• Amerika Birleşik Devletleri Vize İşlemleri
  • Amerika Birleşik Devletleri Vize İşlemleri

ABD de eğitim alacak öğrenciler okul kayıtlarını yaptırdıktan ve kabul belgelerini orijinal olarak ABD deki okullarından getirtmek zorundadırlar.Eğer gitmek istedikleri programın süresi 12 haftadan daha aşağı ise o zaman Turist Vizesi statüsünde vize başvurusu yapabilirler.

Ancak unutulmaması gereken nokta,Turist vizesi ile eğitim veren kurumlar,bu eğitimler part time olduğu için çok fazla sayıda değildir.

Genel öğrenci statüsünde gitmek isteyen vize başvuru sahipleri ise,1 yada 5 yıl süreli olan vize almaktadırlar.Çok nadir de olsa,daha kısa süreli vizeler de verilebilmektedir konsolosluk tarafından.

ABD konsolosluğu,diğer ülkelerin aksine vize başvuru sahibi ile yüz yüze görüşme talep etmektedir.Vize görevlisi ile yapacağınız bu mülakat sonrasında vizeniz onaylanacak yada başvurunuz geri çevirilecektir.

Öğrenci vizeleri ile ilgili olarak unutulmaması gereken 3 önemli nokta bulunmaktadır.Bunlar;

  1. Türkiye den verilen vizeler,kişinin Türkiye den ABD eyaletlerinden birisine ait olan havalimanlarına iniş yapmalarını sağlar.Asıl kalış vizeleri,o anda havalimanı içerisinde olan göçmenlim memuru tarafından verilmektedir.Türkiye den alınan vizelerin,ABD sınırları içerisine giriş garantisi bulunmamaktadır.
  2. Öğrenci vizesini alan arkadaşlar,eğitimlerine devam etmek sureti ile ABD sınırları içerisinden kalabilirler.Yanlış yada eksik bilgilendirilmeden dolayı her yıl ortalama %2-3 civarında öğrencinin vizeleri iptal edilmekte ve farkında olmadan yasadışı olarak ABD sınırları içerinde bulunmaktadırlar.Bu kalış prosedürleri için Atlas yurtdışı Eğitimin yetkili danışmanlarından bilgi alabilirsiniz
  3. Eğitime devam zorunluluğu en önemli kriterlerden birisidir.Eğer bir okuldaki eğitiminizi bitirip,başka bir okula yada üst eğitime devam etmek isterseniz,ilk okuduğunuz okulun size çıkış izni vermesi gerekmektedir.Eğer devam yüzdeniz %80 in altında kalırsa,okulunuzdan çıkış izni alamaz ve yeni okulunuza kabul alamazsınız.Bu da 2.madde de bahsetmiş olduğumuz sıkıntılara yol açacak ve ABD içerisinde olsanız ve pasaportunuzdaki vizenizin süresi olsa dahi,bu vizeniz geçersiz sayılacakdır.


Yaz dönemlerinde ki aşırı yoğunluk sebebi ile vize görüşme tarihleri çok geç zamanlara verilmektedir.Bu sebepten dolayı tüm vize başvuru sahipleri,gidecekleri tarihten en geç 1 ay öncesinden vize başvurusu yapmaları tavsiye edilir.
Atlas Eğitim, 27 yılın verdiği tecrübe ile vize başvuru sahiplerine vize danışmanlığı yapmaktadır.
Detaylı bilgi için bilgi istek formu doldurabilir veya size en yakın ATLAS ofisine gelebilirsiniz.

  • Paylaş: