En iyi Amerikan üniversitelerine geçişin yolu Santa Monica College

“Santa Monica College Son 15 yılda UCLA ve diğer Kaliforniya Üniversitesi kampüslerine, en çok öğrenci transfer eden okul.”

Uluslararası ve yabancı bir çok öğrenci üniversitenin ilk 2 yılını “Community College”lerde okumayı tercih etmektedir. Community College’lerde eğitim giderlerinin üniversitelere kıyasla çok daha ekonomik olması, kabul koşullarının daha esnek olması yani daha kolay girilebilmesi, küçük sınıflarda oldukça nitelikli bir eğitim verilmesi, çok geniş bir yelpazede akademik program seçeneklerinin olması en önemli tercih nedenleridir.

Pek çok öğrenci eğitimlerine Community College’lerde başlayıp daha sonra üniversitelere transfer olurlar yada 2 yıllık bir diploma alarak meslek hayatlarına atılırlar. Community College’lerin çoğunun eyalette bulunan dört yıllık kolej/üniversiteler ile transfer anlaşmaları vardır. Bu da Community College’lerda alınan derslerin rahatlıkla transfer edilebilmesi anlamına gelir.

Santa Monica College  bu statüde olan iki yıllık bir devlet okuludur. 1929 yılında kurulmuş olan SMC  Kaliforniya eyaleti fonlarından destek alan, Western Association of Schools and Colleges tarafından akredite olmuştur. 115 ülkeden 2.939 öğrenci de dahil olmak üzere 31.000 kayıtlı öğrencisi vardır.

Santa Monica College’de üniversite eğitiminin ilk iki yılını alan öğrenciler en iyi Amerikan Üniversitelerine 3. sınıftan itibaren transfer olabilmektedir

Kampüs hayatı

Kampüs, Güney Kaliforniya’daki Pasifik Okyanusu’ndan üç km uzaklıkta, 100.000 nüfusa sahip bir şehir olan Santa Monica’da yer almaktadır. Kampüsten Los Angeles’taki olağanüstü tiyatro, müzik ve müze ve eğlence  etkinliklerine olduğu kadar, Universal Stüdyoları ve eğlence endüstrisinin diğer merkezlerine de kolayca ulaşılabilir. Santa Monica ayrıca UCLA, Kuzey Kaliforniya Üniversitesi, Pepperdine Üniversitesi ve Loyola Marymount Üniversitesi’ne de yakındır.

Öğrencileri üçüncü yılda geçiş yapmalarına hazırlamak Santa Monica College’deki  en büyük önceliktir. Ön lisansın gerekliliklerini tamamlayan öğrenciler Lisans derecelerini tamamlamak üzere dört yıllık bir üniversiteye geçiş yapmadan önce  Ön Lisans Diploması alırlar. Santa Monica College Son 15 yılda UCLA ve diğer Kaliforniya Üniversitesi kampüslerine, Kaliforniya’daki 107 devlet yüksek okulu arasında en çok öğrenci transfer eden okuldur.

Eğitim bölümleri

Santa Monica Üniversitesi aralarında İşletme, ekonomi, fizik, bilgisayar bilimleri, iletişim, grafik sanatları, kimya, moda tasarımı, biyoloji ve mühendisliğin de olduğu 76 akademik ana eğitim alanında dersler sunmaktadır. Fakülte ve öğrenciler arasındaki kişisel etkileşime özellikle önem verilmektedir. Sınıflar genellikle büyük üniversitelerdekinden daha küçüktür.

Uluslararası eğitim merkezi

Santa Monica College yabancı öğrencilere aralarında Uluslararası Öğrenci Kabulü, Uluslararası Programlar, Ofis ve Dekan ve Uluslararası Eğitim Danışma Merkezi’nin de bulunduğu bir dizi öğrenci hizmeti ve programı sunan Uluslararası Eğitim Merkezi’ni kurmuştur. Uluslararası Eğitim Merkezi kabul ve kayıt, akademik danışma, sağlık hizmetleri, kalacak yer bulma, vize ve öğrenci hayatı ile ilgili yardım sunar. Buna ek olarak, Uluslararası Eğitim Merkezi Yoğun İngilizce  Programı, Yurtdışında Eğitim, SMC’de Yurtdışında Sömestr, Summer Bridge Program ve diğer kısa dönem programlar sunar.

 

Eğitim ücretleri

 

1 dönemlik (15 haftalık) Yoğun İngilizce Program Ücreti : 2500 USD

Akademik programlarda ise her kredi 195 USD dir. Uluslararası öğrencilerin her dönem en az 12 kredi almaları gerekmektedir.

 

Aylık ortalama giderler

 

Konaklama

$ 750.00

Yiyecek     

$ 250.00

Ulaşım

$ 89.00

Sağlık Sigortası 

$ 50.00

Toplam          

$ 1,139.00

 

Kabul şartları

Akademik takvim bir sonbahar sömestrı, bir kış dönemi, bahar sömestrı ve yaz döneminden oluşur. Başvurular her sömestrden önce sürekli olarak kabul edilir. Üniversite açık kabul politikasına sahiptir. Uluslararası öğrencilerden Lise mezunu olmaları ve TOEFL’da 450’ye eşit bir İngilizce seviyesi (Bilgisayar temelli TOEFL’da 133) istenmektedir. Öğrencileri yönlendirmek ve doğru seviyedeki sınıflara yerleştirmek amacıyla Üniversite’ye girdiklerinde bütün öğrencilere Matematik ve İngilizce sınavları uygulanır. Anlaşılır bir ESL programı (yoğun ESL programı da dahil) öğrencilerin üniversite seviyesinde İngilizce kurslarına ilerlemelerine yardımcı olur.

Son başvuru tarihleri

Güz Dönemi

Haziran 30

Bahar Dönemi

Ocak 10

Yaz Dönemi

Mayıs 15

Kış Dönemi

Kasım 15

 

Aktiviteler ve hizmetler

Üniversitenin modern bir kütüphanesi ve bilgisayarda eğitim ve bire bir eğitim veren bir öğrenim merkezi vardır. Spor salonu, jimnastik salonu, Olimpik koşu pisti, tenis kortları, yüzme havuzunun da dahil olduğu atletik tesislerin yanı sıra bir öğrenci dinlenme odası, kafeterya ve bir kitapçı da bulunmaktadır. Öğrencilerin hazırladığı oyunları, senfonileri ve sanat gösterilerini sunabilecekleri bir tiyatro, bir amfitiyatro, bir müzik dinleti salonu ve bir sanat galerisi mevcuttur.

Paylaş:
Yazdır