Kuruluşu 1909 yılına dayanan Queensland Üniversitesi'’nin bugün çoğunluğu mühendislik, sanat, kimya, işletme, tıp ve ticaret bölümlerinde okuyan 37.000’den fazla öğrencisi var. Öğrencilerin 6.500’ü uluslararası olan okul, yabancı

Kuruluşu 1909 yılına dayanan Queensland Üniversitesi’nin bugün çoğunluğu mühendislik, sanat, kimya, işletme, tıp ve ticaret bölümlerinde okuyan 37.000’den fazla öğrencisi var. Öğrencilerin 6.500’ü uluslararası olan okul, yabancı öğrencilere birçok imkan sunuyor. Okulun yetkilisi Aaron Pont anlattı.

Üniversitenin tarihi hakkında bilgi verebilir misiniz?

Queensland Üniversitesi 1909 yılında kuruldu. Queensland’in en eski en büyük ve en prestijli üniversitesi olan Queensland Üniversitesi 2008 yılında Times Higher Education Supplement (Yüksek Öğretim Eki) tarafından dünyanın 33. üniversitesi seçildi. Avustralya’da en çok başarı ödülü alan öğretmenler bizim üniversitemizde.

 

Öğrenci sayınız ve uluslararası öğrenci oranı nedir?

37.000’den fazla öğrencimiz var. Bunların 6.500’ü 120 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrenciler. % 75’i üniversite, % 25’i master öğrencisi.

 

Uluslarası öğrenciler için imkan ve hizmetleriniz neler?

Kampusumuzde sağlık merkezi, eczane, diş hekimi, göz doktoru, 3.000 kapasiteli öğrenci yurdu var. Talep eden her öğrenciye havaalanı hizmeti veriyoruz. Öğrencilerimizin eğitimine destek amaçlı rehberlik ve kariyer danışmanlığı ile uluslararası öğrenci danışmanlığımız bulunuyor. Akademik eğitim esnasında ve öncesinde birçok İngilizce kursu mevcut. Bu konuda daha detaylı bilgi  www.sss.uq.edu.au adresinden alınabilir.  

 

Ulusararası öğrenciler için İngilizce kurslarınız hangi seviyelere yönelik?

İngilizce kursları, üniversite ve master programlarıyla beraber paket halinde alınabilirler. Bu kurslar en fazla bir yıla kadar alınabilir. Öğrencilerin Avustralya hayat tarzına alışmaları ve İngilizcelerini geliştirmeleri için aile yanı konaklama da ayarlanabilir. Program detayları ve tarihler için: www.icte.uq.edu.au

 

Üniversitenin bulunduğu şehrin öğrencilere sunduğu imkanlar neler?

Queensland Üniversitesi’nin St Lucia kampusu, Queensland eyaletinin başkenti Brisbane’de bulunuyor. Avustralya’nın “Akıllı Eyaleti” Brisbane; 1.8 milyon nüfusuyla Avustralya’nın en hızlı büyüyen şehridir. Sıcak havası ve güneşli günleri, açık gökyüzü ve ılık geceleriyle ve Gold Coast sahili ile meşhurdur.

 

Kampüsünüzün konumu nasıl?

St Lucia kampusu şehir merkezine 7 km mesafede ve Avustralya’nın en çekici kampuslerinden biri. Her şeyi kampüste bulmanız mümkün: Spor olanakları, alışveriş, bankalar, postane, seyahat acentası, restoranlar ve eğlence kulüpleri.

 

En fazla tercih edilen bölümleriniz nelerdir?

Programlarımız arasında Mühendislik, Sanat, Kimya, İşletme, Tıp, Bilim ve Ticaret en sık tercih edilenler.

 

Üniversite hangi alanlarda daha güçlü?

Queensland Üniversitesi araştırma alanlarında, özellikle moleküler biyokimya, nanoteknoloji, beyin, kanser, bağışıklık metabolik bilimi, bio mühendislik, maden ve mineral araştırmaları, sosyal bilim araştırmaları, iş idaresi ve hipersonik bilim alanlarında önemli birikime sahip.

 

Kabul şartlarınız neler?

Her programa göre farklı kabul şartlarımız var. Ancak Türk öğrenciler için genel üniversite kabul şartları dört yıllık lise mezunu olmaları veya kendi ülkelerinde üniversite birinci sınıfı okumuş olmaları. Master programı için ise tanınmış bir üniversiteden mezun olmaları gerekli. Bunun dışında İngilizce yeterliliklerini göstermek için IELTS 6,5 yazma bölümünden en az 6 almaları gerekli.

 

Başvurular için en doğru zaman nedir?

Kurs başlangıcından 6 ay önce başvurunuzu göndermeniz gereklidir. Bazı programların başvuru tarihleri farklı olabiliyor. Detaylı bilgi için web sitesini inceleyebilirsiniz: www.uq.edu.au/study

 

Eğitim ve konaklama ücretleriniz nedir?

Brisbane’de uluslararası öğrenciler için ortalama yıllık maliyetler 18.000-20.000 $AUS arasında.

Ücretler hakkında lütfen bu siteyi ziyaret ediniz ;www.uq.edu.au/international. Burs olanakları için: www.uq.edu.au/international/scholarships

  • Paylaş: