Türkiye Cumhuriyeti Pasaportlarında yeni sisteme geçildi

Pasaportlar Değişti

Daha güvenli olan ve AB standartlarına uygun şekilde hazırlanan çipli pasaportlar, 1 Haziran’dan itibaren verilmeye başlıyor.
Peki yeni pasaportlar hayatımızda neleri değiştirecek?
Nasıl başvuracağız, kaç günde pasaport alacağız, yeni pasaportlar daha mı pahalı olacak?
İşte tüm bu soruları en yetkili ağızlardan biri, yeni pasaport sistemini oluşturmakla görevli komisyonda yer alan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Naci Koru yanıtlıyor.
Koru, kendi bloğunda yazdığı yazıda, bugüne kadar kamuoyunda tartışılan pek çok konuya açıklık getirdi.
Kafalardaki birkaç soruyu hemen yanıtlayalım;
* Pasaport harçları arttırılmayacak
* Pasaport başvuruları birkaç dakika içinde yapılabilecek
* Pasaportlar, tek bir merkezde hazırlanıp, PTT tarafından dağıtılacak.
* Herkes yeni pasaport en fazla üç-dört gün içinde sahip olacak
* Artık herkesin pasaportu “kırmızı” olacak
* Eski pasaportlar ise, 2015 yılına kadar geçerli olacak
İşte, Büyükelçi Naci Koru’nun kendi bloğu olan, http://nkoru.blogspot.com yayınlanan yazısı:
Ülkemizde uzun yıllardır kullandığımız pasaportlarımızın güvenlik yönünden pek iyi not almadığını hepimiz biliyoruz. Onun için de yıllardır yeni tip pasaportlarımız bir an önce kullanıma sunulsun ve diğer ülkelerin olduğu gibi, bizim de “çipli pasaport”umuz olsun diye bekliyorduk. Bugüne kadar bu amaçla açılan ihalelerden sonuç alınamayıp yeni pasaport basımı işi her defasında bir sonraki bahara kalınca zaman içinde hepimizin ümidi de azalmaya başlamıştı.

YENİ PASAPORTLARI KOPYALAMAK İMKÂNSIZ
Ancak artık işin sonuna gelinmiş gibi görünüyor. Önceleri ülkemizde her ilde ve yurt dışında her büyükelçilik ve başkonsoloslukta verilebilen pasaportlar bundan böyle yalnız bir merkezde düzenlenecek. Aslına bakılırsa, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, dünyanın pek çok ülkesinde de uygulama bu yönde. Çünkü çok sayıda merkezde pasaport düzenlenmesi bir anlamda pasaportun güvenliğinden taviz vermek anlamına da geliyor. Buna karşılık, kopyalanması neredeyse imkansız, ileri teknolojiler kullanarak pasaport tanzim etmek ise oldukça gelişmiş, sanayi tipi cihazlar kullanmayı gerektiriyor. Bunun için de iyi araştırma yapıp ülke ihtiyaçlarını iyi belirlemek ve kararı da buna göre vermek önem kazanıyor.
Ocak ayı başında, bu yönde bir çalışma yapıp yeni sistemi kurmak üzere ilgili bakanlarımızın talimatıyla, Dışişleri ve İçişleri Bakanlığı görevlilerinden oluşan bir “çalışma grubu” oluşturuldu. Bu gruptaki arkadaşlarımızla birlikte kısa bir süre içerisinde dünyadaki e-Pasaport uygulamalarını inceledik, bazı ülkeleri ziyaret edip çözüm önerilerini bizzat yerinde gördük. Bu arada, geçen yılların pasaport başvuru sayılarını çıkartıp yeni uygulamaya geçtiğimizde emniyet müdürlüklerimiz ve konsolosluklarımızın önlerinde yığılma olmaması için ne gibi önlemler alınabileceğini de değerlendirdik. Gruptaki görevlilerimiz gece gündüz demeden çok verimli bir çalışma gerçekleştirdiler; bunun sonucunda da 1 Haziran tarihinde yeni pasaportlarımızı elimize alabilecek alt yapımız da kurulmuş oldu.

PASAPORT BAŞVURULARI BİRKAÇ DAKİKADA YAPILACAK
Önceki ihalelerden farklı olarak yeni e-Pasaportlarımızın hazırlanma görevi yalnız bir firmaya verilmedi. Projenin genel çerçevesini Dışişleri ve İçişleri Bakanlıkları görevlilerinden oluşturduğumuz çalışma grubu belirledi. Darphane tarafından bir süre önce basımı yapılan çipli pasaportlarımız, bu alanda deneyim kazanmış değişik firmaların baskı cihazları kullanılarak hazırlanacak. Başvuru yazılımları ise tamamen kendi mühendislerimiz tarafından yazıldı. Önceleri en az 15-20 dakika süren pasaport başvuruları yeni yazılım ile birkaç dakika içerisinde alınabilecek. Bu şekilde il, ilçe ve konsolosluklarımızda beklemelere meydan vermeden başvuru verilerini merkezi sisteme kaydetmek mümkün olabilecek. Güvenlikli hatlar üzerinden saniyeler içerisinde pasaport merkezine iletilecek veriler de, Ankara daki tanzim merkezinde görev yapacak olan Emniyet Genel Müdürlüğümüzün deneyimli elemanları tarafından çipli pasaportlara aktarılmış olacak. Türkiye’deki dağıtım görevini üstlenecek olan PTT, ülkemizin dört bir yanına yeni pasaportları birkaç gün içerisinde teslim edebilecek alt yapıya sahip olduğunu belirtti. Böylece yeni pasaportlarımızı almak için uzun bir zaman beklememize de gerek kalmayacak.

YENİ PASAPORTLAR İÇİN WEB SİTESİ
Yeni pasaport uygulamasına geçişte önemli sorunlarla karşılaşmamak için bir dizi ek önlemler de alındı. Öncelikle bir web sitesi hazırlayarak bu sitede e-Pasaport, çipli pasaport veya biyometrik pasaport olarak değişik adlarla tanımlanan yeni pasaportlarımızla ilgili ayrıntılı bilgileri yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımızla paylaşmak istedik. E-Pasaport web sitesi 3 Mayıs Pazartesi günü kullanıma sunulacak. Bu sayfalar üzerinden, yeni uygulama ile ilgili her türlü bilgiye erişim mümkün olabileceği gibi, İnternet kullanıcıları Online Bilgi Talebi başlığını tıklayarak her türlü sorularını da görevlilere İnternet üzerinden aktarabilecekler.
Bir önemli uygulama da, olası beklemeleri en aza indirebilmek için, yeni pasaport başvurularını randevu sistemi ile karşılamak olacak. Böylece önceden e-pasaport.gov.tr sayfaları üzerinden ilgili emniyet müdürlüğü veya konsolosluk için randevu alan vatandaşlarımız, belirlenen gün ve saatte başvurduklarında işlemlerini dakikalar içinde tamamlayabilecekler.
e-Pasaport başvurularını kolaylaştırmak için geliştirdiğimiz bir diğer uygulama da bu amaçla bir Çağrı Merkezi kurulması oldu. E-Pasaport Çağrı Merkezimiz, Online Randevu Başvuru sistemi ile birlikte 23 Mayıs Salı günü devreye girecek. Yalnız Türkiye’nin değil, dünyanın dört bir yanında yaşayan vatandaşlarımız Çağrı Merkezi’ne yedi gün yirmi dört saat bağlanıp e-Pasaport ile ilgili sorularını iletebilecekler, ayrıca randevu başvurularını da Çağrı Merkezi görevlileri aracılığıyla yapabilecekler.
Kaynak: Hürriyet

  • Paylaş: