Kanada'da dil eğitimi alan Öğrencilerimizden İlkay Aydur Kanada'da dil eğitimi tecrübesini aktarıyor.

Kanada’ya gitme fikri nasıl doğdu? Bu fikir doğrultusunda nasıl ilerlerdiniz?

Her zaman bulunduğum ortamdan uzaklaşıp yeni yerler ve fikirler keşfetmek istemişimdir. Uzunca bir süre bunu yapmak için en iyi yol ve ülkenin neresi olduğunu planladıktan sonra hayata geçirmeye karar verdim . Sağlıklı adım atmak en az altı ayınızı alıyor. 

Kanada’da ne kadar süre bulundunuz ve hangi eğitimi aldınız?

2 buçuk aydır Toronto’dayım. Şuan ILAC da  dil eğitimi alıyorum ve sonrasında George Brown da Human Resources Management alanında Yüksek lisans yapmak için başvurumu danışmanımla tamamladım , kabul için sonuçları bekliyoruz 

Eğitim sonrasında neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kanada’yı ve nitelikli insanlara sundukları hayat koşullarını çok sevdim. Burada hayatını geçirmek fikri çok cazip geliyor. Ülkece tanınan bir diploma aldıktan sonra iş fırsatlarını kovalayıp kalıcı oturuma başvurmak ve hayatımı burada devam ettirmek istiyorum.

Oradaki yaşamdan biraz bahseder misiniz? 

Şimdilik herhangi bir topluluğa dahil olmadığımız için vaktimizin büyük bir çoğunluğu bizim gibi yabancı insanlarla geçiyor. Ortama, kültüre ve dillerine adapte olmaya çalışıyoruz. Burada herkes hafta sonuna çok düşkün. Hemen hemen herkes hafta içi yoğun bir şekilde çalışıp hafta sonu için planlar yapıyor. Çok yoğun bir etkinlik takvimleri var ve tam anlamıyla dünya ayaklarının altında. Canlı boks maçına katılmaktan tutun lisedeki basketbol takımı dansçılarının seçmelerine kadar her türden zevke hitap eden etkinlikler burada mevcut. Bale tiyatro gala ve konserlerin yoğunluğundan bahsetmeye bile gerek duymuyorum. Yeni açılan restoranlar ve barlara inanılmaz yoğun bir talep var bitmek bilmeyen bir iştahları var :)  Aylık masraflara gelecek olursak inanılmaz pahalı bir şehir. Burada kazanabilirseniz paranız her şeye çok rahat bir şekilde yeter. Part time çalışarak bile aylık ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Kiralar çok uçuk New York tan bile çok fazla . Sanırım tek sıkıntınız kira olacaktır.

Öğrenci olarak Kanada’da çalışma koşullarından bahseder misiniz?

Dil okuluyla gelene çalışma izni zaten olmuyor cash iş bulmak da oldukça zor ve birçok kişi çalıştırmak istemiyor. Fakat çalışma izniniz varsa dilediğiniz her alanda iş bulabilirsiniz. 

Orada eğitim almak isteyen arkadaşlara neler önerirsiniz?

Dil bilmiyorsa burada öğrenmeleri çok daha tasarruflu hem para hem zaman hem de alışma süreci açısından. Türkiye’deki dil okullarına verilen parayı şahsen çok gereksiz buluyorum ve hedeften kolayca şaşmanıza neden olabiliyor zorluğundan dolayı. Gideceğiniz bölüm hayallerinizin bölümü olabilir, burada iş bulamamak o mesleği icra edememek gibi bir kaygınız olmayacak. Her gün iş bulma sitelerinde gezip ne nitelikte ne tür insanları aradıklarını bildiğim için söylüyorum. Bir görsel efekt animasyon reklamcı ya da astronot olmak burada hayal değil. En büyük önerim evdeki hesap çarşıya gerçekten uymuyor, planlar ters gidebiliyor ve hiç düşünmediğiniz harcamalar çıkabiliyor gerçekten ederinden de biraz fazla para ile gelmeniz en iyisi olacaktır. 

Kanada’ya gitmeden önce ve geldikten sonraki düşünceleriniz nelerdir?

İnsanın her yerde insan olduğunu burada gördüm diyebilirim. Dünyanın neresine giderseniz gidin bazı şeylerden kaçamayacaksınız bu yüzden çok da büyük atmayın. :) Her şey beklediğim gibiydi, genel olarak kibar bir toplum. Toronto’yu gerçekten çok sevdiğimi söyleyebilirim. 

Danışmanınız hakkındaki görüşleriniz nelerdir ?  

Danışman inanılmaz önemli. Buraya geldiğimde insanların vize problemlerini dinlediğimde şok geçirdim beşinci başvurusunda alan bile vardı. Resmen deneme tahtası olarak kullanılan öğrenciler vardı ve işi tam anlamıyla bilip istenilen dilde konuşan ve öğrenciyi tanıyan bir danışman bulmak çok çok zor. Biz erkek arkadaşımla birlikte tavsiye üzerine tanıştığımız Didem Hanım ı bularak çok şanslıydık ve süreç pürüzsüz işledi. Her defasında ona teşekkürlerimi sunuyorum ve sanırım yirmi yıl sonrasında da sunmaya devam edeceğim :) Beni benden iyi tanıyabilmiş, hangi bölümün hangi ülkenin benim için en iyisi olabileceğini ve bu yolda neler yapmam gerektiğini her zaman önceden hazırlanmış bir şekilde karşıma çıkarak bana en iyi şekilde aktardı. İletişim becerisi bilgi ile birleşince doğru danışmanı bulmuşsunuzdur.


  • Paylaş: