Birleşmiş milletler tarafından Dünya nın yaşanabilir en iyi ülkesi seçilen Kanada nın en gözde kenti Vancouver dır. Kanada nın Pasifik Okyanusu sahilinde, doğayla iç içe harika bir kent

Birleşmiş milletler tarafından Dünya'nın yaşanabilir en iyi ülkesi seçilen Kanada'nın en gözde kenti Vancouver dır. Kanada'nın Pasifik Okyanusu sahilinde, doğayla iç içe harika bir kent.

1870 lerde Granville adlı bir bıçkıcılık merkezi olarak kuruldu.1886 da kent statüsü kazandı ve İngiliz Kraliyet Deniz Kuvvetleri kaptanlarından George Vancouver ın adını aldı.1915'te Panama Kanalı'nın açılmasından sonra kentten Amerika kıtasının doğu kıyılarına ve Avrupa ya tahıl ve kereste ihraç edilmeye başladı.1930'lara gelindiğinde, Batı Kanada'nın en büyük, ülkenin de üçüncü büyük metropolüdür. Şehir merkezinin nüfusu 2001 sayımlarına göre 545.671, metropolitan alan nüfusu ise 2.186.965 tir.  Kenttin arkasında göz kamaştıran Cascade dağları bulunmaktadır. Tertemiz kumsalları şehir merkezine sadece birkaç dakika uzaklıktadır. Modern bir kent olduğunun en iyi kanıtı ise  iyi işleyen bir ulaşım sistemine sahip olmasıdır.

Modayı takip edenlerdenseniz Robinson sokağında modayı yakalayabilirsiniz. Ya da Granville, Çin mahallesinde, alışveriş yapabilirsiniz. Tarihi bir park gezmek isterseniz Vancouver la özdeleşmiş Tanley parkında gezebilirsiniz. Vancouver çağa ayak uydurmuş, modern bir kenttir. Doğallığından hiçbir şey kaybetmemiştir.


Vancouver, Büyük Vancouver Bölgesi nin (Greater Vancouver Regional District) şehirlerinden biridir. Belediye başkanı Sam Sullivan dır. Vancouver Limanı dünya ölçülerinde önemli büyüklüktedir. Ayrıca Vancouver, Hollywood ve New York tan sonra Kuzey Amerika da ki üçüncü film üretim merkezidir. Vancouver, 2010 Kış Olimpiyatları, 2006 Birleşmiş Milletler Dünya Şehircilik Forumu ve 2007 FIFA Dünya 20 Yaş Altı Şampiyonası na ev sahipliği yapacaktır.

 

Vancouver’da tavsiye ettiğimiz dil okulları :

 

  • ILAC 

 

  • KGIC

 

  • PLI

 

  • SPRAHCAFFE

 

  • ILSC

 

  • ST.GILES

 

 

1 aylık dil eğitimi 900 – 1200 CND$ arasında okul ve haftalık ders saatine göre fark göstermektedir.

 

  

 

Para : Bir kanada doları 100 senttir. 1 sentlik peniler, beş sentlik nikeller, 10 sentlik bozukluklar ve 25 sentlik çeyreklikler vardır. Kanada dolarının tura yüzünde dalgıçkuşu kabartması vardır. 1996 yılında iki dolarlık bozuk para piyasaya sunuldu. $5, $10, $20, $50, $100, $500 ve $1000’lik banknotlar vardır.

 

 

Bankalar : Kanada’da bankalar oldukça güvenilirdir. Her işlem ücrete tabidir. Elektronik Bankacılıkta Türkiye den biraz geri olan Kanada kredi kartları ile ancak 1994’de tanışma olanağı buldu.

Bugün Kanada’da aşağı yukarı 52 banka bulunmakta. Ancak bunların altısı bankacılık sektörünün dörtte üçüne hakim durumdadır.

 

 

Gezilecek & Görülecek yerler:Vancouver,doğal güzelliği, hareketli sokakları ve Dünya standartlarındaki restoranları ile ünlü bir kenttir. Okulumuzdan sadece birkaç dakika uzaklıkta bulunan Robson Street de yemek yiyebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Tiyatroları, müzik festivalleri ve spor oyunlarıyla mükemmel öğleden sonra etkinlikleri düzenlenmektedir.
Seattle ve Vancouver Dünyaca ünlü Whistler kayak merkezi de günübirlik veya hafta sonu gezileri için kolayca ulaşabilecek yerlerdir.Vancouver Museum, Anthropologie müzesi, Vancouver Sanat Galerisi, Chinese Cultural Centre müzesi, Vancouver Civic tiyatrosu ve The Stanley tiyatrosu Omnimax 360° sinema salonu, …

Yiyecek ve İçecek: Vancouver in mutfağı birçok lezzeti bir arada bulundurur.Burada birçok ülkenin mutfağına ait restoran bulabilirsiniz. Italya,Meksika, Ispanyol ve uzak doğu… Vancouver da birçok vejetaryen restoranı bulabilirsiniz. Özel British Columbia şarapları tavsiye ederiz.

Alışveriş:  Bu büyük kentte ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz. Lonsdale Quay ve Pacific Centre Vancouver in en büyük ve ünlü alışveriş merkezleridir.

 

Konaklama : Kanada’da ki okullar, öğrencinin kişisel tercih ve ihtiyaçlarına uygun çeşitli konaklama seçenekleri sunarlar:

 

Aile Yanı : Ana dili İngilizce olan bir aile yanında konaklama, İngilizce eğitimin devamı niteliğini taşırken, öğrencinin sosyal hayatta yabancı dil pratiği yapabilmesine olanak sağlar. Kanada kültürü ve yaşam tarzını tanıtmaya yardımcı olan aileler, okullar tarafından özenle seçilmekte ve gerekli standartlara uygunluğu periyodik olarak denetlenmektedir. Aile yanında konaklama, öğrencinin tercihine göre tek veya iki kişilik odalarda, tam veya yarım pansiyon şeklinde olabilir. Konaklanan aileyle herhangi bir sorun yaşanması durumunda öğrenci yeni bir ailenin yanına yerleştirilir.

 

Öğrenci Yurdu: Okulların bazıları, kendi bünyelerinde öğrenci yurtlarına da sahiptir. Yurt konaklaması özellikle arkadaşlık paylaşımları açısından idealdir. Birçok öğrenci yurdu, konforlu odalarının yanısıra, çalışma ve dinlenme odaları, telefon, televizyon, kütüphane, bilgisayar odaları ve spor salonlarına da sahiptir. Öğrenci yurtlarında genellikle yemek verilmez ancak bazı yurtların öğrenci kullanımına açık tam teçhizatlı mutfakları bulunur.

 

Kiralık Daire : Uzun süre yurtdışında eğitim görecek öğrencilerin tercih edebileceği bir konaklama seçeneğidir. Aynı dairenin birkaç kişi tarafından paylaşılması konaklama maliyetlerini düşürebilir. Daireler mobilyalı ve tüm elektrikli ev aletlerine sahiptir.

 

Otel: Özellikle kısa süreli eğitim programlarına katılan öğrencilerin tercih edebileceği, konforlu ancak en yüksek maliyetli konaklama seçeneğidir.

 

1 aylık ortalama konaklama maliyetleri ise 500 -1200 CND$ arasında değişmektedir.

  • Paylaş: