Okul Bilgisi

MINSK STATE LINGUISTIC UNIVERSITY  

 Üniversite’de Belarus Dili Merkezi, Amerikan Araştırma Kütüphaneleri, Türkçe, Çince, İspanyolca ve İtalyanca kültür merkezleri vardır. Rusça bölümü 1979 yılından beri aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir. Yabancı öğrenciler için kısa ve uzun vadeli Rus dili kursları düzenlenmektedir. Kurslar herkesin seviyesine göre; yeni başlayan, orta ve ileri derecede Rusça olmak üzere 3’e ayrılır. Öğrencilerin taleplerine göre de bireysel derslerle desteklenen programlar da vardır.

MGLU’ da Pedagogların ve Tercümanların eğitimi için 18 dilin öğretildiği 9 Fakülte faaliyet göstermektedir. Bu diller; İngilizce, Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, İsveççe, Hollandaca, Lehçe, Çekçe, Türkçe, Arapça, Çince, Japonca, Rusça.

Özel bir kabul şartı aranmamaktadır. Her lise diploması olan öğrenci kayıt yaptırabilir.

MGLU, tüm bilimsel branşlarda yüksek lisans, doktora adayı ve doktora eğitimi vermektedir. İlk kez MGLU’da 4 yeni uzmanlık alanında (Çeviri ve Çeviri Bilimi, İletişimsel Yönetim, Bilgi Analizi Faaliyetleri, Yabancı Dil Eğitiminde Yenilikler) uygulama odaklı yüksek lisans programı açılmıştır.


Belarus Cumhuriyeti’nde 15 yüksek eğitim kurumu ve pedagoji koleji; yabancı diller fakülte ve bölümlerinin bilimsel ve metodolojik çalışmalarını koordine etmektedir. Ayrıca Üniversite bünyesinde, profiline göre eğitim sisteminin tüm birimleri için genel müfredat ve eğitim programları ile eğitim standartlarını hazırlayan Cumhuriyet Eğitim ve Metodoloji Birliği faaliyet göstermektedir.


MGLU, Belarus Cumhuriyeti’nde yabancı dil eğitimi alanında yenilikçilik politikasının geliştirilmesi ve uygulanması süreçlerine aktif şekilde katılmaktadır. Üniversitenin uzmanlık alanlarındaki branşlaşması, eğitim alanındaki köklü uzmanlık bilgisi ve deneyimi, gençlerin yabancı dillere yönelik sosyal, filolojik ve dilbilimsel eğitim ihtiyaçlarını tam olarak karşılamasını olanaklı kılmaktadır.


Üniversite, Üniversiteler Mütercim-Tercümanlık Bölümleri Uluslararası Konferansı(CIUTI) ve Birleşmiş Milletler Birliği ile Anlaşma Protokolünü imzalayan Üniversiteler Birliği üyeleri arasındadır.


MGLU, BDT Ülkeleri Dil ve Kültür Kuruluşu’nun aktif bir üyesidir. Aynı zamanda Uluslararası Rus Dili ve Edebiyatı Öğretmenler Birliği’nin daimi üyesidir. Belarus Cumhuriyeti’nde alanında tek “Lingvapark” adlı bilim ve eğitim projesinin başlatıcısı konumundadır. Bu projenin faaliyet alanı ve çalışmaları, ülkenin en büyük dil bilim üniversitesi olan MGLU’nun entelektüel potansiyeli, sanayi, sosyal ve dış ekonomik faaliyetler dâhil olmak üzere, dil eğitimi ve diller arası mutabakat ile ilgili sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini sağlamak ve üretilen hizmetlere yüksek kalitede dil desteği vermeye yöneliktir.


Üniversitede alanında uzman ve eğitim-öğretim alanında pedagojik ve profesyonel çalışma tecrübesine sahip öğretim elemanları (781 öğretim elemanı) çalışmaktadır. Üniversitede ABD, Almanya, Fransa, İspanya, İtalya, Japonya, İsveç, Çin, Kore, İran, Türkiye, Rusya ve diğer ülkelerin uzman öğretim elemanları tarafından eğitim verilmektedir. Çağdaş bilim ve öğretim etkinlikleri, aktif eğitimsel süreç, iyi okuma ve çalışma koşulları sayesinde MGLU’nun uluslararası eğitim platformundaki saygınlığı artmıştır. Bu gerçeği yabancı öğrencilerin devamlı olarak artan kontenjanın yanında, birçok ülkenin diplomatlarının üniversiteye gösterdikleri büyük ilgi de kanıtlamaktadır.


- İngiliz Dili Fakültesi


- Alman Dili Fakültesi               


- Fransız Dili Fakültesi


- İspanyol Dili Fakültesi


- İtalyanca Fakültesi


- Tercümanlık Fakültesi


- Uluslararası İletişim Fakültesi


*Dünya Kültür ve Turizm Tarihi


*Yabancı Dillerin Veriliş Yöntemi


*Yabancılar için Rus Dili ve Edebiyatı FakültesiYüksek Lisans Bölümleri:


-  Alman Dilleri  (İngilizce ve Almanca)


-  Roman Dilleri (Fransızca ve İspanyolca)


-  Dil Kuramı


-  Pratiksel ve Matematiksel Dil Bilimi


-  Yabancı Ülkelerin Halk Edebiyatları


-  Genel Pedagoji, Pedagoji ve Eğitim Tarihi


-  Psikoloji


-  Yabancı Dil Eğitimindeki Yenilikler


-  Çeviri ve Tercümanlık


-  İletişim Yönetimi
Yüksek Lisans Bölümleri:

-  Alman Dilleri  (İngilizce ve Almanca)

-  Roman Dilleri (Fransızca ve İspanyolca)

-  Dil Kuramı

-  Pratiksel ve Matematiksel Dil Bilimi

-  Yabancı Ülkelerin Halk Edebiyatları

-  Genel Pedagoji, Pedagoji ve Eğitim Tarihi

-  Psikoloji

-  Yabancı Dil Eğitimindeki Yenilikler

-  Çeviri ve Tercümanlık

-  İletişim Yönetimi

-  Çeviri ve Çeviri Bilimi

-  İletişimsel Yönetimi

-  Bilgi Analizi Faaliyetleri

-  Yabancı Dil Eğitiminde Yenilikler