• Danışmanımız Nurşah ALAN ÇELİKÇEVİREN Irlandadaydı
Gezip gördüğü okullar ve ülkeyle ilgili izlenimlerini bizler için paylaştı

İrlanda seyahatimin amacı çalıştığımız okulları ziyaret etmek ve İrlanda’daki eğitimi yerinde görmekti. Eğitimine yurtdışında devam edecek öğrencilerin merak ettiği öncelikle kalacağı şehrin ve ülkenin kendisine sunduğu imkânlardır. Genel olarak ülkeden bahsetmek istiyorum öncelikle.

Büyük Britanya Adası’nın batısındaki İrlanda Adası’nın yaklaşık altıda beşini kaplayan İrlanda Cumhuriyeti bağımsızdır. Kuzey İrlanda ise Birleşik Krallık ’a bağlıdır. İrlanda’nın nüfusu yaklaşık 4,5 milyondur. Resmi dil İngilizce ve İrlandaca ( Galce) dır. İrlandaca çok az bölgede konuşulmaktadır. İdari dil ve halkın konuştuğu dil İngilizcedir. En büyük şehri Dublin’dir. İkinci büyük şehri Cork, üçüncü ise Limerick’tir.

Benim Dublin, Cork, Limerick şehirlerini ve Kerry’de bulunan Tralee kasabasını görme fırsatım oldu. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki; İrlanda harika bir ülke. Orada eğitim alan birinin kesinlikle mutlu olacağına inanıyorum. İnsanları çok sıcak, size çok yardımcı oluyorlar. Yabancı çok az. Halkın çoğunluğu İrlandalı. Türk öğrenci de yok denilecek kadar az. Bu yüzden de özellikle dil eğitimine gidecek öğrenciler için çok iyi bir alternatif İrlanda. Sanılanın aksine aksanlarında hiçbir problem yok.

En büyük şehir olan Dublin’in nüfusu 1,300.000 civarındadır. İstanbul’dan Dublin’e direk uçuş vardır.

İkinci büyük şehir olan Cork’un nüfusu 190,000’dir. Dublin’e 3 saat uzaklıktadır. Türkiye’den aktarma yaparak Cork Havaalanı’na gidebilir ya da Türkiye’den direk uçuşla Dublin’e, oradan da tren ya da otobüsle Cork’a ulaşabilirsiniz. Cork English College da Cork şehir merkezinde bulunan bir dil okuludur ve aile tarafından yürütülmektedir.

Üçüncü büyük şehir olan Limerick’in nüfusu 80, 000’dir. Shannon International Airport’a 20 km uzaklıktadır. Türkiye’den aktarma yapılarak bu havaalanına ulaşım sağlanabilir. Dublin Havaalanı’ndan da Limerick’e gidebilirsiniz Limerick- Dublin arası 2 saattir. University of Limerick çok büyük bir kampüse sahip ve isterseniz 1 sene boyunca sadece kampüs içinde yaşayabileceğiniz olanaklara sahip. Dil eğitimi de veren bu üniversite İngilizce öğrenmek isteyen öğrenciler için çok idealdir.

Tralee’ye gelecek olursak da Kerry bölgesinde bulunan Tralee İrlanda’nın güneybatısındadır. Toplam nüfusu ise 23,000 civarındadır.

İrlanda’da 7 tane üniversite, 13 tane Teknoloji Enstitüsü ve birçok özel okul bulunmaktadır. Bunun yanında birçok da dil okulu bulunmaktadır. Belirttiğim gibi, dil eğitimi öğrenmek için en ideal ülkelerden biri İrlanda.  Dublin’de ziyaret ettiğim dil okullarından Swan Training Institute şehrin tam göbeğinde. Horner School of English ve Alpha College of English de merkezde ve her ikisi de aile tarafından yürütülen okullar ve öğrencilerle çok ilgililer. Emerald Cultural Institute ise merkeze trenle 6 dakika mesafede yerleşim bölgesinde yer almaktadır ve geniş bir alana sahiptir.

İrlanda’da dil okulunda öğretmenlik yapmak için öğretmenlik mezunu olmak gerekiyor. Bu yüzden dil okulundaki öğretmenler çok niteliklidir. Bu da İrlanda’da İngilizce öğrenmek için bir başka neden.

Vize konusuna değinecek olursak da İrlanda’da yükseköğrenime devam eden öğrencilerin haftada 20 saat Part time çalışma izinleri vardır. Dil eğitimi için ise minimum 25 hafta dil eğitimi aldığınızda çalışma izniniz olur ve 1 yıllık vize verilir.

Şunu belirtebilirim ki; eğer İngilizceyi en baştan öğrenme fırsatı verilirse düşüneceğim tek ülke İrlanda olurdu.

  • Paylaş: