacaksınız.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE İNGİLİZCE EĞİTİM VAR MIDIR?

Ukrayna üniversitelerinde bazı bölümlerinde ingilizce eğitimi verilmektedir.Ancak ingilizce eğitimi çok kaliteli olmadığından dolayı öğrenciler Rusça tercih etmektedir.

ÜNİVERSİTE OKURKEN ÇALIŞMA İMKANI VAR MIDIR?

Üniversite okurken yasal olarak çalışma imkanınız bulunmamaktadır. Zaten ilk yıl dil bilmediğiniz için çalışma şansınız çok azdır.İlerleyen zamanlarda part-time işler yapabilirsiniz.Ancak çalışan kişilere ödenen maaş çok düşüktür.

UKRAYNA ÜNİVERSİTELERİNDE NE KADAR TÜRK ÖĞRENCİ EĞİTİM ALIYOR?

Türkiye ile Ukrayna Milli Eğitim Bakanlıkları arasında 1999 yılında işbirliğine başlamış ve  eğitimde uyumluluk sağlamayı amaçlamaktadır.Şuan itibarıyla Ukrayna'da 2000'in üzerinde Türk öğrenci okumaktadır.

TÜRKİYE'DEN UKRAYNA'YA NASIL GİDERİM?

Ukrayna odessa'da sizleri danışmanlarımız havaalanında karşılayacaklardır.Ukrayna'ya gelirken havaalanında evraklarınızı kesinlikle yanınızda bulundurunuz.Uçak biletini dönüş almak zorundasınız.Önceki dönemlerde çok pahalı olan uçak biletlerini artık çok ucuza bulmak mümkündür.Özellikle açık bilet fiyatları çok indirim olmuştur.Bunun sebebi Onur air firmasının odessa-istanbul seferlerini başlatmasıdır.Ukrayna'nın odessa kentine uçan firmalar Türk Hava Yolları,Aerosvit ve Onur air'dir.Onur air ile uçak bileti yaklaşık her şey dahil 69 euro dur.

UKRAYNA'NIN PARA BİRİMİ NEDİR?

Para birimi Grivna'dır. 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500'lük banknotlar tedavüldedir. 1 USD yaklaşık 5 Grıvna'ya eşittir. Ayrıca Türkiye'deki kuruşa karşılık gelen Kopeka vardır ( 100 kopeka = 1 Grv.)

TÜRKİYEDE'Kİ BANKAMATİK KARTIMLA UKRAYNA'DA PARA ÇEKEBİLİR MİYİM?

Ukrayna'da Türkiyede'ki herhangi bir bankaya ait bankamatik kartıyla para çekebilirsiniz.Ancak Ukrayna'da para çektiğinizde kesinti olmaktadır.Ukrayna'da en çok tavsiye edilen garanti bankasıdır.Çünkü garanti bankası kartı  ile Ukrayna bankası olan Privat bank'dan çekebileceğiniz en yüksek miktarı çekebilirsiniz.Kesinti çok az olmaktadır.

  • Paylaş: