İngiltere’nin başkenti olan Londra, 7,5 milyon yaşayanıyla geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı başarmış bir metropoldür.

İngiltere’nin başkenti olan Londra, 7,5 milyon yaşayanıyla geleneklerine sıkı sıkıya bağlı kalmayı başarmış bir metropoldür. Aynı zamanda,  dünyanın en ünlü kraliyetinin başkenti olan Londra, dünya borsalarının merkezlerinden biri ve Avrupa gençliğinin tercih ettiği yerlerden biri haline gelmiştir. 2000 yıl önce birkaç bin kişilik bir Roma şehri olarak kurulan yer bugün milyonlarca insanın yaşadığı ve her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen kozmopolit bir dünya şehridir. 18. ve 19. yüzyılın politik ve ekonomik açıdan dünyadaki en etkili olan şehir  tarihi ve eğlenceyi bir arada yaşatmaktadır. 

 

İklim : Yaklaşık 60 milyar nüfusa sahip olan şehirde ılıman bir mevsim hakim olup, yılın büyük kısmı yağışlı geçmektedir. Her an şemsiyenizi yanınızda bulundurmanız gerekebilir.Kent yaşamını, sosyal ve kültürel hayatı bir arada bulunduran şehir, karanlık ve kasvetli havasının aksine renkli bir yaşam barındırmaktadır.

Ulaşım : Londra’nın simgesi olan iki katlı otobüslerle şehri en iyi şekilde gezebilir ve keşfedebilirsiniz.  Aynı zamanda çok ucuz olan bu otobüslerle yolculuk keyfini sürdürebilirsiniz. Hafta sonu ya da haftalık olarak alacağınız bus pass kartlarıyla sınırsız olarak otobüse binebilirsiniz. Eğer amacınız hızlı gezebilmek, yolda zaman kaybetmemek ise, yine hafta sonu ya da haftalık olarak alacağınız travel card ile metro, otobüs ve treni sınırsız kullanma şansınız bulunmaktadır.  Londra’da yaşıyorsanız mutlaka Oyster kartını kullanmanız gerekir. Oyster kartı, otobüs, metro, tramvay, Docklands demiryolu ve Londra’da yer üstü ulaşım hizmetleri ile yapılacak bütün yolculuklarda kullanabilirsiniz. Oyster tek kullanım kartları nakit ödemeden daha ucuzdur. Ücretler şu şekildedir;

Tek seyahat için Oyster ücreti
Metro (Tube)/DLR (1. Bölge’de seyahat)
£4.00
£1.50

Metro (Tube)/DLR (1-2. Bölge’de seyahat)
£4.00
£2.00 (Pazartesi- Cuma 07:00-19:00)
£1.50 (Resmi tatiller de dahil olmak üzere tüm diğer zamanlar)

Metro (Tube)/DLR/ London Overground (1-4. Bölge’de seyahat)
£4.00
£2.50 (Pazartesi- Cuma 07:00-19:00#)
£2.00 (Resmi tatiller de dahil olmak üzere tüm diğer zamanlar)

Otobüs/Tramvay

£2.00
£0.90

Oyster fotoğraflı kartlarının yanı sıra, çocuklar, gençler ve öğrencilere yönelik indirimlerle ilgili bilgi almak için metro (Tube) istasyonlarından ve Oyster Bilet Satış merkezlerinden broşür alabilir ya da www.tfl.gov.uk/oyster adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Kültür ve Sanat : Big Ben, Parlemento Binası, Thames nehri kıyısı şehrin en önemli yapılarını ve keyifli mekanlarını bulundurmaktadır.  Dali Müzesi ve Büyük Akvaryum’da uğranabilecek yerlerden biridir. 2000 yılının simgesi olarak British Airways tarafından yaptırılan London Eye’la tüm şehri yakından izleme imkanı bulabilirsiniz. Hemen hemen her yerde opera, jazz, reggie gibi müzikleri dinlemeniz mümkün.  Londra’da en ünlü parkı olan Hyde Park konser ve festival gibi birçok faaliyete ev sahipliği yapmaktadır. Sanat kültür, doğal, sosyal yaşam ve gece yaşamının aynı anda yaşanabildiği yerlerden biridir Londra.

Sosyal Hayat : Dünyanın dört bir yanından gelen insanların bulunduğu bu metropolde sosyal yaşamınızı 24 saat boyunca sürdürebilirsiniz. Alışverişi seviyorsanız Marble Arch, Oxford Circus ve Tottenham Court Road amacınıza ulaşabileceğiniz yerlerdir. İngiltere’nin tekstil mağazalarını burada bulabilirsiniz. Covent Garden’da birçok trendi mağaza, yemek yiyebileceğiniz yerleri kapalı mağaza ve sokak çalgıcıları bulunmaktadır. Şehirde yemek yiyebileceğiniz yüzlerce yer vardır. Afrika’dan Vietnam’a kadar dünyanın her yerinden yiyecek servisi yapılmaktadır. Müzik, komedi ve tiyatro için sayısız yer vardır. Londra’da görülmesi gereken birçok atraksiyon vardır. Trafalgar Meydanı, Westminster Abbey, Big Ben, St. Paul’s Katedrali, Buckingham Sarayı gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz. Londra’nın bir numaralı yeri London Eye’dır. London Eye’la gezi yaklaşık 30 dakika sürmektedir.  

Konaklama Seçenekleri : Uluslar arası öğrencilerin eğitim aldığı şehirde birçok dil okulu ve üniversite bulunmaktadır. Eğitim alanında dünyada en ön sıralarda yer alan İngiltere, öğrencilere ev sahipliği yapmaktadır. Öğrenciler, aile yanlarında, yurtlarda veya öğrenci evlerinde kalabilmektedirler. Özellikle, ilk bir ay öğrencilerin ülkeye, kültüre adapte olması ve dil pratiği açısından çok önemlidir. Haftalık konaklama ücretleri 100 – 200 GBP fiyat aralığında değişmektedir.

İş Olanakları : 24 hafta üzeri eğitim alan Türk öğrenciler İngiltere’de yasal olarak çalışabilmektedirler.  Haftada 20 saat çalışma izni olan öğrenciler servis alanında, restoranlarda ve temizlik gibi çeşitli işlerde çalışarak kendi yaşam giderlerini çıkartabilmektedirler.

Havaalanları : Londra’da toplam 5 tane havaalanı bulunmaktadır. Bunlar, Heathrow, Gatwick, London City, Stansted ve Luton’dur.

Bankalar : İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası anlaşmalı bankalardır. Öğrenciler ATM şeklinde para çekebilmektedirler.

Farklı kültürleri bir arada bulunduran bu şehirde hayata farklı bir vizyonda bakmaya başlayabilir,  hayat tecrübesi edinebilirsiniz. Tarihi, sanatı, eğlencesi, eğitimi ve sosyal yaşamıyla bir bütün olan şehirde yaşamın size sunduğu tüm renkleri bir arada bulabilirsiniz.

Atlas’ın Londra Şubesi de Türk öğrencilere her konuda yardımcı olmaktadırlar. Öğrencilerin adapte sürecinden, orada yaşadıkları her soruna kadar destek olup, çözüm bulmaktadırlar. Aşağıdaki adres, telefon ve mail adreslerinden Londra şubemize ulaşabilirsiniz:

 

Atlas Londra Ofis detayları için tıklayınız :

Adres : 232 Linen Hall (2. Kat Atlas Education) 162-168 Regent Street W1B 5TE London

Tel : +44 (0) 207734 6467

Çalışma Saatleri : Pzt-Cuma 9.00 – 17.00

Talha Yılmaz
talha@atlasedu.com

  • Paylaş: