• Kanada'da İktisat Fakültesi Mezunlarına Özel Çalışma İzinli Sertifika Programları

Kanada’da ekonomi ve finans mezunlarına özel sertifika programları! Eğitim sonrası tam zamanlı çalışma izni 

Türk öğrencilerin son yıllarda ilgisinin en çok arttığı eğitim destinasyonu olan Kanada özellikle işletme, iktisat, ekonomi, finans mezunlarının eğitimleri için Avustralya ile birlikte en çok tercihi ettiği ülke konumunda. Dil eğitimlerinin yanı sıra özellikle profesyonel meslek gruplarına yönelik sertifika ve diploma programları Kanada’nın bu kadar tercih edilmesindeki en önemli etkenlerden birisi. 

KOLEJLERDE PRATİK VE UYGULAMALI EĞİTİMLER ÖN PLANDA 

Kanada’da devlet kolejleri içinde bulundukları şehrin, eyaletin ya da ülkenin ihtiyaç duyulan meslek gruplarının eleman ihtiyacını karşılamak üzere kurulmuş, akademik eğitimden çok pratik ve uygulamaya yönelik derslerin sunulduğu, eğitmenlerinin birçoğunun sektörden gelen uzmanlar ve yöneticiler olduğu eğitim kurumlarıdır. Bu sebeple her yıl binlerce Kanadalı ve uluslararası öğrenci bu eğitimlere katılarak iş hayatı için hazırlık yaparlar. EĞİTİM SÜRELERİ 1-3 YIL ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR 


Kanada devlet kolejlerinde iki farklı akademik seviyede eğitim verilmektedir. Bunlardan ilki ‘’Undergraduate ya da Post-Secondary’’ seviyesindeki sertifika ve diploma programlarıdır. Lise eğitimini bitiren öğrencilerin katılabileceği bu seviyede toplamda 3 farklı program bulunmaktadır. Bu seviyeler 1 yıllık ‘’certificate’’, 2 yıllık ‘’Diploma’’ ve 3 yıllık ‘’Advanced Diploma’’ programlarıdır. İkinci seviye ise ‘’Postgraduate’’ yani lisansüstü sertifika ve diploma programlarıdır. 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin katılabileceği bu seviyedeki programlar ‘’Graduate Certificate, Post-Degree Diploma, Post Baccalaureate’’ gibi isimler olarak karşımıza çıkar ve 8 ay, 1 yıl ya da 2 yıllık süreler halinde sunulurlar. 


‘’İİBF’’ MEZUNLARI İÇİN EN UYGUN LİSANSÜSTÜ SERTİFİKA VE DİPLOMA PROGRAMLARI 


Yazının başında da belirttiğimiz üzere Kanada’da mühendislere uygun çok özel sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. Türkiye’de lisans eğitimini tamamlayan herhangi bir İİBF (İktisadi ve İdari Bilimler) mezunu için devlet kolejlerindeki PG Certificate & Diploma (Lisansüstü sertifika ve diploma programları) en uygun eğitim seçenekleridir. Devlet kolejlerinde ve alternatif olarak politeknik üniversitelerde alınabilecek bu eğitimler kendilerini meslekleriyle ilgili spesifik bir alanda geliştirmek isteyen ya da alternatif programlarla ilgilenenler için çok uygundur. Bu seviyede eğitimler 8 ay, 1 yıl ya da 2 yıl olarak toplamda üç kategoriye ayrılmaktadır. 

İİBF MEZUNLARININ EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ BÖLÜMLER 

Ülkemizde 4 yıllık İktisadi ve İdari Bilimler fakültesini tamamlayan öğrenciler Kanada’da başta İşletme yönetimi olmak üzere çok çeşitli bölümlerde eğitim alırlar. Bu anlamda en çok tercih edilen programlar şu şekildedir; 

-Business Administration

-International/Global Business Management

-Marketing Management

-Supply Chain Management

-Digital Marketing Management

-Accounting

-Human Resources Management

-Analytics for Business Decision Making

-Entrepreneursip Management

-Event Marketing

-Financial Planning

-Brand Management

EĞİTİM SONRASI ÇALIŞMA İZNİ FIRSATI

Kanada devlet kolejlerinin bu kadar popüler olmasının önemli sebeplerinden biri de eğitim sonrası çalışma izni alınabiliyor olmasıdır. Undergraduate ya da Postgraduate farketmeksizin bir devlet kolejinde eğitim alan bir öğrenci mezuniyeti sonrası en azından eğitim süresi kadar çalışma izni almaktadır. Lisans programlarını tamamladıktan sonra Kanada’da devlet kolejinde Postgraduate seviyesine başlayacak bir öğrenci eğitimini tamamladıktan sonra 8 aylık bir bölümü bitirdiğinde 8 ay ya da 1 yıl, 1 yıllık bir bölümü bitirdiğinde 1 yıl, 2 yıllık bir programı bitirdiğinde ise 2 ya da 3 yıl olarak çalışma izni hakkı için başvuru yapabilir. Bu izinler sayesinde dünyanın gelişmiş ülkerinde tecrübe kazanılabilir ve kariyer anlamında çok önemli adımlar atılabilir. 

BAŞTA TORONTO VE VANCOUVER OLMAK ÜZERE ÇOK SAYIDA ŞEHİRDE EĞİTİM ALINABİLİR 

Kanada’da İİBF mezunları için eğitim almak adına en uygun şehir ülkenin bankacılık ve finans merkezi Toronto’dur. Bunun yanında Vancouver da en çok tercih edilen şehirlerden biridir. Ayrıca Ottawa, Waterloo, Niagara, Surrey, Richmond, London, Calgary, Barrie, Victoria gibi birçok alternatif şehirde de eğitim alınabilir. 

ATLAS YURTDIŞI EĞİTİM ARACILIĞIYLA ÜCRETSİZ BAŞVURU İMKÂNI 

Eğitiminiz için en doğru okulu ve lokasyonu seçmek en doğru danışmanlığı almaktan geçer. Bu anlamda Atlas Yurtdışı Eğitim olarak birçok eyalette birçok şehirde onlarca kolejle anlaşmalar yaparak öğrencilerimize en geniş okul yelpazesini ücretsiz başvuru imkânı ile sunmaktayız. Bu anlamda anlaşmalı olduğumuz kolejleri aşağıdaki tablomuzdan bulabilirsiniz. Kendinize en doğru eğitim opsiyonunu seçmek için ofislerimizi ziyaret edebilir ya da Atlas Yurtdışı Eğitim danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Ücretsiz danışmanlık hizmeti verdiğimiz okulları görebilmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

Üniversitelerimiz

  • Paylaş: