Yeni Zelanda Ticaret Ofisi’nin temel işlevi, bu ülkenin Türkiye’deki tüm ticari faaliyetlerine katkıda bulunmak. Bunun içinde Yeni Zelanda okullarını tanıtmak da var. Türkiye’de 16 yıldır faaliyet gösteren ofisin yetkilisi Erhan Dağdemir,

Yeni Zelanda Ticaret Ofisinin görevleri arasında ülkenin okullarını tanıtmak da var

Yeni Zelanda Ticaret Ofisinin temel işlevi, bu ülkenin Türkiye deki tüm ticari faaliyetlerine katkıda bulunmak. Bunun içinde Yeni Zelanda okullarını tanıtmak da var. Türkiye de 16 yıldır faaliyet gösteren ofisin yetkilisi Erhan Dağdemir, "Öğrenciler kaliteli bir eğitimi makul fiyatlara almak istiyorlarsa ve veren maceracı bir ruhları varsa, gitmeleri gereken yer kesinlikle Yeni Zelanda" diyor.

Yeni Zelanda Ticaret Ofisi hakkında bilgi verir misiniz?

Yeni Zelanda Hükümeti nin ekonomik kalkınma ve ticareti geliştirme birimi olan New Zealand Trade and Enterprise (NZTE), Eylül 2002 de iki ayrı birim olan Trade New Zealand ve Industry New Zealand ın birleştirilmesi kararının ardından 1 Temmuz 2003 te resmi olarak faaliyete geçti. NZTE, 416 sı Yeni Zelanda da ve 236 sı yurtdışındaki yaklaşık 40 ofisinde toplam 652 kişinin çalıştığı oldukça büyük bir organizasyon. Yeni Zelanda Ticaret Ofisi Türkiye de 16 yıldır faaliyet gösteriyor. Türkiye deki ofisimiz Ankara da, Yeni Zelanda Büyükelçiliği ne yakın bir adreste bulunuyor. Organizasyonumuzun temel faaliyeti Yeni Zelandanın Türkiye deki tüm ticari faaliyetlerine katkıda bulunmak. Bu tanımın içine Yeni Zelanda okullarının Türkiye de tanıtımından hayvancılık ve deprem mühendisliği ile ilgili projelere kadar, geniş bir yelpazeye yayılan faaliyetler bulunuyor.

Ofisinizin eğitimle ilgili faaliyetleri neler?

Eğitim sektöründeki faaliyetlerimizin ana amacı, Yeni Zelanda ve okullarının Türkiye de iyi bir biçimde tanıtılması. Bu amaç doğrultusunda tanıtımlara katılıyor, bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz. Biz kaliteli bir eğitimi, mükemmel güzellikleri olan bir ülkede almak isteyen öğrencilere ulaşıp, onların Yeni Zelanda da eğitim görmesi konusunda gerekli desteği sağlıyoruz.

Öğrenciler açısından Yeni Zelanda da öğrenim görmenin avantajları neler?

Ben öğrencilerin Yeni Zelanda da eğitim görerek elde edeceği faydaların çok fazla olduğuna inanıyorum. Bunların başında bu ülkedeki tüm okul ve üniversitelerin kaliteye önem vermesi, eğitim programlarının zenginliği ve çeşitliliği, okuldaki yaşama alanlarının güzelliği, kazanılacak sertifika veya diplomanın tüm dünyada geçerli olması sayılabilir. Yeni Zelanda nın muhteşem doğası ve sıcak insanlarını da eklemeliyim. Kısacası öğrenciler, kaliteli bir eğitimi makul fiyatlara almak istiyorlarsa, yeni ufuklara yelken açmaya izin veren maceracı bir ruhları varsa, gitmeleri gereken yer kesinlikle Yeni Zelanda.

Yeni Zelanda da nasıl bir eğitim sistemi var?

Yeni Zelanda, İngilizce eğitim modelini esas almış bir eğitim sistemine sahiptir. Sayıları fazla olmayan dil okulları, teknoloji enstitüleri ve üniversiteleri (8 tane - devlet destekli) kaliteli eğitim veriyorlar. Yeni Zelanda da ki tüm programlar Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından denk kabul ediliyor. Eğitimle ilgili detaylı bilgiye www.newzealandeducated.com adresinden, Yeni Zelanda Ticaret Ofisiyle ilgili bilgilere ise www.nzte.govt.nz adresinden ulaşmak mümkün.

  • Paylaş: