• Avustralya'da Üniversite Eğitimi

Avustralyada üniversitelerin genel yapısı

• Avustralya’da lisans eğitimi bir çok alanda 3-4 sene sürmektedir.

• Öğrencilerin başvuracakları üniversite, İngilizce seviyelerine ve akademik başarılarına göre üniversite öncesinde 1 yıl foundation yani akademik hazırlık eğitim alması gerekebilir.

• Avustralya'da eğitim yılı Kuzey yarım küreden farklı olarak Şubatta başlar Aralık ayında biter. Birçok programın hem 1 donemin başlangıcında yani Şubat ayında hem de 2.donemin başlangıcında yani temmuz ayında öğrenci kabulü vardır.

Foundation programları lisans programları için ön hazırlık olarak düşünülebilir. Bir yıl süren bu eğitim, Avustralya Eğitim sistemi hakkında uluslararası öğrencilere bilgi ve beceri kazandırmaktadır. Foundation programlarında öğrenciler lisans eğitimlerini hangi bölüm üzerine almak isterlerse o bölümün giriş derslerinin verildiği foundation programını seçmeleri gerekir. Bu programlarda İngilizcenin yanı sıra öğrencilere 4 ila 6 ders verilmekte ve öğrenciler aldıkları bu derslerin not ortalamasına göre üniversitede de fakültelerine devam etmektedirler. Mesela işletme okuyacak bir öğrenci işletme hazırlık programını, mühendisliğe devam etmek isteyen öğrenci ise fen bilimleri veya mühendislik hazırlık eğitimini seçmelidir. Foundation programlarına giriş için öğrencilerin lise not ortalamalarının çok yüksek olması şartı yoktur fakat belli bir düzeyde İngilizce istenmektedir.


Maliyetler

• Yıllık Akademik Eğitim Ücretleri

16.000 – 35.000 AU$ arasında değişmektedir.

Ancak MBA gibi bazı spesifik programlarda maliyetler daha yüksek, bazı kolej programlarında maliyetler daha düşük olabilmektedir

Öğrencilerin okul ödemelerini dönemlik olarak yapmaları mümkündür.

• Yaşam Giderleri için ise gideceğiniz şehir ve sizin standartlarınıza göre yıllık maliyetler

12000 – 18.000 AU$/yıl

• Öğrenci vizeniz ile haftada 20 saat, tatil dönemlerinde ise tam gün çalışmanıza izin verir.. Çalışma izni eğitiminize başladıktan sonra yürürlüğe girer.

Herkesin sorduğu ortak bir soru var: Ne kadar kazanırım?

Genellikle restoranlarda saatlik ücretler 12-20 $ arasında değişir, büro, resepsiyon yada ofis islerinde 18-30 $ kazamamak mümkün olabilir. öğrenciler çalıştıkları is yerlerine ve ücretlerine de bağlı olmak üzere cep harçlıklarını çıkarabilir yada yasam giderlerini tamamı ile karşılayabilir

Öğrenciler genellikle restoran otel , cafe gibi işyerlerinde is bulurlar. ; turizm yada perakende sektöründe çalışan yada ofis isleri bulan öğrenciler de var.

Üniversitelerimiz için tıklayınız.

Örneğin UNSW dünyada ilk 50 Avustralya da ilk 5’tedir ve foundation programına katılan öğrencilerin ancak üçte biri aynı üniversite de devam edebilmekte diğer öğrenciler başka üniversitelere yerleştirilmektedir.


Avustralya’da lisans eğitimi teorikten ziyade pratik odaklı verilmekte ve etkin bir öğretim sistemi bulunmaktadır. Örneğin Macquarie Üniversitesinde ders ten çıkan öğrenciler girdikleri dersin ses kaydını ve sunumlarını hemen internetten indirip dersi tekrar dinleyebilmekte veya kütüphaneden ilgili dersin DVD sini isteyebilmektedirler.
Avustralya'da üniversite eğitimi hakkında daha detaylı bilgi için ofislerimize uğrayabilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: