• Calgary

Calgary, sahip olduğu 1 milyonluk nüfusla Alberta eyâletinin en büyük kenti ve dünyanın en zengin bölgelerinden biri olarak kabul edilenCalgary-Edmonton Koridorunun güney ucudur.

Kent, 1914’te Alberta'da petrolün bulunmasıyla başlayan süreçte, 40larda eyaletin sahip olduğu petrol kaynakları ve diğer doğal kaynaklarla zenginleşmesi ve özellikle 1973’te Arap petrolüne uygulanan ambargo dolayısıyla artan petrol fiyatlarına bağlı olarak baş döndürücü bir şekilde büyümüştür. Günümüzde Calgary, Kanada'da, Toronto’nun ardından en çok şirket merkezine sahip olan kent unvanına sahiptir; bu şirketlerin bir çoğu petrol endüstrisiyle yakından ilgilidir. Ayrıca kent, ülkenin en pahalı emlak piyasalarından birine sahip olmasıyla tanınmaktadır.

Kent, ünlü Rocky Dağlarına 80 km uzaklıktadır ve kent merkezi dağların eşsiz manzarasına sahiptir. Rocky Dağları üzerindeki ünlü turizm kasabaları Banff, Lake Louise ve Canmore'a olan yakınlığının yanında, kent, turistlere sunduklarıyla da her yıl 4.5 milyon ziyaretçi çekmektedir. Büyük şehirlerin sunduğu herşeri kapsar ve hayatın daha az strestli bir alanını muhafaza eder, bu da Calgary’i yaşamak ve eğitim için ideal bir yer yapar. Calgary Stampede adı verilen büyük festival döneminde kent milyonlarca ziyaretçiye kapılarını açmaktadır.

Kent, 1988 Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapmıştır.

Calgary Üniversitesi (University of Calgary) kentin en önemli yüksek öğrenim kurumudur.

 

Kanada’nın en hızlı gelişen,büyüyen bu şehri, 2007 yılında Forbes’in raporuna göre dünyanın en temiz şehri seçilmiştir. Son yıllarda şehir adeta bir spor ,kültür başkenti olma yolunda ilerlemektedir.

Calgary oldukça hareketli ve dinamik bir şehirdir. Bu şehrin en önemli, dikkat çeken yerleri; Rocky dağları’nın muhteşem görüntüsü ve kış turizmi için harika kasabalar, Banff Ulusal parkı, Louise Gölü, Kanada Olimpiyat Parkı, Glenbow Müzesi, Calgary Kulesi, Eau Claire Market, birçok Arena ve Stadyum, Calgary Stampede and Exhibition (en popüler turistik aktivite), dünyanın en büyük Rodeo gösterisi, geçit töreni, shuckwagon yarışı ve bir çok gösteriye sahiptir.

Şehrin en önemli dil okulları; GEOS/Sprachcaffe, Gloval Village, Omnicom.

 

http://www.discovercalgary.com/

http://www.youtube.com/watch?v=RpkHfnUlhY0

  • Paylaş: