Cambridge Üniversitesi’nde ticaret hukuku eğitimi alan öğrencimiz Sertaç Kökenek, “Bir avukat olarak yurtdışında yüksek lisans eğitimi almam kaçınılmazdı” diyor.

Bir avukat için yurtdışında yüksek lisans kaçınılmaz
Cambridge Üniversitesi’nde ticaret hukuku eğitimi alan öğrencimiz Sertaç Kökenek, “Bir avukat olarak yurtdışında yüksek lisans eğitimi almam kaçınılmazdı” diyor.

-Şu anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?
İngiltere’de, Cambridge Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’nde Ticaret Hukuku alanında yüksek lisans (LL.M) eğitimi alıyorum.  

-Türkiye de hangi okullarda öğrenim gördünüz?
Yeşilköy 50. Yıl Lisesi’'nden mezun olduktan sonra, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde lisans eğitimimi birincilikle tamamladım.

-Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?
Değişen piyasa koşullarının ve bu bağlamda globalleşmenin her alanda kendini hissettirmesinin bir sonucu olarak, uluslar, en azından ekonomik açıdan, sınırların kalkması eğilimi içerisine girmiş durumda. Avrupa Birliği'’nin de temellerini atan bu ortak pazar yaklaşımı, hukuk nosyonunu uluslararası bir düzeye taşıyıp, yetkin avukatları, uluslararası hukuk normlarını öğrenmeye mecbur kılıyor. Bu bağlamda, bir avukat olarak yurtdışında yüksek lisans eğitimi almam kaçınılmazdı.

-Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada ATLAS tan nasıl bir yardım aldınız?
Atlas, yorucu ve detaylı olan başvuru sürecini oldukça kolaylaştırıp, bu süreçte hızlı ve güvenilir bir hizmet sağladı. 

-Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?
Öncelikle, yeni bir kültür ve sosyal çevrenin alışma sürecini uzattığını söyleyebilirim. Fakat, sonrasında bu hususlar vizyonumu genişletmemde bir araç oldular.

-Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?
Zorlu ve detaylı başvuru sürecinde, mutlaka güvenilir ve kaliteli bir danışmandan yardım almaları, en önemli tavsiyem olur. Eksik gönderilen bir form veya kaçırılan bir tarih, başvurunun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

  • Paylaş: