İngilizceden sonra dünyada en çok konuşulan dil İspanyolcadır ve bu dili öğrenmek için en popüler şehirlerden biridir Barselona. Gerek tarihi, gerekse mimarisi ile öğrencilerin ilk tercihi diyebiliriz. 

İngilizceden sonra dünyada en çok konuşulan dil İspanyolcadır ve bu dili öğrenmek için en popüler şehirlerden biridir Barselona. Gerek tarihi, gerekse mimarisi ile öğrencilerin ilk tercihi diyebiliriz. Birçok dil okulunun da yer aldığı bu şehri gelin biraz daha yakından tanıyalım. 

 

Barselona’ya gittiğinizde sanki İspanya’nın dışında başka bir yere gitmiş zannedersiniz. Bu zengin kültürlerle yoğrulmuş ülke sanki bir açık hava müzesi gibidir.  Barselonalılar kendilerini önce Katalan olarak kabul ederler. Madrid den daha kozmopolit, İspanya dan daha Avrupai olduklarını kabul etmektedirler. İspanya yı bir ülke olarak değil de eyaletlerden oluşan bir birlik olarak görmeyi tercih ederler.

 

Para Birimi: İspanyol Pesetası

Konuşulan Diller: İspanyolca, Katalunca, Baskça, Galiçyaca
(Fransızca ve İngilizce genellikle bilinir).

Uçuş Süresi: 3,5 saat

Saat Farkı: 1 saat geri

İklim Sıcaklık: Ülkenin genelinde kışlar soğuk, yazlar sıcak ve
kuru geçen bir iklim hâkimdir. Yaz ortalama sıcaklık 25 C°, Kışın ortalama sıcaklık: 9 C°

Gezilmesi Gereken Yerler: Katalan Hükümet Konağına bakan bulvarda yer alan Sagra de la Familia Kilisesi (Temple of the Holy Family) Barselona nın en tanınmış sembolüdür. Modernist üslüplü yapı diğer aynı üsluplu yapılardan Barselona nın kültür zenginliğinin de etkisi ile farklılıklar gösterir. Bu farklılığın sebebi, kentin Gotik, İslam, Rönesans, Romanesk ve Bizans üsluplarını bir arada taşıyor olmasındandır. Yapıda diğer Modernist üslup uygulamalarında da süslemede kullanılan cam ve tuğla (demir ve çelik de Modernist üslupta süslemede kullanılmaktadır; Art Nouveao) tamamen Gaudi tarafından tasarlanmış ve yerleştirilmiştir. Gaudi nin, La Pedrera(The Quarry) adıyla bilinen apartmanı gibi şehirde daha birçok eserini görmek mümkündür. Barri Gótic turistik bir köy olmamasına rağmen her geçen gün artan ziyaretçi sayısıyla günümüzde en popüler mekânların başında gelmeye başlamıştır. Burası halkın doğal yaşantısını daha yakından görmek isteyenlerin ilgisini çekebilecek küçük bir İspanyol köyüdür. Ressam Joan Miro da Barri Gotic de doğmuş ve büyümüş bu köyün izlenimleri eserlerine yansımıştır.

 

Barselona deyip de Picasso dan bahsetmemek olmaz. Bu dönem içinde Empresyonizm ve Sembolizm üsluplarında çalışmıştır. 1900 yılında ayrıldığı Barselona ya 1901 yılında dönen Picasso Ünlü Ressamın eserlerinin özellikle erken örneklerinin toplandığı bir müze 1962 yılında oluşturulmaya başlanmıştır. Museo Pıcasso, 1981 yılında eşinin de Picasso nun yaptığı seramik çalışmalarını bağışlamasıyla bugünkü halini almıştır. Ünlü ressamın 2,500 den fazla eserini bu şehirde özellikle de Museo Picasso da görmeniz mümkündür.

Hemen hemen Barselona ile ilgili her fotoğrafta veya her tabloda gördüğünüz her kitapta okuduğunuz, o ünlü Las Ramblas sokağı limandan sadece bir kilometre uzaklıktadır. Limanın hemen yanındaysa bir diğer ünlü yapıt Christopher Columbus Heykeli, yüzünü Akdeniz e çevirmiş sizi beklemektedir.

 

Yaz aylarında konserler verilen, dramalar sahnelen başka ünlü bir bulvar da Palca Del Rei dir ( Plaza of the King). Yeni Dünya ya yaptığı seyahatten dönen Columbus, Isabella ve Ferdinand tarafından huzura burada kabul edilmiştir.

İspanya deyince hemen akla gelen geleneksel boğa güreşleridir. Boga güresine gitmek
için en az iki gün önceden biletlerinizi almalısınız. İspanya da en popüler renk kırmızı ve siyahtır.

 

Barselona’da Ulaşım

 

Üç terminali bulunan Barselona Havalimanı şehir merkezine 12 km uzaklıkta konumlandırılmıştır. Terminaller arası geçişler yürüyüş yollarından yapılmaktadır. Şehir merkezine tren ile yapılacak yolculuk ortalama 40-45 dakika sürmektedir. Otobüs ya da tren ile ortalama 5-7 Avroya yolculuk edebilirsiniz.

Barselona’da Konaklama Seçenekleri

Barselona’da öğrenciler okulların ayarladığı aile yanında ya da yurtta kalabilirler. Aile yanı ve yurt konaklaması ücretleri haftalık 155-348 EURO arası değişmektedir.

 

 

Barcelona’da dil eğitimi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Mergül Ürpekli ile görüşebilirsiniz.

 

Telefona 0212 249 53 10 dahili 118

e-mail :mergul@atlasedu.com

  • Paylaş: