• Ömer Koç
Bu konuda tecrübesi olan birilerine, profesyonel bir yardıma ihtiyacım vardı. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra, Atlas’ın en doğru seçenek olduğunu düşündüm.
İngiltere’de Warwick Universitesinde Engineering Business Management Master Programına katılan öğrencimiz Ömer Koç’un izlenimlerini sizler için paylaştık.


Şu anda yurtdışında nerede ne eğitimi alıyorsunuz?

University of Warwick, Warwick Manufacturing Group, Engineering Business Management (Msc)

Türkiye'de Hangi okullarda öğrenim gördünüz?

Aydın Fen Lisesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Elektrik-Elektronik Fakültesi, Kontrol Mühendisliği

Yurtdışına gitmeye nasıl karar verdiniz?

Liseden beri aklımda olan bir konuydu. En önemli sebebi, farklı bir ülkede yaşamaktı; o kültürü öğrenmek, yaşam tarzlarını gözlemlemek ve (olabildiğince) buna ayak uydurmaya çalışmak çok çekici geliyordu. Bir de bunu öğrenciyken yapmak (yapabilmek) olaya ayrı bir boyut katıyor tabii ki.

Gitme kararı verirken ve gideceğiniz okul ve ülkeyi seçerken zorlandınız mı? Bu aşamada Atlas'ta nasıl bir yardım aldınız?

Tabii ki zorlandım. Baya uzun bir süreç oldu nereye gideceğime karar vermek. (Bir buçuk yıl gibi ciddi bir süre) Bu konuda tecrübesi olan birilerine, profesyonel bir yardıma ihtiyacım vardı. Küçük bir araştırma yaptıktan sonra, Atlas’ın en doğru seçenek olduğunu düşündüm. Gitmeyi düşündüğüm ülkelerde ofislerinin olması, bağlantı kurduğu okulların kalitesi ve sayısı gibi etkenler belirleyici oldu bu kararımda. Ülke ülke, okul okul gitmeyi düşündüğüm okulların listesini ve karşılaştırmalı analizini çıkardılar benim için. Aklıma takılan en ufak bir soruda onları aradım ve cevapsız kaldığını hatırlamıyorum açıkçası.

Yurtdışına gittiğinizde karşılaştığınız zorluklar neler oldu?

Ben İngiltere’de eğitim alıyorum şuan. O yüzden söz konusu zorlukların yaşandığı yer burasıdır. İlk olarak kütür şoku yaşadım biraz. Yeme alışkanlıkları, sıcak ve soğuk suyun farklı musluklardan akması, trafik akışı, ulaşım, kanunları gibi zorluklar. Ama bunlar ufak tefek şeyler tabi ki. Bunun haricinde (veya bunlardan daha ciddi) bir sorunla karşılaşmadım açıkçası.

Yurtdışına çıkmak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz neler olabilir?

Gidecekleri ülkeyi ve okulu ince eleyip sık dokumalılar, imkanları varsa yerinde görsünler ve okuldan birisiyle konuşsunlar derim. Gidecekleri okulun sosyal aktiviteleri, akademik kapasitesi (başarısı ve tanınırlığı), konaklama imkanları, öğrenci profili, eğitim tarzı gibi önemli kriterleri iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Ve kesinlikle bu düşüncelerinden vazgeçmesinler ve ertelemesinler, o anki imkanlarına göre kendileri için en iyi seçeneği zorlasınlar. Çok önemli bir tecrübe.
  • Paylaş: