Kübra Çorapçı, İstanbul Üniversite’sinden mezun olduktan sonra iş hayatında başarıyı yakalamak için Amerika’da dil eğitimi alıp, ardından da sertifika programına katılmaya karar verdi.

Kübra Çorapçı, İstanbul Üniversite’sinden mezun olduktan sonra iş hayatında başarıyı yakalamak için Amerika’da dil eğitimi alıp, ardından da sertifika programına katılmaya karar verdi.

Şu anda University of California San Dieogo’da eğitim alan Çorapçı “Ne istediğinize çok iyi karar verin ve yeni kültürlere açık olun” diyor.

 

Yurtdışında ne eğitimi alıyorsunuz?

University of California San Diego da Comparative Marketing (karşılaştırmalı pazarlama) Sertifika Programı na devam ediyorum.

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

İngilizce konusunda kendimi geliştirmem gerektiğini, İngilizce seviyemin istediğim düzeyde olmadığını hissettim. Bir dilin en iyi ve etkin şekilde kendi ülkesinde öğrenileceğine inanıyorum. Bu sebeple Amerika da dil eğitimi görmeye karar verdim.

 

Gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? 

Biraz zorlandım açıkçası. İngiltere ve Amerika arasında kaldım. İngiltere daha yakın bir mesafeydi ama Amerika hep gitmek istediğim bir ülkeydi. Amerika ya karar verdikten sonra hangi eyalete gideceğim konusunda da kafam karışıktı bir süre. Bu konuda Atlas tan büyük yardım gördüm.

 

Bu aşamada Atlas tan nasıl bir yardım aldınız?

Atlas Danışmanlık ile görüşmeye gittim, bana araştırarak bulamayacağım kadar çok ve etkin seçenek sundular. Her birinin olumlu ve olumsuz yönlerini açıkladılar. Gitmeden önce, orada karşılaşabileceğim her şey hakkında bilgi verdiler. Uzmanlıklarından etkilendim ve onlardan danışmanlık aldığım için gayet memnunum şu anda.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Amerika, Türkiye den çok farklı bir ülke. Kültür, din, alışkanlıkları bambaşka. Amerika'nın farklı eyaletlerinde bile durum birbirinden çok farklı. Trafik kuralları konusunda zorluk çektim biraz. Bir de San Diego (hatta tüm Kaliforniya) pek toplu taşımaya uygun planlanmış bir şehir değil. Arabam olmadığı için zorlandım ama öğrendikten sonra burada çok rahat araba kiralayıp kullanabiliyorsunuz.

 

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Ne istediklerine çok iyi karar versinler. Dillerini geliştirmek mi, mesleki eğitim almak mı istiyorlar, bilerek gitsinler. Bir sürü uluslararası öğrenci ile birlikte okuyacak ve yaşayacakları için yeni kültürlere açık olsunlar. Rüyalar ülkesi Amerika'nın güzel havasına dalmayıp, iyi çalışsınlar.

  • Paylaş: