Sydney ofisinde çalışmak farklı bir tecrübeydi

Atlas danışmanlarında Can Şahin Atlas Sydney ofisinde çalıştı ve Avustralya’nın birçok şehrinde temsilcisi olduğumuz dil okulları ve üniversiteleri ziyaret etti. Avustralyalılar çok sıcakkanlı ve samimi bulan danışmanımız Can Şahin, yaşadığı tecrübeleri ve izlenimlerini bizlerle paylaştı ve Avustralya’da eğitim almak isteyen öğrencilerimize tavsiyelerde bulundu.

Avustralya’ya gitme amacınız neydi? Ne gibi faaliyetlerde bulundunuz ?

Avustralya’ya gitme amacım hem Atlas Sydney ofisimizde çalışmak hem de üniversite ve dil okullarını ziyaret etmekti. Bu süreçte okul yetkilileri ve öğrencilerle tanışma fırsatım oldu. Okullar ile ilişkilerimizin gelişmesinde oldukça faydalı oldu bu ziyaretlerim. Direk öğrenciler ile görüşmeler yapıp okulların programları, öğretmenleri ve yönetim şekilleri hakkında ilk ağızdan ve direk bilgi alabildim. Farklı şehirleri ziyaret edip, orada bulunan Türk öğrencilerimizden ve okul yetkililerinden bilgiler alma şansım oldu.

Hangi şehirleri ve okulları ziyaret ettiniz?

Sydney, Pert, Brisbane ve Cairns şehirlerini ziyaret etme şansım oldu. Listemizde bulunan hemen hemen tüm okul ve üniversiteleri ziyaret etme şansım oldu. Bunlardan en heyecan vericisi ise Türkiye’de tek yetkili temsilcisi olduğumuz Sydney Üniversitesi idi.

En çok beğendiğiniz şehir neresiydi?

Avustralya kıtası oldukça büyük bir yüz ölçümüne sahip olduğu için her şehrin kendine özgü bir havası ve yaşam biçimi var. Eğer büyük şehirlerden hoşlanmıyor ve doğa sporlarına ilgili iseniz, kesinlikle Cairns tek tercihiniz olsun. Eğer başka bir şehirde okumaya karar verirseniz de mutlaka Cairns’de tatil yapmayı ihmal etmeyin. büyük mercan kayalıkları inanılmaz bir tecrübe yaşatacaktır size.

Öğrencilerin çalışma olanaklarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Birçok uluslararası öğrenci hizmet sektöründe çalışmaktadır. İş olanakları her şehirde mümkün olsa da elbette ki büyük şehirlerde olasılıklar daha fazladır. Bu şehirlerin başında Sydney ve Melbourne gelmektedir. Ancak çalışma olanaklarını tamamen kişi kendisi meydana getirdiği için, En ufak şehirlerde bile iş bulma olasılığınız vardır.

Günlük yaşam hakkında da bilgi verebilir misiniz?

Günlük yaşam Türkiye’den biraz daha farklı olarak yaşanmaktadır. Yaşam standartları oldukça yüksek olduğundan büyük şehirler de bile günlük hayat akşam saat 5-6‘dan  sonra durağanlaşmaktadır. Türkiye’de büyük şehirlerde yaşayan arkadaşlarımız, Avustralya’ya ilk varışlarında biraz adaptasyon sorunu çekebilirler. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin günlük hayat akış hızınla karşılaştırıldığında Avustralya’nın en büyük nüfuslu şehri olan Sydney bile durağan gelebilmekte. 

ABD’de 6 ay ve İngiltere’de 4 yıl yaşamış ve eğitim görmüş birisi olarak, Avustralya ile diğer ülkeler arasındaki olumlu ve olumsuz farklardan bahseder misiniz?

Avustralya’nın en öne çıkan farkı, Avustralya dolarının , ABD doları ve sterlin karşısındaki değeridir. Her 3 ülkede de gözlemlediğim diğer bir farklılık ise, Avustralyalı insanların diğer ülkelere göre çok daha sıcakkanlı ve samimi olmalarıdır. Birçok İngiliz, Amerikalı ve Kanadalı Avustralya’da çalışmakta ve yaşamaktadırlar. Avustralya bu anlamda diğer anadili İngilizce olan ülkeler içinde oldukça çekici gelmekte. Tek dezavantaj olarak görünen mesafe ise eğitime konsantre olmak isteyen öğrenciler için idealdir. Uçak biletlerindeki yüksek rakamlar. Öğrencilerin sık sık Türkiye’ye dönüşlerinin önüne geçmekte ve eğitimlerine ara vermelerini engellemektedir.

Sydney ofiste çalıştığınız sürede öğrencilerin ne gibi sorunları ile ilgilendiniz?

Bildiğiniz gibi Atlas Yurtdışı Eğitim ,Avustralya kıtası için en tecrübeli danışmanlık şirketi. Şu anda Avustralya’da okuyan toplam Türk öğrencilerin %40’a yakını Atlas eğitim tarafından gönderilmiştir. Öğrencilerin vize uzatımları, okul değişiklikleri, konaklama sorunları gibi konular başta olmakla beraber, banka hesabı açmalarında, vergi numarası almalarında ve günlük hayatta başlarına gelebilecek diğer birçok olayda yardımcı oldum. Eğitimlerini devam ettirmek isteyen arkadaşlara da yardımcı oldum. Kısacası, Türkiye’den almış oldukları tüm hizmetlerin aynısını Sydney ofisinde de almalarını sağladım ve sonuç olarak Sydney ofisinde çalışmak farklı bir tecrübe oldu benim için. Bu arada Sydney ofisimizde sadece Atlas öğrencilerine değil farklı danışmanlık şirketlerinden gelen arkadaşlara da hizmet sunmaktayız.

 

Avustralya’da eğitim ile ilgili daha detaylı bilgi almak için Can Şahin ile görüşebilirsiniz ; can@atlasedu.com

  • Paylaş: