Okul Bilgisi

ODESSA ULUSAL GIDA TEKNOLOJİLERİ AKADEMİSİ


Odessa Yüksek Deniz Okulu olarak 1944 yılında eğitime açılan okul, 2002 tarihinde ise Akademi eğitim kalitesi ve Ukrayna denizciliğine sağladığı yüksek faydalar ile Ukrayna Başbakanı tarafından Ulusal statüsü ile ödüllendirilerek ismi Odessa Ulusal Denizcilik Akademisi olarak düzenlenmiştir.

Akademi başta Sovyetler Birliği, Ukrayna ve diğer ülke donanmalarına 40.000 uzman yetiştirmesinin yanı sıra mezunları ulusal madalyalar ile ödüllendirilen başarılarıyla tanınmaktadır. Geleceğin denizcilerini yetiştiren akademide öncelikle denizcilik eğitimi, İngilizce, seyrüsefer, denizcilik astronomisi, pilotaj, uluslararası denizcilik hukuku, ekonomi, donanma, gemi kontrol ve taşımacılık teknolojisi gibi disiplinler ders olarak verilmektedir. 4 yıllık eğitim ve 12 aylık gemi stajından sonra öğrenciler fakülteden mezun olabilirler. Ayrıca tüm dünyada geçerliliği olan IMO standartlarında eğitim veren akademinin diploması da uluslararası geçerliliğe sahip olmakla birlikte deniz seyrüseferi için gerekli olan tüm sertifikaları da içerir. Uluslararası Denizcilik Üniversiteleri Birliği'ne üye olan akademi, ISO 9001 - 2000 standartlarına da sahiptir.


Akademi öğrencilerine, eğitim materyallerinin ve teknik ekipmanların teknolojik olarak en iyisini sunarken 4 bloklu kampüsünde 7 akademik binası yer alır. Gemicilik Fakültesi, Denizcilik ve Su Yolları Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Elektrik Mühendisliği ve Radyo Elektronik Fakültesi ile Deniz Hukuku Fakültesi akademideki fakültelerdir. Ayrıca spor kompleksi, cafe, kulüp ve her türlü sağlık hizmetinin verildiği bir hastane bünyesinde yer almaktadır. Okulun eğitim dili ise Rusça ve Ukraynacadır. Dünyanın dört bir yanından pek çok öğrencinin hem ekonomik açıdan hem de uluslararası eğitim ile iş olanakları açısından tercih ettiği bir denizcilik akademisidir.