Stirling Üniversitesi İskoçya nın kalbinde, ismini aldığı şehrin merkezinde bulunuyor. 9 bin öğrencisinin yüzde 85 i kendi ülkesinden, sadece yüzde 15 i uluslararası öğrenci. Okulun yetkilisi Catherine M Rutter, üniversitenin en iddialı

Üniversitesinin tarihçesinden kısaca bahseder misiniz?
Üniversitemiz 1967 de kuruldu, bu yıl 40 ıncı yılını kutluyor. Üniversitemiz eğitim ve araştırmada güçlü bir temele sahip. Öğrencilerine özgün, esnek, yaygın öğrenme fırsatları sağlar. İskoçya nın merkezinin tam kalbinde yer alır. Master ve lisans öğrencilerine sanat, işletme, sosyal bilimler ve doğa bilimleri alanlarında programlar sunar. Üniversitemizde yakın zamanda yapılan bir araştırma, araştırma alanında yüzde 54 olan 5 kalite derecesine ve yüzde 86 olan 4 ve üzeri kalite derecesine sahip olduğumuzu ortaya çıkardı. Eğitim kalitesi açısından mükemmellik ve yüksek tatmin düzeyimiz yüzde 95.

Öğrenci sayınız nedir?
Toplam 9 bin öğrencimiz var, bunların 7 bini lisans, 2 bini master öğrencisi. Yüzde 15 i uluslararası öğrenci, yüzde 85 i ise bulunduğumuz ülkenin öğrencileri.

Uluslar arası öğrenciler için sağladığınız hizmet ve imkanlar nelerdir?
Akademik eğitimin başladığı tarihte ücretsiz havaalanı karşılama uygulamamız var. Okul tanıtımı ve hoşgeldin etkinlikleri, kariyer hizmeti ve iş bulma, öğrencilerin tüm sorunlarıyla yakından ilgilenen danışman hizmetimiz var. Uluslararası öğrenciler için birçok sosyal etkinlik de düzenliyoruz, ayrıntılı bilgilere www.stir.ac.uk/international/life/social.php adresinden ulaşabilirsiniz.

Üniversitenizde uluslararası öğrenciler için İngilizce programları sunuluyor mu?
5 hafta hazırlık kursu ve 10 hafta İngilizce kursu olmak üzere İngilizce eğitim merkezlerimizde (CELT) programımız var (www.celt.stir.ac.uk). Ayrıca EFL kursları veriyoruz.

Üniversitenizin yer aldığı şehirden bahseder misiniz?
Stirling şehri 50,000 nüfuslu ve İskoçya nin merkezinde bulunuyor. Edinburgh ve Glasgow havalanlarına 1 saatten daha az mesafede.

Burs imkanlarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Burslarla ilgili tüm bilgilere şu internet adreslerinden erisebilirsiniz:
Lisans: www.stir.ac.uk/undergrad/financial_info/international/scholarships.php
Master: www.stir.ac.uk/postgrad/finance/scholarships/scholarships.php

Programlarınız arasında en çok tercih edilenler hangileri?
Yönetim ve işletme, hukuk, psikoloji, su ürünleri yetiştiriciliği (dünyada bu alanda bir numarayız), biyolojik ve çevre bilimi.

Üniversitenizde eğitim almak isteyen öğrenciler başvurularını ne zaman göndermeliler?
Genel başvurular için son gün 30 Haziran. Bu tarihi kaçırırsalar UCAS clearing süreciyle de başvuru yapabilirler. Master yapmak isteyen öğrencilerin 31 Ağustos a kadar başvurmaları gerekli.
www.alumni.stir.ac.uk

  • Paylaş: