• Yurtdışında Yök Denkliği | Yurtdışında Üniversite Okumak İçin Bilinmesi Gerekenler

Yurtdışında üniversite okumak isteyenlerin YÖK denkliği için dikkat etmesi gerekenler;

Bir önceki karar ile yurtdışında üniversite eğitimi için bir çok ülkede ÖSYM sınavlarına girme zorunluğu bulunmamaktaydı. Ayrıca ilk 500 ve ilk 1000 ile ilgili YÖK tarafından alınan kararların tamamı kaldırılmıştı ancak resmi gazetede son yayınlanan "YURTDIŞI YÜKSEKÖĞRETİM DİPLOMALARI TANIMA VE DENKLİK YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK" ile Artık öğrencilerin YÖK denkliği alabilmesi için Bazı bölümler için YKS gibi sınavlara girmeleri gerekmekte ve okumak istedikleri alana Türkiye'de de yerleşebilecek puanı almaları gerekmekte.

Sadece ilk 1000 içerisinde yer almayan okullardan mezun olanlar için YKS'ye girme ve başarı şartını yerine getirme zorunluluğu olacak.

Öte yandan yurtdışında bulunan üniversitelere giriş koşulları arasında da ÖSYM sınavları bulunmamaktadır. Bir başka deyiş ile YKS sınavına girmeden yurtdışında üniversite eğitimi alabilirsiniz. (Almanya ve Avusturya üniversiteleri bu konuda istisnadır)

Başarı Sıralaması Şartı Aranan Programlar

Tıp : 50.000

Diş Hekimliği : 80.000

Eczacılık : 100.000

Hukuk : 125.000

Mimarlık : 250.000

Mühendislik : 300.000

Öğretmenlik 300.000

Amerika ve İngiltere üniversite eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerdir. İngiltere de lisans programları 3 yıl Amerika’da ise 4 yıl sürmektedir. Ayrıca son dönemde Avustralya ve Kanada tercihleri de öne çıkmıştır. Bu ülkelerin ortalama yıllık eğitim maliyetleri;

İngiltere – 5000 – 17000 GBP

Amerika – 10000 – 45000 USD

Avustralya – 10000 – 35000 AUD

Kanada – 10000 – 30000 CAD

Polonya - 1500 Euro'dan başlayan ücretler.

Ukrayna - 1500 - 2500 USD

Belarus - 1300 - 2500 USD

Bu ülkelerde bulunan üniversiteler ve giriş koşulları ile ilgili bilgi almak için formumuzu doldurabilirsiniz. 

Alternatif ülke seçenekleri neler olabilir ?

Ayrıca hem ekonomik hem de dünya sıralamalarında çok iyi üniversitelere sahip ülkelerde de sınavsız üniversite eğitimi almak mümkündür. Ukrayna, Polonya, Belarus gibi ülkeler de alternatif olarak düşünülebilir. Dünya’da ilk 1000 içerisinde bulunan Belarus State University (Belarus), Warsaw University (Polonya), Karazin University (Ukrayna) gibi üniversiteler Türkiye’den öğrencileri sınavsız olarak almaktadır. Bu ülkelerin ortalama üniversite eğitim maliyetleri yıllık 1300 – 4000 USD arasında değişmektedir. Yine bu ülkelerin yaşam maliyetleri İngilizce konuşulan ülkelere göre çok daha düşüktür. Ayrıca Türkiye'ye oranla bu ülkelerde mimarlık ve mühendislik eğitimi almak için koşullar daha uygundur. Bosna hersek de son zamanlarda yine ayrı bir seçenek olarak öne çıkmaktadır.

Bu ülkelerde bulunana üniversiteler ve giriş koşulları ile ilgili bilgi almak için danışmanlarımız ile irtibat kurabilirsiniz; murat@atlasedu.com

Mezuniyet sonrası YÖK denkliği alabileceğimden nasıl emin olabilirim ?

Danışmanlarımız ile bir üniversiteye karar verdikten sonra ilgili üniversiteyi YÖK ün tanıdığından emin olmanız gerekmektedir. Bunun için YÖK denklik birimi bir ücret karşılığında başvuru kabul etmekte ve gideceğiniz eğitim kuruluşunun YÖK listelerinde olup olmadığını size resmi olarak teyit etmektedir. Bu konuda detaylı bilgi için emre@atlasedu.com ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Paylaş: