Okul Bilgisi

Yenilikçi Üniversite San Diego State

San Diego State Üniversitesi 111 yıl önce yüksekokul olarak, ilkokul öğretmenlerine eğitim vermek üzere kuruldu. 1970'lerin başında üniversiteye dönüşen üniversite, yenilikçiliğiyle tanınıyor ve ulusal araştırma konusunda birinci kabul ediliyor. Gelirini son beş yılda yüzde 65 artıran bu eğitim kurumunu, San Diego State Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nden Patrick Colabucci anlattı.

Üniversitenizin geçmişi hakkında bilgi verebilir misiniz?

San Diego State Üniversitesi 13 Mart 1897’de San Diego Normal School adıyla, ilkokul öğretmenlerine eğitim vermek amacıyla kuruldu. 1960’da o zaman yeni kurulan California State College sistemine, şimdiki adıyla California State University sistemine dahil oldu. 1970’lerin başlarında kanunlarla college statüsünden çıkıp San Diego State University adını aldı.

Yenilikçi araştırmalarıyla yükselerek tanınan San Diego State, prestijli Doktora/Research University-Intensive unvanını kazanmıştır. Bu unvan, Carnegie Vakfı tarafından ulusal araştırma ve nakil üniversiteleri arasında % 6.7’yle birinci kabul edilmiştir. 2001-2002 mali yılında SDSU okul öğretim kadrosu bağışlardan ve kontratlardan program yönetimleri ve araştırmalar ve tanıtımlardan 140.4 milyon dolar elde etmiş bunun sonucu olarak gelirini son beş yılda % 65 yükselmiştir.

Kaç lisans ve lisansüstü öğrenciniz var, uluslararası öğrencilerin oranı nedir?

695 lisans, 1012 lisansüstü öğrencisi olmak üzere toplam 1707 öğrencimiz bulunmaktadir. Yurtdışından gelen öğrenciler bu sayının % 5’ini oluşturmaktadır. 

Uluslararası öğrencilere ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

The International Student Center (ISC) uluslararası öğrencilerin SDSU ile iletişimlerinde bir köprü vazifesi görmektedir. Bunların başında üniversite başvurularında yardım, göçmenlik konusunda danışmanlık, kültür çatışmaları konusunda yardım, iş danışmanlığı, özel etkinlikler ve daha fazlası gelmektedir. ISC yeni gelecek olan lisans öğrencilerine burs imkanlari sunmaktadır. Detayları ve başvuru formlarını web sitesinde bulabilirsiniz. Kampüs içinde yer alan American Language Institute (ALI) dünyaca ünlü üniversite –merkezli ESL programlarından biridir. Advanced seviyedeki ALI öğrencileri için SDSU master programlarına başvurularında TOEFL skoru sorulmamaktadır.

Uluslararası öğrenciler için İngilizce kurslarınız mevcut mu?

Evet. İngilizce dil kursları ALI merkezinde verilmektedir. Daha önce de belirttiğim gibi ALI SDSU merkez kampüsünde yer almaktadır. 

Bize biraz da üniversitenin bulunduğu San Diego şehrinden bahsedebilir misiniz?

San Diego California’nın ikinci büyük şehri. Kültürel, bilimsel ve eğitimsel bir merkez olarak öne çıkmaktadır. Ülkenin güneybatı ucunda yer alan ve Pasifik Okyanusu’na ve Meksika’ya komşu olan şehir çok farklı kültürel ve sosyal aktiviteye ev sahipliği yapmaktadır. Mükemmele yakın iklimiyle, 70 mil uzunluğundaki kıyı şeridiyle ve eğlence dolu kumsal aktiviteleriyle tanınan San Diego aynı zamanda gelişmekte olan akademik ve hi-tech merkezleriyle global olarak da tanınmaktadır. Coğrafi yapısı ve de muhtelif bölgesel popülasyonlar bölgeyi uluslararası bir göbeğe çevirmektedir. 

Kampüs yerleşiminden ve öğrencilere sunduğu olanaklardan bahseder misiniz?

Kampüs sahile 17 km sahil boyunca ve şehir merkezinde yer almaktadır. San Diego toplu taşıma araçları, öğrencilerin şehir merkezindeki kampüsten Meksika sınırına kadar seyahat etmelerini sağlamaktadır. SDSU'nün kentsel kozmopolit kampüsü Güney California'nin sağlıklı farkını ve de kendine has yerleşimiyle Latin Amerika’ya ve de Pasifik Kıyılarına açılan bir kapıyı yansıtmaktadır. Öğrenciler NCAA sporlarıyla, müsabaka sporlarıyla, 200'e yakın kulüp veya organizasyona, kamu servisi projesini yönetebilir, öğrenci birliği yönetiminde çalışabilir veya okul gazetesi için yazabilir, öğrenciler sınıf dışında üniversite deneyimlerini dolduracak bir uğraş mutlaka bulacaklardır. Bunların yanı sıra kampüs ögrencilere bir çok dinlenme tesisi sunmaktadır. Bunların içinde 7.000m2 fitness salonu (ağırlık çalışma odasi, fitness salonu, aerobik sınıflari ve kaya tırmanma duvarı) ve 50mt yüzme havuzu, eğlence havuzları ve hydro-therapy kaplicalriyla Aztex Aquaplex yine öğrencileri kampüste bekleyen diğer olanaklardır. 

Burs imkanlarından bahseder misiniz?

International Student Service lisans öğrencilerine 1000 $ burs sunmaktadır. Master öğrencileri kendi ilgili departmanlarıyla iletişime geçerek bilgi alabilirler. Lisans ve lisansüstü öğrencileri detayları www.sdsu.edu/intlfinance web sitesinde bulabilirler. 

En fazla tercih edilen akademik programlarınız hangileri?

Business Administration, Computer Science, Electrical engineering, International Business, Accountancy, Biology.

Üniversitenizin en iddialı oldugu bölümler hangileri?

Institute of Higher Education at Sangai Jiao Tong University tarafından yayınlanan Academic Ranking of World Universities araştırmasında ABD ulusal sıralamasında SDSU 130. sırada yer almakta ve de ilk %5’lik dilimde bulunmaktadır. International Business lisans programı US News 2008 rehberinde 15. sırada yer almaktadır. Ayrica 2007 Nisan ayında yine US News tarafından en iyi lisansüstü programları içinde 27. sırayı elde etti. SDSU 2 yıl üst üste, Faculty Scholarly Productivity Index- Academic Analytics'e göre 14 veya biraz daha fazla Prof. Dr. programları arasinda “en üretici araştırma üniversitesi” sıralamasında 1. oldu.

SDSU Carnegie Foundation tarafından yüksek araştırma aktiviteleriyle “Araştırma Üniversitesi” unvanını aldı. Bizimle aynı kategoride George Washington University, Syracuse University, Texas Tech University ve University of Oregon yer almaktadır. 

SDSU'ye bağlı olan American Language Institute dünyanın en büyük üniversite merkezli İngilizce eğitim merkezlerinden biridir. SDSU California’nin 5. en büyük üniversitesidir. San Diego’da yaşayan her 7 yetişkinden biri SDSU üniversite derecesine sahiptir. 

SDSU’ya giriş koşulları neler?

İngilizce yeterlilik koşulları lisans ve lisansüstü öğrenciler için aynı.

TOEFL 550 paper/ 213 computer/ 80 iBT

IELTS 6.5

ALI den 106 seviyesiyle birlikte İngilizce yeterliliğinin olduğunu öneren bir öğretmen referans mektubu.

Lisans başvurusu yapacak ögrenciler için 4.0 üzerinden 3.0 not ortalaması gerekmektedir. SAT skoru istenmektedir. Transfer öğrenciler için 60 transfer edilebilir akademik kredi almış olma şartı aranmaktadır.

Lisansüstü öğrencileri için gidecekleri bölüme göre GRE veya GMAT sınavları istenmektedir.

Öğrenciler daha fazla detay için www.sdsu.edu/international linkine tıklayabilirler.

Başvurular için en iyi zaman nedir?

ALI Ingilizce eğitimi için yıl boyunca öğrenci kabul etmektedir. Lisans programları için Güz yarıyılı başvuruları 1 Ekim-1 Mayıs arasında kabul edilmektedir. Öğrenciler her zaman için erken başvuru yapmasında fayda vardır. Lisans programları için son başvuru tarihleri departmanlarca açıklanmaktadır. Başvuru koşulları, direktifler ve başvuru formları www.sdsu.edu/international adresinde bulunabilir. 

Türk öğrencilere ne tavsiye edersiniz?

Pre-MBA programımız her geçen gün daha da başarılı hale gelmekte. Öğrencilerin SDSU’ya MBA başvurularında veya diğer Amerikan üniversitelerine başvurularda yardımcı olmaktadırlar. (www.americanlanguage.com/pre_mba) Bunun yanı sıra Türk öğrencilerin kendi uzmanlık alanlarıyla alakalı sertifika edinme sürecinde Semester @SDSU onlara bir yol olabilir. (www.americanlanguage.com/semester_sdsu)


Web Sitesi

Adres

5500 Campanile Dr, San Diego, CA 92182, Amerika Birleşik Devletleri

Telefon

619.594.6131