Optional Practical Training (OPT)

ABD’de , F–1 vizesi ile en az 9 aylık veya daha fazla sertifika, diploma veya master programlarına katılan ve de başarıyla bitiren öğrencilere tanınan bir yıllık yasal çalışma hakkıdır  OPT ( Optional Practical Training). Programın amacı uluslararası öğrencilerin aldıkları teorik eğitimi profesyonel çalışma alanında pratiğe dönüştürmeleridir. Bu program dahilinde öğrenciler full-time ve maaşlı çalışırlar.

 

OPT programına katılmak için ABD’deki eğitiminizin bitmesine en az 2 ay kala ilgili mercilere başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru koşulları hakkında eğitim alınan kurumlardan gerekli detaylar alınabilir. Okullar iş yerleştirmesi yapmamaktadır. Öğrencinin bulduğu iş mutlaka aldığı eğitimle alakalı olmalıdır aksi takdirde OPT programına katılım onaylanmayabilir.

 

Geçtiğimiz nisan ayında OPT ile ilgili bazı yenilenmelere gitti ve bazı bölümler için OPT süresi uzatıldı. F-1 vizesine sahip,  E-doğrulama sistemine kayıtlı işletmelerde çalışan ve fen bilimleri, teknoloji, mühendislik ve matematik bölümlerinden dereceye sahip öğrenciler 12 aylık OPT sürelerini 29 aya uzatabileceklerdir. Uzatma işlemleri için The U.S. Department of Homeland Security’ nin programlarını uzatmak isteyen öğrencilerden istediği şartlar şunlar :

 

Ø  12 aylık OPT programı dahilinde olmak

Ø  U.S. Immigration and Customs Enforcement’s Student and Exchange Visitor Program tarafından onaylanmış DHS STEM Designated Degree Program listesinde olan kolej veya üniversitelerin Fen bilimleri, teknoloji, mühendislik veya matematik bölümlerinden birini başarıyla bitirmiş olmak

Ø  ABD işletmelerinin birinde konusuyla alakalı çalışıyor olmak

Ø  U.S. Citizenship and Immigration Services2nin e- Doğrulama programına kayıtlı bir işletme için çalışıyor olmak veya bu tür bir işletmeden kabul almış olmak.

F-1 vizesine sahip olmak.

  • Paylaş: