Şu anda Toronto’da dil eğitimi alan öğrencimiz Mesut Ateş bu ay ki sayımızda yurtdışında edindiği tecrübeleri bizimle paylaştı.

 

Şu anda Toronto’da dil eğitimi alan öğrencimiz Mesut Ateş bu ay ki sayımızda yurtdışında edindiği tecrübeleri bizimle paylaştı. Öğrencimiz Ateş, Kanada’yı seçtiği için çok memnun olduğunu söylüyor ve ekliyor “yaşadığım en büyük zorluk İngilizceyi bilmeden buraya gelmekti.”

 

Türkiye’de hangi okullarda öğrenim gördünüz?

 

2008 yılında Fırat Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümünü bitirdim.

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

 

Öncelikle İngilizcemi geliştirmek için yurtdışına çıkmaya karar verdim. Ancak İngilizceyi öğrendikten sonra yurt dışında yapacağım yüksek lisansın kariyerim açısından daha iyi olacağını düşündüğümden dolayı yurt dışı daha cazip bir seçenekti benim için.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız
mı? Bu aşamada Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

 

Biraz zorlandım sonuçta bilmediğiniz bir ortama gideceksiniz. Oradaki yaşam ve eğitim konusunda fikir sahibi değilsiniz. Bunun için uzun bir süre araştırma yaptım. Ancak daha sonra uzun zamandan beri bu alanda tecrübe sahibi olan Atlas’ın fikrine danışmak istedim. Atlas’ta yaptığım görüşmelerde kafamdaki düşünceler netlik kazandı çünkü bütün sorularıma cevap bulmuştum.

 

Şu anda hangi ülkede/şehirde/okulda ne eğitimi alıyorsunuz?

 

Şu anda Kanada’nın Toronto şehrinde PLI dil okulunda İngilizce eğitimi alıyorum.

 

Gittiğiniz ülke/şehir ve okulla ilgili sizden sonra gidecek öğrencilere tavsiyeleriniz neler olur, yada aktarmak istediğiniz tecrübeleriniz var mıdır?

 

Bu konuda diyebileceğim tek şey herkes karar vermeden önce gideceği yeri ve okulu iyi bir şekilde araştırmalı. Herkesin düşüncesi farklıdır sonuçta. Ben şahsım adına en bastan beri Kanada yı istiyordum. Bu konuda çok araştırma yaptım Kanada da ki yaşam hakkında okul konusunda ise Atlas Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı nın çok büyük yardımı oldu. Şu anda almış olduğum karardan gayet memnunum. Okulum da çok güzel, her şey gayet iyi.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

 

En büyük zorluk İngilizceyi bilmeden buraya gelmiş olmamdı. Karşınızdaki kişi sadece İngilizce konuşuyor ve siz onun söylediklerini anlamakta güçlük çekiyorsunuz. Ancak bu durumda zamanla atlatılıyor ve yurtdışında İngilizce daha hızlı öğreniliyor. Diğer bir zorluk ise kültüre yabancı olduğunuzdan dolayı uyum sağlamak biraz zaman alabilir. Sonuçta değişik bir yaşam. En basit örnek yemek kültürü farklı. Tatlı bir sorunda bir yere gitmek istediğinizde elinizde harita gideceğiniz yeri bulmaya çalışmanız ve karşılaştığınız kişilere sormanız.

 

Sizce yurtdışı deneyiminin ve yurtdışında eğitim almanın  en önemli
faydaları neler?

 

En önemli faydası buraya dil öğrenmek için geldiğinizden okulda öğrendiklerinizi sokakta pratiğe dökebiliyorsunuz. Böylece öğrendiklerini uygulama fırsatı buluyor ve daha hızlı öğreniyorsunuz. Farklı bir dil ve kültürü öğreniyorsunuz. Sosyal ilişkileriniz gelişiyor. Farklı bir ülkenin işleyişini kurumlarını tanıyorsunuz. İnsanda yeni bir bakış açısı oluşturuyor. İngilizceyi tamamen öğrendiğimizde İngilizceyi bilen bütün insanlarla rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz. İngilizcenin dünyada yaygın bir dil olduğu düşünüldüğünde bu çok büyük bir avantaj eğitim alan kişi için.

 

 

 

  • Paylaş: