Okul Bilgisi

Newcastle Üniversitesi Hakkında

Tarihçe ve Repütasyon
Newcastle Üniversitesi Avustralya’nın en iyi araştırma kurumlarından ve önde gelen uluslararası üniversitelerinden biridir. İşletme, & Hukuk , Eğitim & Sosyal Bilimler, Mühendislik & İnşaat, Sağlık, Fen & Bilgi Teknolojilerinden oluşan beş fakültesi aracığıyla lisans ve yüksek lisans programları sunar.

Bir devlet üniversitesi olarak 1965 yılında kurulan Newcastle Üniversitesi Avustralya’nın en iyi 10 araştırma üniversitesi, mühendislik, teknoloji ve bilgisayar bilimlerinde dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında kabul ediliyor. Newcastle Üniversitesi ayrıca Times Higher Education Supplement tarafından dünyanın en iyi 266. Üniversitesi olarak gösterilmekte.

Newcastle Üniversitesinin 30,000'den fazla öğrencisi bulunmakta, Üniversitede 6700 uluslararası öğrenci eğitim almakta. Newcastle Üniversitesi bünyesinde 880 akademisyen görev almakta, 84 lisans, 96 yüksek lisans programı sunulmakta

Kampüs ve Lokasyon
Sydney’in kuzeyine 2 saat mesafede, Avustralya’nın doğu sahilinde yer alan Newcastle, Nwe South Wales eyaletinin ikinci, Avustralya’nın ise altıncı büyük şehridir. Şehir Avustralya’nın nefes kesici nüfuslu şehir Pasifik Okyanusu kıyısından yer alan şehirde iş merkezi ile plaj ve liman aynı bölgede bulunmaktadır. 500.000 nüfuslu şehirde ticaret, sağlık ve eğitim endüstrileri oldukça canlıdır. Newcastle rahat bir hayat tarzı, harika bir iklim ve düşük yaşam maliyetleri sunmaktadır.

1965 yılında kurulmuş olan üniversite 5 kampüste eğitim vermektedir; Callaghan, City Precinct, Central Coast, Sydney CBD, Singapore

En büyük kampüsü Newcastle şehir merkezine 12 km mesafede olan Callaghan’da 125 hektarlık alana kurulmuştur. Central Coast kampüsü ise Sydney ve Newcastle şehirleri arasında, Ourimbah’da ulusal bir park alanıyla bitişik olarak 80 hektarlık bir alanda kuruludur. Üniversitenin müzik konservatuvarı ve İşletme Fakültesi Newcastle şehir merkezinde bulunmaktadır. Newcastle Üniversitesinin ayrıca Sydney şehir merkezinde de dil eğitimi ve en çok talep alan master programlarını sunduğu bir kampüsü bulunmaktadır.

Kampüste her türlü spor tesisi, alisveriş olanakları, bankalar, postane, seyahat acentası, sağlık merkezi, öğrencilerin eğitimine destek amaçlı rehberlik ve kariyer danışmanlığı hizmeti, öğrenci ve spor kulüpleri, öğrenci yurtları kafe ve restaurantlar ve eğlence merkezleri mevcuttur.

Burs olanakları
Uluslararası öğrenciler için sunulan burs olanakları için asağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz http://www.newcastle.edu.au/students/international/our-programs/scholarships/

Çalışma İzni
Avustralya’da öğrencilerin eğitim dönemlerinde part-time, tatillerde full-time çalışma izinleri vardır. Öğrencilerin ayrıca üniversite ya da 2 senelik master eğitimleri sonrasında Avustralya’da 18 aylık kalma ve full-time çalışma izinleri de mevcuttur.

Uluslararası Öğrenciler İçin Sağlanan Olanaklar
1988 yılından bu yana Üniversite Dil Eğitim Merkezi İngilizce düzeyleri üniversite eğitimi için yeterli, olmayan uluslararası öğrencilere dil eğitim programları sunmaktadır. Aynı zamanda resmi IELTS test merkezi olan merkezin sunduğu bütün kurslar akreditedir.

  • Üniversite sağlık hizmetleri
  • Üniversite danışmanlık hizmetleri
  • Üniversite birlikleri
  • Araştırma merkezleri ve kütüphaneler
  • Konaklama hizmetleri
  • Spor tesisleri (kriket, rugby, futbol, beyzbol, okçuluk, frisbee sahaları, 6 kortluk squash merkezi, 8 kortluk tenis merkezi, yüzme havuzu, ağırlık çalışma alanları)
  • Tiyatro

Havaalanından karşılama, varis oryantasyonu uluslararası öğrencilere sunulan hizmetler arasında. Ayrıca kampüste Uluslararası öğrenci danışmanları da bulunmaktadır.

Ululararası öğrenciler için Akademik eğitim esnasında ve öncesinde birçok İngilizce kursu mevcuttur. İngilizce kursları, üniversite ve master programlarıyla beraber paket halinde alınabilirler. İngilizce Programları ile ilgili detaylar ve tarihler için aşağıdaki siteyi ziyaret edebilirsiniz  http://www.newcastle.edu.au/students/english-language/language-centre/elicos/

Başvurular ve Kabul Koşulları
Her programa göre farklı kabul şartları vardır. Türk öğrencilerin lisans programlarına kabülü için dört yıllık lise mezunu olmaları, kendi ülkelerinde üniversite birinci sınıfı okumuş olmaları yada foundation eğitimi almaları gerekmekte. Master programı için ise üniversite mezunu olmaları gerekmekte. Bunun dışında İngilizce yeterliliklerini göstermek için IELTS sınavından foundation programı için 5.5, lisans programları için 6.0, master programları için 6.5 almaları gerekli. İngilizceleri yeterli olmayan öğrencilerin üniversite bünyesinde İngilizce eğitimi almaları da mümkün. Başvuruların Programların baslangıcından en az 6 ay önce yapılmasını tavsiye ediyor. Bazı programların başvuru tarihleri farklı olabiliyor. Detaylı bilgi için ;  http://www.newcastle.edu.au/students/international/our-programs/how-to-apply/

Fakülte ve Bölümler
Newcastle Üniversitesi bünyesinde yüzlerce birçok farklı program sunmaktadır. Bunlar arasında İşletme, Mühendislik ve Tıp en popüler olanlarıdir. Programlar ve kurs içerikleri hakkında daha fazla bilgi için web sitesi ; http://www.newcastle.edu.au/students/future/

İşletme ve Hukuk Fakültesi:

Eğitim ve Sosyal Bilimler Fakültesi

Mühendislik ve Mimarlik Fakültesi

Sağlık Fakültesi

Fen Bilimleri ve Bilgi Teknolojileri Fakültesi

Üniversitenin Türkiye'deki temsilcisi ATLAS Bütün başvuru ve yerleştirme işlemlerini ücretsiz olarak yürütmekte

Adres

University Drive Callaghan NSW 2308 Australia

Telefon

+61 2 4921 5000

Faks

+61 2 4985 4200