Her yıl 10 milyondan fazla öğrenci, Amerikalı öğrencilerin yaklaşık %40 ı üniversite eğitimlerine Community College’lerde başlamaktadır. Community College’ler Amerikan eğitim sisteminin çok önemli bir parçasıdır ve Amerika da 1000’den fazla Community College bulunmaktadır.

Community College lar farklı eğitim seçenekleri sunan iki yıllık üniversitelerdir. Community College'lar de Amerika genelinde ortak bir müfredatla eğitim verilmektedir.

Öğrenciler Community College lerde  sadece iki yıllık bir derece alıp ( Associate Degree)  çalışma hayatına atılabilir, yada üniversitelerin 4 yıllık lisans programlarına 2. Sınıftan transfer olabilir.

Community College ların çoğunun özellikle bulunduğu eyalette olan dört yıllık kolej/üniversiteler ile akademik denklik  anlaşmaları vardır. Bu da Community College lerde alınan derslerin tamamının transfer olması anlamına gelir
Community College lerin ücretleri 4 yıllık üniversiteler ile kıyaslandığında çok daha düşüktür. Düşük maliyetler, esnek giriş koşulları, küçük sınıflar ve kişisel ilgi nedeni ile  bir çok Amerikalı ve yabancı öğrenci üniversite eğitimlerine Community College lerde başlamaktadır.

Community College lerde lise tamamlama, İngilizce Dil Eğitimi, Mesleki Eğitim Programları ve Üniversite Transfer programları sunulmaktadır.  İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilerin öncelikle Community College lerde İngilizcelerini geliştirmeleri ve sonrasında TOEFL gibi herhangi bir sınava girmelerine gerek kalmadan akademik eğitimlerine devam etmeleri mümkündür. Başvurular için genellikle lise not dökümü ve mezuniyet belgesi yeterli olmaktadır.

Community College lerde akademik eğitim yılı genellikle ocak, nisan, haziran ve eylül aylarında başlayan  çeyrek dönemlere bölünmüştür. Eğitiminize bu dönemlerin herhangi birinde başlamak mümkün olmaktadır.

Community College lerde 1 akademik yıllık eğitim ücretleri ortalama 7500-8,000 USD civarındadır.

Temsilcisi Olduğumuz ve uluslar arası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Community College lerden bazıları aşağıdadır ayrıntılı bilgi ve ücretsiz broşür için Sinem hanım ile görüşebilirsiniz;sinem@atlasedu.com

Danışmanlık hizmeti ücretsizdir.

Santa Monica College www.smc.edu
Diablo Valley College www.dvc.edu
Seattle Central Comm. Coll. www.seattlecentral.edu
Edmonds Comm. Coll. www.edcc.edu
South Pudget Comm. Coll www.spscc.edu
Green River Comm. Coll www.greenriver.edu
Pierce College www.pierce.ctc.edu

 

  • Paylaş: