Birmingham City University, uluslararası öğrencilerin rağbet ettiği bir üniversite. Uluslararası Öğrenci Görevlisi Debbie Warren, bunu şu sözlerle anlatıyor: «Birmingham’a geldiğinizde bütün dünyanın buraya kalmaya, alışverişe

Birmingham City University, uluslararası öğrencilerin rağbet ettiği bir üniversite. Uluslararası Öğrenci Görevlisi Debbie Warren, bunu şu sözlerle anlatıyor: «Birmingham’a geldiğinizde bütün dünyanın buraya kalmaya, alışverişe, yiyip içmeye, güzel partilere ve yaşamaya geldiğini görürsünüz. Ve elbette okumaya ve mezun olmaya!»

 

Kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

- Birmingham City University, Birmingham’daki küçük enstitülerin bir araya gelmesiyle meydana geldi. 6 Mart 1992‘de Further and Higher Education Act’a, bütün politekniklerin eğer isterlerse “üniversite” unvanını alma izni veren Kraliyet Onayı alma hakkı verildi. Bu sayede politeknikler, hem ayırt edici özelliklerini ellerinde bulundurup, hem de belirli alanlarda yüksek eğitime erişimi genişletme taahhütünde bulundular. Privy Council 16 Haziran 1992 de okula University of Central England in Birmingham’ adını verdi. Üniversitemiz, 1 Ekim 1997’de  Birmingham City University adını aldı.

 

Öğrenci sayınız ve uluslarası öğrenci oranınız nedir?

- 24 bin öğrenciye sahibiz. Şu an 1600 uluslararası öğrencimiz mevcut. Uluslararası öğrencilerin çoğunluğunu Çinli, Pakistanlı ve de Hindistanlı öğrenciler oluşturmakta.

 

Uluslararası öğrencilere sunduğunuz imkanlar neler?

- Çok iyi çalışan bir uluslararası ofisimiz mevcut. Bu ofis kariyer danışmanlığı, ders seçme danışmanlığı ve vize danışmanlığı yapıyor. Aynı zamanda masterı bitiren öğrencilerin İngiltere’de kalıp çalışma vizesi almalarına da yardımcı oluyor. Ayrıca, programlar başlamadan bir hafta önce oryantasyon programları düzenliyoruz. Böylece diğer ülkelerden gelen öğrenciler ile tanışma fırsatı yakaladıkları gibi, kampüsü ve şehri tanıyabiliyorlar. Öğrencilere uluslararası pazarlama sunumlarına katılım imkanı da veriyoruz. Daha detaylı bilgi için öğrenciler aşağıdaki linkleri kullanabilirler:

http://www.bcu.ac.uk/students/international/downloads/BCU_Admission%20handbook.pdf

http://www.bcu.ac.uk/students/international/internat_grad_scheme.html

 

Uluslararası öğrencilere yönelik İngilizce kurslarınız var mı?

- Bütün programlar için temel İngilizce koşulu IELTS’den 6.0’dır. Bu yeterliliğe sahip olmayan öğrenciler için 5 (IELTS’i 5.5 olanlar için) veya 10 (IELTS’i 5.0 olanlar için) haftalık ön hazırlık kurslarımız mevcut. Bu ön hazırlık kursunun sonunda öğrenciler İngilizce testine giriyorlar. Eğer hala yeterlilik alamamışlarsa İnglizce kursları ana programlarıyla paralel olarak devam ediyor.

 

Birmingham nasıl bir şehir?

Birmingham’ı ziyaret ettiğinizde şunu görürsünüz: Bütün dünya kalmaya, alışverişe, yiyip içmeye, güzel partilere ve yaşamaya gelmiştir. Ve elbette okumaya ve mezun olmaya! Birmingham herkese göre seçenekleri barındıran güzel ve hareketli bir şehirdir. Birmingham’daki etkinliklerle ilgili bilgileri  www.beinbirmingham.com’da bulabilirsiniz.

 

Kampusleriniz nerelerde ?

- Biz bir şehir üniversitsiyiz. Şehrin değişik bölgelerinde yer alan 8 farklı kampusumuz mevcut.

           Birmingham School Of Acting – Millennium Point Eastside

           Birmingham Conservatoire  - Şehir merkezi

           Birmingham Institute of Art & Design – Gosta Green Eastside

           Business School – City North Campus, Perry Barr (şehir merkezinin kuzeyine 5 km uzaklıkta)

           Faculty of Education - City North Campus, Perry Barr (şehir merkezinin kuzeyine 5 km uzaklıkta)

           Faculty of Health – Edgbaston Campus, (şehir merkezinin bir buçuk km güneyinde)

           Faculty of Law, Humanities, Development & Society - City North Campus, Perry Barr (şehir merkezinin kuzeyine 5 km uzaklıkta)

           Technology Innovation Centre – Millennium Point, Eastside

 

Üniversitenin burs imkanları var mı?

- 2008/09 döneminde başlayacak uluslararası öğrenciler için üniversite burs imkanları sunacak. Bu burslar hem lisans hem de yüksek lisans öğrencileri için geçerli olacak. Burslarla ilgili olarak aşağıdaki web sitesi ziyaret edilebilir.

http://www.bcu.ac.uk/students/international/scholarships.html

 

En fazla tercih edilen bölümleriniz hangileri?

- Mühendislik, bilgisayar network, bilgi iletişim, görsel iletişim ve MBA programları.

 

Üniversiteniz hangi programlarla iddialı?

- Technology Innovation Center, fen bilimlerinin merkezi ve yeni medya teknolojileri, bilgisayar bilimleri ve mühendisliklere kaynak sunuyor. Aynı zamanda Avrupa, Afrika, Orta Doğu için Cisco Sistems Akademisiyiz. Böylelikle öğrenciler okurken oldukça sık Cisco Systems vasfını elde ediyorlar.

 

İşletme Okulu, mezun olduktan sonra iş bulmanız için profesyonel olarak 4382 ful time ve part time öğrenciyle ilgili kursları sunmaya odaklanıyor. Yerli, ulusal veya uluslararası endüstrilerle olan mükemmel bağlantılar sayesinde öğrencilere mezun olmadan önce bir senelik sandvich kursu imkanı sunuluyor.

 

Birmingham Sanat ve Dizayn Enstitüsü; moda, 3D tasarım, mimarlık, güzel sanatlar alanlarında uzman öğretim kadrosu ile öğrencilerin yaratıcı yeteneklerini besleyici ve ilham verici, onları bütün potansiyellerini kullanmaya yardım edici dinamik ve teşvik edici bir çevre sağlıyor.

 

Genel giriş koşulları neler?

Lisans için öğrencilerin A level almış olması ve UCAS 240’a ulaşmış olmaları gerekiyor. İngilizce için IELTS’den 6.0 istiyoruz.Cambridge Proficient ve Cambrigde Advanced C ve üzerini de kabul ediyoruz.

 

Başvurular ne zaman yapılmalı?

Uluslararası öğrenciler, 2008 Eylül için başvuracaklarsa bir an önce yapmalılar.  Bunun için transkriptleri, son bitirdikleri okuldan mezuniyet belgesi, diğer sertifikalarının fotokopileri ve İngilizce yeterliliklerini gösterir belgelerini göndermeleri gerekiyor. Bunların yanı sıra 2 adet akademik referans ve niyet mektubu da istemekteyiz. Sanat ve Tasarım Enstitusü’nü tercih edecek öğrencilerden portfolio istenecek. 

 

2009 yılı için başvuracak öğrenciler aralık 2008 e kadar UCAS üzerinden başvuru yapabilirler. Direkt üniversiteye başvuracakların başvurularını 31 Mayıs 2009’a kadar kabul edebiliyoruz.

 

OKUL FİYATLARI

2008/09 yılı lisans programları:              8,800 £

2008/09 yılı yükseklisans programları:    9,400 £

 

Konservatuar lisans & yüksek lisans:     12,500 £

Oyunuculuk okulu:                                12.000 - 13.500  £

 

Bilgisayar Foundation:                          6,200  £

 

İngilizce ön hazırlık (5 hafta):                 870  £

İngilizce ön hazırlık (10 hafta):                1,140  £

 

Üniversiteyle ilgili güncel duyurular için : www.bcu.ac.uk

  • Paylaş: