Onur Köksal, HAL Investment in Türkiye de optik perakendecilik sektöründe faaliyet gösterecek olan iştirakinde finansal kontrolör olarak çalışıyor. Boğaziçi İşletme lisans, Leipzig Graduate School of Management MBA mezunu. “Yurtdışında

Herkese yurtdışı tecrübesini -birkaç aylığına da olsa- şiddetle tavsiye ederim

Onur Köksal, HAL Investment in Türkiye de optik perakendecilik sektöründe faaliyet gösterecek olan iştirakinde finansal kontrolör olarak çalışıyor. Boğaziçi İşletme lisans, Leipzig Graduate School of Management MBA mezunu. "Yurtdışında eğitim tecrübesi edinenler, kariyerlerinin ilerleyen döneminde bunun faydasını mutlaka göreceklerdir" diyor.

Şu anki göreviniz ve iş tanımınız nedir?

Şu anda Hollanda menşeili bir private equity fonu olan HAL Investment in Türkiye de optik perakendecilik sektöründe faaliyet gösterecek olan iştirakinde finansal kontrolör olarak çalışıyorum. İş tanımım özetle mali ve finansal işler kapsamındaki tüm sorumlulukları kapsıyor.

Hangi okullarda ne üzerine eğitim aldınız?

Orta ve lise öğrenimimi İstanbul Özel Alman Lisesinde tamamladım. Lisans eğitimim Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünde, lisansüstü eğitimimi de Almanya da Leipzig Graduate School of Management ta International Management ağırlıklı MBA programıyla tamamladım.

Eğitim için yurtdışına gitmeye karar vermenizi sağlayan ne oldu?

PricewaterhouseCoopers da denetim departmanında 3 seneye yakın çalıştıktan sonra vizyonumu biraz daha genişletip mali işler dışındaki başka alanlarda da tecrübe ve de görüş sahibi olabilmek için bir MBA programına katılmak istedim. Türkiye de bu konuda gayet profesyonel olarak hizmet veren eğitim kurumları var ama yurt dışında karşılaşacağınız değişik kültürler ve de yaşam biçimleri maalesef lokal bir programın eksik yönleri.

Yurtdışında eğitim gördüğünüz süre boyunca eğitim dışında neler yaptınız?

MBA programında 5 ayrı kıtadan gelen 23-35 yaş arası pek çok öğrenci vardı. Herkes öğrenci psikolojisiyle geldiği için çok güzel bir arkadaşlık ortamı oldu ve kaynaşıldı. Boş zamanlarımızda gündüzleri beraber spor yapar, akşamları da Leipzig gibi hoş bir öğrenci şehrinin eğlence ve kültür etkinliklerine katılırdık.

Bu deneyiminizin, kariyerinize nasıl bir etkisi oldu?

İlk olarak her ne kadar İngilizce ve Almanca bilerek gitmiş olsam da, iki lisanı da rahat ve akıcı konuşmam açısından çok büyük etkisi oldu. Onun dışında iki büyük çok uluslu şirketin finans departmanlarında yaptığım 3 er aylık satjlar Almanya daki çalışma ortamını ve disiplinini tanımam açısından çok faydalı oldu.

Sizce yurtdışında öğrenim görmenin sizde neden olduğu en büyük değişim, size kattığı şey ne oldu?

Halen görüştüğüm dünyanın dört bir yanında yaşayan arkadaşlarım ve de yurtdışında edindiğim vizyon benim için en önemli sonuçlardır. Yurtdışında pek çok alanda dünyayla entegre bir düzen olduğunu görüyorsunuz ve bu entegrasyon insanın öğrencilik çağında başlıyor. Maalesef Türkiye de İstanbul gibi bir metropolde yaşamamıza rağmen pek çok konuda dünyadan izole kaldığımızı fark etmeden hayatımıza devam ediyoruz.

Eklemek istedikleriniz var mı?

Yurtdışında farklı ülkelerde farklı bütçelere uygun çeşitli alanlarda uzmanlaşma sağlanılabilecek programlar var. Seçilecek programın kalitesini ve de uluslararası alanda kabul görme seviyesini de dikkate alarak, herkese yurtdışında birkaç aylık kısa bir süre de olsa bir tecrübeyi şiddetle tavsiye ederim. Kariyerlerinin ilerleyen döneminde bunun faydasını mutlaka göreceklerdir.

  • Paylaş: