Golden Gate Üniversitesi, Amerika’nın favori şehri olarak bilinen San Francisco’da, şehir merkezinde, birçok mastır programıyla özellikle MBA programlarıyla iddialı. Bu ayki sayımızda, üniversite hakkında sizi daha çok bilgilendirmek i

Golden Gate Üniversitesi, Amerika’nın favori şehri olarak bilinen San Francisco’da, şehir merkezinde, birçok mastır programıyla özellikle MBA programlarıyla iddialı. Bu ay ki sayımızda, üniversite hakkında sizi daha çok bilgilendirmek için Golden Gate Üniversitesi yetkilisi Stephen H.Thewlis ile görüştük.

 

Bize kısaca okulunuzdan bahseder misiniz?

 

Golden Gate University California eyaletindeki en eski özel üniversitelerden biridir. Neredeyse 100 yıllık bir okuluz ve 60000 mezunumuz bulunmaktadır.  Amacımız işletme, hukuk, vergi ve muhasebe, teknoloji gibi alanlarında çalışan kişilere profesyonel eğitim sunmaktır.

 

Lisans ve yüksek lisans programlarında öğrenci sayınız nedir ve bunlar içindeki yabancı oranı nedir?

 

Şu an toplam 6500 öğrencimiz bulunmaktadır. Bunların %85 i yüksek lisans öğrencisidir. 80 farklı ülkeden toplam 700 yabancı öğrencimiz bulunmaktadır.

 

Yabancı öğrencilere ne gibi hizmetleriniz mevcut?

 

Golden Gate University öğrencilerine akademik ve kişisel danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca yabancı öğrencilere yönelik ödül almış kampüs içinde bir staj programımız mevcuttur. Mastır derecesinden sonra da iş yerleştirmesi konusunda yardım sağlıyoruz öğrencilere. Okulumuzda fakülteler öğrenim verdikleri alanlarda oldukça iddialılar, dolayısıyla yeni trendlere de uyan son bilgileri almaktadır öğrenciler. Okulumuzun bu alandaki ünü sayesinde iş bulmada öğrenciler kolaylık yaşamakta ve sonunda birçoğu profesörlerinin çalıştıkları firmalara girme şansına erişmektedirler.

 

Okulunuz bünyesinde yabancı öğrencilere yönelik İngilizce programları mevcut mu?

 

ELS dil okulu ile ortak anlaşmamız vardır. Ayrıca PLUS Program diye adlandırdığımız bir seçeneğimiz mevcut. Bu sayede öğrenci program için gerekli olacak TOEFL sonucuna ulaşmamış olsa bile bir sömestr diploma programına devam edip mastır programına geçme hakkına sahip oluyor.

 

Üniversitenin bulunduğu şehirden bize bahseder misiniz?

 

San Francisco  “Amerika’nın favori şehri ’’olarak bilinir. Amerika’nın en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Güzel, küçük ve kozmopolit bir şehirdir. Amerika’da araba sahibi olmadan yaşanabilecek nadir şehirlerden biridir.  Toplu ulaşım oldukça gelişmiştir. Silikon vadisinin hemen yanında yer alan şehir, California eyaletinde gezilip görülmesi gereken tüm turist merkezlere da kolay ulaşılabilecek mesafededir. Ayrıca Pasifik yakasının iş merkezi ve birçok Amerikan firmasının merkez binalarının bulunduğu bir şehirdir.

 

Okulun bulunduğu kampüsten bahseder misiniz?

 

Golden Gate University San Francisco merkezde “finansal bölge ”diye tabir edilen yerdedir. Birçok büyük firmanın genel merkezinin bulunduğu yere yürüme mesafesindedir. Şehir merkezinde bulunuyor olmasından ötürü Golden Gate University kampüs ortamı sunmaz.  Dolayısıyla kampüs içi konaklama seçeneği mevcut değildir.  Fakat tabii ki International öğrenci servisi geçici konaklama bulma konusunda yardımcı olmakta, okula yeni gelen öğrencilere uyum hizmeti sunmaktadır.

 

Burs olanakları sunuyor musunuz?

 

Birçok öğrenci finansal yardım almaktadır. Ve öğrencilerin aldıkları yardımlar da yıl geçtikçe artmaktadır. Fakat yılda ortalama üç dört bin doları bulan bu burslarla öğrencinin geçimini sağlaması mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla bunları bütçeye katkı olarak düşünmek gerekir.

 

Okulunuzdaki en popüler programlar nelerdir?

 

Finans, insan kaynakları, yönetim, pazarlama, IT yönetimi, muhasebe, endüstriyel psikoloji ve MBA programlarımız oldukça popüler. Ayrıca MBA ile yoğunlaştırılmış yönetim, uluslar arası işletme, sağlık yönetimi, proje yönetimi gibi seçenekler de tercih edilebilir.

 

 

En güçlü olduğunuz alanlar hangileridir?

 

Vergilendirme programımız ülkedeki kendi alanında en büyük program. Ve işletme programlarımızın hepsi alanlarında çok iyi bir saygınlığa sahipler.

 

Okula kabul için istediğiniz genel şartlar nelerdir?

 

2.5 – 3,0 arası ortalama ve 79 TOEFL(IBT) . MBA programları için GMAT de istenmektedir. Bunun dışındaki mastır programlarında GMAT aranmamaktadır.

 

Başvurunun ne zaman gönderilmesi gerekir?

 

Başlangıç konusunda oldukça esneğiz; Eylül, Ocak, Mayıs başlangıçlarımızın bulunmasından ötürü her zaman başvuru yollanabilir.

 

Yabancı öğrenciler için eğitim ve yaşam giderleri nedir?

 

Eğitim ücreti programa göre değişmektedir. Fakat en az yıllık 12000 USD dır. Yaşam giderleri ise ortalama yıllık 20000 USD dır.

 

Aylık dergimizde özellikle belirtmek istediğiniz bir konu var mı?

 

Okulumuzdaki en yeni programlardan biri olan MBA ile birleştirilmiş sağlık hizmetleri yönetimi ve proje yönetimidir. Ayrıca staj programımız Amerika genelinde yer alan bir yarışmada ödül kazanmıştır.

 

Mezunlara sunduğunuz özel servis veya hizmetler var mı?

 

Mezunlar Golden Gate University kütüphanesinden, kariyer yerleştirme merkezinden yararlanabilir, iş yaşamındaki geniş mezunlar networkuna ulaşabilirler.

  • Paylaş: