• Yurtdışında Düşük Maliyetle Mimarlık ve Mühendislik Eğitimi

Yurtdışında uygun fiyatlarla üniversite okumak

Yurtdışında mimarlık ve mühendislik alanında eğitim alabileceğiniz binlerce seçenek mevcut ancak bunların içinde en uygun olanını bulmak için göz önünde bulundurulması gereken birkaç kriter var. Bu kriterlerden bahsetmek gerekirse; karşımıza maliyet, kabul sınavları, lise not ortalaması, yök denkliği, mezuniyet sonrası iş bulma imkanı ve eğitim dili gibi bir çok kriter sıralayabiliriz.

Ukrayna’nın köklü ve yapı alanında en iyi üniversitelerinden biri olan Odessa Mimarlık ve İnşaat Akademisinde eğitim almak, yukarıda bahsettiğimiz kriterlerin hemen hepsini karşılayacak bir avantaj sağlamaktadır. Hiçbir üniversite sınavı şartı ve lise not ortalaması aranmaksızın, Mimarlık veya İnşaat Mühendisliği bölümlerinde eğitim alabilirsiniz. Mezuniyet sonrasında yök denkliği ve Avrupa birliğinde geçerli olan bir diplomaya sahip olmak için ofislerimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. 

Ukrayna Mimarlık ve Mühendislik Eğitim Ücretleri

Ukrayna’da eğitim alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, eğer eğitim dili İngilizce olacaksa mutlaka kontenjan sınırı rusça eğitim alınan bölümlere göre daha kısıtlıdır.

Bölüm Ücretleri

İngilizce Mimarlık: 1700 USD (20 kişilik kontenjan ile sınırlıdır)

Rusça Mimarlık: 1700 USD 

Rusça İnşaat Mühendisliği: 1500 USD

Ukrayna’da Konaklama Seçenekleri

Ukrayna’da üniversite eğitimi alırken 3 farklı tipte konaklama seçeneği karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki ve en ekonomik olanı, devlet yurtlarıdır. Devlet yurtları aylık 35 dolar’dan başlıyorken özel yurtlar 80 dolar’dan başlamaktadır. Ev kiralamak istersek aylık 350 usd civarı bir başlangıç maliyeti karşımıza çıkmakta, buna karşın evler genelde eşyalıdır. 

Ukrayna’da Yaşam Maliyetleri

Ukrayna’da eğitim alırken bir öğrencinin konaklama giderleri hariç yaşam şekline göre yaklaşık 200 dolar’dan başlamaktadır ve yaşam şekline göre daha da yükseklere çıkmaktadır ancak Ukrayna genel olarak yaşam maliyetleri en düşük ülkelerden biri olduğu için 300 usd civarı bir maliyetle kaliteli bir yaşam sürmek mümkündür.

Odessa Şehri

Karadeniz’in en büyük limanlarından birine sahip olan Odessa, Ukrayna’nın güneyinde yer alan ve nüfusu 1 milyon üzerinde Olan şehirdir. Ayrıca iklim olarak Ukrayna geneline göre daha ılımandır. 1973’te Hacıbey ismini değiştirip Odessa adını veren Ruslar şehrin kültürel yapısında da önemli bir değişiklik gerçekleştirmiştir. Az miktarda Türk kesim olan şehirde Osmanlı izleri de vardır. Karadeniz havzasında Samsun’dan sonra en büyük ikinci şehir olan Odessa, Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk konsolosluk açtığı merkezlerden birisidir. Günlük konuşma dili ve eğitim dili Rusça olan Odessa şehrine Türk vatandaşlar sadece yeni kimlik kartları ile ülkeye giriş yapabilmektedirler. Ukrayna'da eğitim hakkında detaylı bilgi almak isterseniz size en yakın ATLAS ofisine uğrayabilir veya Bilgi İstek Formu doldurabilirsiniz.

  • Paylaş: