• Atlas Yurtdışı Eğitim ile Azerbaycan’da Eğitim

Geçtiğimiz hafta duyurusunu yaptığımız Bakü ofisimiz ile faaliyete geçirdiğimiz Öğrenci yerleştirme hizmetimiz ile, Türkiye'den Azerbaycan'da eğitim almak isteyen ve Azerbaycan'dan Türkiye'de eğitim almak isteyen öğrencilere yardımcı olmaktayız. Çalışma arkadaşlarımıza ve iletişim bilgilerine ulaşmak için tıklayınız.

Sizler için genel hatlarıyla Azerbaycan'da eğitim hakkında bilgiler derledik.

Azarbaycan’da Eğitim

Azerbaycan, Güney Kafkasya’da Avrupa ile Asya arasında, Hazar Denizi’nin batısında yer almaktadır. Ülke’nin Rusya, Gürcistan, Ermenistan, İran ve Türkiye ile Hazar Denizi vasıtasıyla Kazakistan, Rusya, İran ve Türkmenistan’la sınırları bulunmaktadır. Devletin resmi adı Azerbaycan Cumhuriyeti’dir. Ülkenin başkenti Bakü şehridir. Şehrin nüfusu 4 milyondur. Devletin resmi dili Azerbaycan Türkçesidir. Ülkenin %98’i Müslüman’dır. Para birimi Manat’tır. 

Üniversitelerde eğitim "gündüz (ayani) eğitim", "akşam eğitimi" ve "gıyabi eğitim"den oluşur. Üniversite öğretim süresi genel olarak dört yıldır. Bakü Devlet Üniversitesi hariç, üniversiteler belli uzmanlık alanlarma göre kurularak ilgili olduğu uzmanlık alanı adı ile anılırlar. Örneğin; İnşaat Üniversitesi, Pedagoji Üniversitesi, Tıp Üniversitesi, iktisat Üniversitesi, gibi. Üniversiteyi bitirenler "yüksek ihtisaslı kadrolar" sınıfına dahil olarak, alanları ile ilgili işlerde çalışırlar.  Eğitim dili Azerice, Rusça ya da İngilizce olabilir. Öğrenciler okuyacakları bölüm öncesinde hazırlık eğitimi mecburidir.

Üniversite Eğtim Maliyetleri

Eğitim Ücretleri :  1000 – 5000 USD

Konaklama Ücretleri : 70 – 250 USD / Aylık

Yaşam Giderleri :  250-350 USD / Aylık

Başvurular

Azarbaycan’da üniversite okumak isteyen öğrencilerimiz lise diplomaları, transkriptleri, özgeçmişleri, ÖSYM sonuç belgeleri gibi dökümanlarla 15 Eylül’den önce Atlas ofislerine başvuru yapabilir.

Son Başvuru Tarihi : 15 Eylül

Azerbaycan Üniversiteleri

Azerbaycan Teknik Üniversitesi

Bakü Slavyan Üniversitesi 

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi

Azerbaycan Pedagoji Üniversitesi

Azerbaycan Sumgayit Devlet Üniversitesi

Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi

Azerbaycan  Hazar Üniversitesi 

Azerbaycan Hazar Üniversitesi 

Vize Şartları

Azerbaycan'da eğitim almak için kabul aldığınız üniversiteden gönderilecek kabul mektubu ile Azerbaycan Büyükelçiliği veya Konsolosluğundan vize almalısınız. Vize işlemleriniz Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı tarafından yapılmaktadır.

  • Paylaş: