Kutalp Karasın, Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden geçen yıl mezun oldu. 3 aydır İngiltere nin Coventry şehrindeki University of Warwick te master yapıyor. “En büyük sorun yemek ve havaya alışmak” diyor ama ekliyor: “Yurtd

Kutalp Karasın, Işık Üniversitesi Endüstri Mühendisliği’nden geçen yıl mezun oldu. 3 aydır İngilterenin Coventry şehrindeki University of  Warwick te master yapıyor. “En büyük sorun yemek ve havaya alışmak” diyor ama ekliyor: “Yurtdışında okumak çok önemli, farklı ve her öğrencinin yaşaması gereken bir deneyim.”

 

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Yurtdışında master yapmak benim için her zaman birinci tercih olmuştu. Yurtdışında okumak, yabancı bir kültür ve farklı bir ülke tanımak her zaman istediğim şeylerdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen öğrenciler ile tanışmak; değişik bakış açıları kazanmanıza ve akademik yönden zenginleşmenize yol açan bir etken.

 

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken Atlas ta nasıl bir yardım aldınız?

Yurtdışındaki okulları araştırmak ve bölüm seçmek için çalışmalarıma başladım. Biraz zaman geçtikten sonra bu işin esasında göründüğü kadar da kolay olmadığını anladım. Yüzlece okul ve bölüm arasından seçim yapmak kolay değildi. Bu nedenle gerek okulları ve bölümleri, gerekse de bu okulların kendi ülkeleri ve dünyadaki sıralamalarını bilen, deneyimli bir kurumla işbirliği yapmak için Atlas'a geldim. Atlas'ın bilgi birikimi ve deneyimi bana okul, ülke ve bölüm seçimimde çok yardımcı oldu. Günlerce çeşitli okulları ve bölümleri araştırdık. Her bölümün kabul şartları, ders programları, akademik kadroları ve okul sıralamalarını inceleyerek bana en uygun okulları bulduk. Bu aşamada benim duyduğum heyecanın aynısını duyan ve bana başından sonuna kadar yardımcı olan danışmanım Sinem Hanım’a tekrar teşekkür ederim.Başvurular sonucunda, İngiltere nin en prestijli okullarından University of Warwick teki Engineering Business Management bölümünden kabul aldım.

 

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Şu an İngiltere’deki 3’üncü ayımı doldurdum ve ne kadar doğru bir tercih yapmış olduğumu görüyorum. Yurtdışında yaşayan bir öğrenci için en büyük sorun yemek ve havaya alışmak. Evinizden uzak kaldığınız zamanlarda Türk yemeklerini özlüyorsunuz. Hava koşulları da alışması zor yönlerden biri. İngiltere'nin yağmurlu ve soğuk havasına alışmak zaman alabiliyor.

 

Yurtdışında öğrenim görmek isteyenlere ne tavsiye edersiniz?

İşini bilen bir kurumdan profesyonel yardım almadan karar vermesinler. Yurtdışına çıkmadan önce gitmeyi düşündükleri ülkenin özelliklerini incelesinler ve ona göre karar versinler. Ayrıca okul seçerken bu okulun kendi ülkesindeki ve dünyadaki sıralaması, akademik kadrosu ve gitmek istedikleri bölümün ders içerikleri de çok önemli. Bütün bunlar sizin gittiğiniz okulda mutlu olmanızı sağlayacak unsurlar. Son olarak bütün arkadaşlara bol şans diliyorum. Yurtdışında okumak gerçekten çok önemli, farklı ve her öğrencinin yaşaması gereken bir deneyim.

  • Paylaş: